Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία.

άρα οι άλλες κατηγορίες τι ακριβώς αφορούν μπορούν οι πολιτικοί μηχανικοί να εμπλακούν σε συστήματα θέρμανσης και ψύξης ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Από ότι θυμάμαι όταν έκανα τα σεμινάρια, για ενεργειακά πιστοποιητικά, όλοι οι μηχανικοί μπορούν να τα κάνουν όλα.

(ως γνωστόν ο ΠΜ τα κάνει όλα και συμφέρει ... αρχαίο γνωμικό!) 😃

Από ότι ξέρω (εκτός αν έχω χάσει κάποιες συνέχειες....) οι επιθεωρήσεις λεβήτων και συστημάτων ψύξης-θέρμανσης δεν ξεκίνησαν να γίνονται ποτέ!

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι σας έχει παρουσιαστεί η περίπτωση να κάνετε ΠΕΑ σε κατοικία που δεν έχει κουζίνα και WC;

Εχω μια περίπτωση με μια κατοικία προ του '55 για το Εξοικονομώ 2021 και εκείνη την εποχή υπήρχε αυτός ο διαχωρισμός. H κουζίνα και το WC βρίσκονται σε διπλανό κτήριο.

Αν εκδοθεί ΠΕΑ τι βάζουμε για το ΖΝΧ αν δεν έχει εγκατάστασεις για χρήση ΖΝ;

Link to comment
Share on other sites

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.  Pavlos 33)

Καλημέρα!!! Ηθελα να κάνω μια ερώτηση;

Θέλω να μάθω να κάνω ενεργειακό πιστοποιητικό. Θα ήθελα της συμβουλη σας. Θα ηταν καλό να απευθυνθώ σε αυτα τα διαδυκτιακά φροντιστήρια; Πιστευετε ότι εκπαιδευουν σωστα, ότι χρειαζεται να ξέρω και μετα θα μπορώ να ανταποκριθώ και μόνη μου; Υπάρχει κάποιο βιβλίο που θα μπορόυσα να διαβάσω και να έχω οδηγό; Κάποια άλλη γνώμη πως να αρχίσω;

Ευχαριστώ πολύ!!!!

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα διαβάζοντας τις ΤΟΤΕΕ που θα τις κατεβάσεις από εδώ  http://portal.tee.gr/portal/page/portal/SCIENTIFIC_WORK/GR_ENERGEIAS/kenak

Edited by Pavlos33
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Σε κατάστημα εντός εμπορικού κέντρου έχει αφαιρεθεί η τζαμαρία σε 2 πλευρές του, είναι δηλαδή ανοιχτό χωρίς πλήρες κέλυφος.

1. Μπορεί να εκδοθεί ΠΕΑ?

2.Αν δεν εκδοθεί ΠΕΑ τι γίνεται με το μισθωτήριο? Υπάρχει κίνδυνος προστίμου? Θέλουν να κάνουν άμεσα μισθωτήριο.

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, mechgiann said:

Καλησπέρα,

Σε κατάστημα εντός εμπορικού κέντρου έχει αφαιρεθεί η τζαμαρία σε 2 πλευρές του, είναι δηλαδή ανοιχτό χωρίς πλήρες κέλυφος.

1. Μπορεί να εκδοθεί ΠΕΑ?

2.Αν δεν εκδοθεί ΠΕΑ τι γίνεται με το μισθωτήριο? Υπάρχει κίνδυνος προστίμου? Θέλουν να κάνουν άμεσα μισθωτήριο.

Καλημέρα, δες το ποστ του συν/φου από παλιότερα:

Γνώμη μου είναι να αρνηθείς την έκδοση ΠΕΑ και δείξτους το παραπάνω. Επειδή μιλάς για μίσθωση, προφανώς θα προβεί ο μισθωτής σε εργασίες αποκατάστασης της τζαμαρίας, οπότε σε ενημερώνουν να πας τότε να εκδώσεις το ΠΕΑ.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

Σε μια μονοκατοικία με υπόγειο που θέλω να εκδώσω ΠΕΑ για το εξοικονομώ φαίνεται από το τοπογραφικό 85 τμ κατοικίας και 85 τμ υπογειου . Επίσης έτσι αναφέρονται και το συμβολαιο αποδοχής κληρονομιάς και στο Ε9.

Κατά την αυτοψία είδα ότι ένα τμήμα του υπογείου δεν έχει κουφώματα. Δεν έχουν τοποθετηθεί ποτέ (φαίνονται κενά ανοίγματα)

Θα ορίζω μια θερμική ζώνη για την κατοικία και ένα μη θερμαινόμενο χώρο για το υπογειο , όμως αυτό το τμήμα του υπογείου που είναι χωρίς κουφώματα μπορώ να το θεωρήσω μη θερμαινόμενο χώρο ? 

(Με προβληματίζει γιατί έτσι είναι δηλωμένο παντού και θα γίνει και τακτοποίηση με την ίδια λογική οπότε δε θέλω να φαίνεται διάφορα στα τετραγωνικά) . 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.