Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Καλησπέρα, είναι σωστά όλα που αναφέρεις, για τον επιμερισμό στην ισχύ θα κοιτούσα οπτικά να εντοπίσω από ποιά στήλη τροφοδοτείται το διαμέρισμα , αν και με τόσο μικρό λέβητα δεν ξέρω αν θα έχει παραπάνω από 1 στήλη. Για την ισχύ των βοηθητικών προσωπικά επιμερίζω χονδροειδώς με βάσει τις επιφάνειες των ιδιοκτησιών, το έχω δει σε παράδειγμα ΠΕΑ από τον επίσημο σύλλογο και έκτοτε αυτό εφαρμόζω χωρίς να έχει υποπέσει στην αντίληψή μου κάποιο αλλαγή στον τρόπο υπολογισμού του συγκεκριμένου.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Η ισχύς δεν επιμερίζεται.....

Η υπερδιαστασιολόγηση ελέγχεται στο  κτήριο και όχι σε κάθε διαμέρισμα......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα , 

Σε μια  μονοκατοικία με κεραμοσκεπή στέγη τετραριχτη  η οποία διαχωρίζεται από το σπίτι σε ένα τμήμα με οροφή σκυροδέματος  και στο άλλο τμήμα με οροφή ραμποτε πρέπει να μελετηθεί η στέγη σαν μη θερμαινόμενος χώρος και να μπει διαχωριστική επιφανεια? Η μπορώ να θεωρήσω (μιας και δεν υπάρχει θερμομόνωση ούτε στο σκυρόδεμα ούτε στο ραμποτε) ότι η επιφάνεια είναι αδιαβατική ?  

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα λάβεις την επιφάνεια που περιγράφεις ως οροφή κάτω από μη θερμαινόμενη στέγη

Link to comment
Share on other sites

Λέω μήπως η επιφάνεια της οροφής είναι αδιαβατική γιατί χωρίζεται με δομικό στοιχείο που δεν είναι θερμομονωμενο για αυτό ρωτάω 

Βασικά, διάβασα αυτό για αυτό μου δημιουργήθηκε η απορία

" Χώροι που καταλαμβάνουν όγκο μικρότερο του 10% του συνολικού όγκου του κτηρίου ή/και έχουν 
χαμηλή ενεργειακή κατανάλωση συγκριτικά με την κατανάλωση στο υπόλοιπο κτήριο, δεν μπορούν να 
χαρακτηριστούν ως αυτόνομες θερμικές ζώνες. Επίσης, δευτερεύοντες βοηθητικοί χώροι που δεν 
θερμαίνονται και που συνδέονται λειτουργικά με μια θερμική ζώνη (π.χ. αποθηκευτικός χώρος εντός 
διαμερίσματος, ψευδοροφή που διαχωρίζεται από το θερμαινόμενο χώρο με δομικό στοιχείο που δεν 
είναι θερμομονωμένο
) λαμβάνονται ως τμήμα της θερμικής ζώνης." 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ήθελα να θέσω το παρακάτω ερώτημα. Μου ζητήθηκε ΠΕΑ για χώρο κυλικείου σε όροφο οικοδομής γραφείων, που σημαίνει ότι το κυλικείο ακολουθεί το ωράριο λειτουργίας των γραφείων αφού θα εξυπηρετεί αποκλειστικά αυτά. Αυτό σημαίνει ότι στο πεδίο χρήση στο buildingcert θα επιλέξω χρήση "γραφεία" και ακολούθως στο xml χρήση "κατάστημα";

Καταλήγω στο παραπάνω σκεπτικό διαβάζοντας και αντίστοιχο νήμα που βρήκα εδώ μέσα αναφορικά για έκδοση ΠΕΑ σε κυλικείο σχολείου.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, akis73 said:

Καλημέρα, ήθελα να θέσω το παρακάτω ερώτημα. Μου ζητήθηκε ΠΕΑ για χώρο κυλικείου σε όροφο οικοδομής γραφείων, που σημαίνει ότι το κυλικείο ακολουθεί το ωράριο λειτουργίας των γραφείων αφού θα εξυπηρετεί αποκλειστικά αυτά. Αυτό σημαίνει ότι στο πεδίο χρήση στο buildingcert θα επιλέξω χρήση "γραφεία" και ακολούθως στο xml χρήση "κατάστημα";

Καταλήγω στο παραπάνω σκεπτικό διαβάζοντας και αντίστοιχο νήμα που βρήκα εδώ μέσα αναφορικά για έκδοση ΠΕΑ σε κυλικείο σχολείου.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δεν συμφωνώ με το σκεπτικό σου ούτε με το σκεπτικό του νήματος που αναφέρεσαι.

Κατά την άποψή μου και σύμφωνα με την Εγκύκλιο ΔΕΠΕΑ/Γ/172335 του 2016 που παραθέτω:

Ως προς τη χρήση (είδος) του ακινήτου:
 Κτίριο που έχει περισσότερες της μίας χρήσεις χαρακτηρίζεται ως μικτής χρήσης. Στην περίπτωση αυτή κάθε τμήμα του χαρακτηρίζεται με τη δική του χρήση και εξετάζεται από τον ενεργειακό επιθεωρητή η απαίτηση έκδοσης ΠΕΑ ή μη ξεχωριστά για κάθε χρήση.
 Ειδικά στις περιπτώσεις που για τη λειτουργία ενός ενιαίου οργανισμού είναι απαραίτητο να συνυπάρχουν στο ίδιο κτίριο περισσότερες της μίας χρήσεις, για την εξυπηρέτηση αποκλειστικά της κύρια χρήσης, τότε το κτίριο χαρακτηρίζεται συνολικά με τη χρήση που κυριαρχεί (π.χ. "νοσοκομείο" για κατάστημα εντός νοσοκομείου, "ξενοδοχείο" για εστιατόριο εντός ξενοδοχείου).

 

Αν το κυλικείο ήταν στο σχολείο θα επέλεγες "τριτοβάθμια εκπαίδευση," 

αν ήταν σε νοσοκομείο θα επέλεγες "νοσοκομείο" και λοιπά

και θα εξέδιδες ΠΕΑ μόνο με το κυλικείο.

Στην δική σου όμως περίπτωση που έχεις μεν κτίριο γραφείων

όμως στην ουσία είναι πολλές οριζόντιες ιδιοκτησίες με χρήση γραφείων

και ίσως στο ισόγειο έχει καταστήματα,

δεν θα επέλεγα την γενική χρήση του κτιρίου αλλά την μεμονωμένη χρήση

του κυλικείου, ήτοι την χρήση "Καταστήματος".

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.