Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

On 11/3/2021 at 11:25 ΠΜ, L-Nikos said:

Η βεβαίωση εξαίρεσης ΠΕΑ για κτίριο χωρίς διαμορφωμένο κέλυφος, για παράδειγμα, έχει κάποια συγκεκριμένη μορφή και συγκεκριμένο παραλήπτη; Θέλει φωτογραφική τεκμηρίωση; Ή απλά βεβαιώνω ότι δεν αποτελεί κτίριο με την έννοια του ν.4122/2013 κτλ.;

Έχω την ίδια απορία...Έχει απαντηθεί κάπου και δεν το έχω εντοπίσει?

Link to comment
Share on other sites

On 11/3/2021 at 11:25 ΠΜ, L-Nikos said:

Η βεβαίωση εξαίρεσης ΠΕΑ για κτίριο χωρίς διαμορφωμένο κέλυφος, για παράδειγμα, έχει κάποια συγκεκριμένη μορφή και συγκεκριμένο παραλήπτη; Θέλει φωτογραφική τεκμηρίωση; Ή απλά βεβαιώνω ότι δεν αποτελεί κτίριο με την έννοια του ν.4122/2013 κτλ.;

Η βεβαίωση αυτή πόσο χρεώνεται, όσο το ΠΕΑ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελικά την έφτιαξα μόνος μου, λαμβάνοντας υπόψιν ν. 4122/2013, ΥΠΕΝ/ΔΕΠΕΑ/111748/705/19.11.2020 και αυτοψία.

Έβαλα στοιχεία ιδιοκτήτη και κατοικίας, τις άδειές της και την αιτιολόγηση περί μη διαμορφωμένου κελύφους και ορισμού "Κτιρίου" βάσει νομοθεσίας. Έβαλα και ένα παράρτημα με δύο φωτογραφίες. που δείχνουν ότι λείπουν τελείως τα κουφώματα και κάτι τρύπες στους τοίχους. Στο τέλος έγραψα ότι με βάση τα παραπάνω δεν προβλέπεται έκδοση ΠΕΑ.

Δεν ξέρω αν θεωρείται σωστή ή πλήρης, αλλά δεν κατάφερα να πάρω πληροφόρηση από αλλού. Χρέωσα με βάση την ώρα που δούλεψα. Εγώ υπολόγισα μισό ΠΕΑ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, στην ΤΟΤΕΕ αναφέρει ότι για Α.Θ με ενεργειακή σήμανση λαμβάνουμε SEER=0.6EER και SCOP=0.93COP . Αν δεν έχουμε ενεργειακή σήμανση μπορούμε να υπολογίσομε το eer kai το cop από το καρτελάκι που είναι πάνω στην μονάδα;

Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν, Alejandro_92 said:

Συνάδελφοι, στην ΤΟΤΕΕ αναφέρει ότι για Α.Θ με ενεργειακή σήμανση λαμβάνουμε SEER=0.6EER και SCOP=0.93COP . Αν δεν έχουμε ενεργειακή σήμανση μπορούμε να υπολογίσομε το eer kai το cop από το καρτελάκι που είναι πάνω στην μονάδα;

Σωστά, αν δεν έχεις σήμανση τότε SCOP=COP=αυτό που γράφει στο ταμπελάκι, ομοίως και για το SEER.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Στην εξαίρεση απαίτησης ΜΕΑ(εννοώ την Κατηγορία  Α όχι ότι δεν απαιτείται  γενικά)των 50 τμ ,  οι τυχών Η/Χ προσμετρώνται στον έλεγχο απαίτησης  <=50?

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, Elounda said:

  οι τυχών Η/Χ προσμετρώνται στον έλεγχο απαίτησης  <=50?

Όχι, προσμετράται η μικτή επιφάνεια δαπέδων των κλειστών στεγασμένων χώρων του κτιρίου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Αν μπορείς να μου πεις και που το αναφέρει αυτό 

 

Οκ το βρήκα είανι στους ορισμούς. Ευχαριστώ πάντως

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

ΝΟΜΟΣ 4122/2013, Άρθρο 2:
3. «Συνολική επιφάνεια κτιρίου ή κτιριακής μονάδας»: η συνολική μεικτή επιφάνεια δαπέδων, κλειστών στεγασμένων θερμαινόμενων και μη χώρων, μετρούμενη βάσει εξωτερικών διαστάσεων σύμφωνα με τον Κανονισμό Ενεργειακής Απόδοσης Κτιρίων (ΚΕΝΑΚ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.