Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Καλησπέρα @akis73, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, κάποιες παρατηρήσεις. 

Η αποθήκη μου είναι λειτουργικά ανεξάρτητος χώρος ναι. Ουσιαστικά είναι ισόγεια με ξεχωριστή είσοδο από το σπίτι που εξετάζω στον πρώτο όροφο. Το σπίτι έχει είσοδο δική του στον όροφο, οπότε διαχωριστική επιφάνεια είναι το δάπεδο του σπιτιού και τίποτα άλλο. Οι τσιμεντόλιθοι που ανέφερα είναι ουσιαστικά ο τοίχος πλήρωσης της αποθήκης.

Ως προς το κομμάτι του τι πρέπει να μελετήσουμε, νομίζω ότι αν ο ΜΘΧ που συνορεύει με τη ζώνη μας δεν συνορεύει με άλλη θερμική ζώνη (ή άλλη ιδιοκτησία όπως τα κλιμακοστάσια των πολυκατοικιών) το σωστό είναι να μελετηθεί κι αυτός. Αυτή την εντύπωση έχω από παλιά και πάντα αυτό εφάρμοζα, ειδικά σε μονοκατοικίες όπως εδώ. Εσύ θα έπαιρνεις U/2 για το δάπεδο του σπιτιού δηλαδή;

Σχετικά με το U Από τον πίνακα από τον πίνακα 3.5α δούλευα ναι, δεν είχα εξάλλου ακριβή αποτύπωση φέροντος οργανισμού από την άδεια, μιας και ήταν του 1970. Ποια τιμή θα πάρω από εκεί όμως για το τσιμεντόλιθο;

Για τα παράθυρα το ίδιο σκόπευα να κάνω ναι, δεν βλέπω άλλο τρόπο. Βέβαια την διείσδυση αέρα για το ΜΘΧ θα την βάλω με συντελεστή 3 κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά με το τι μπαίνει σαν ζώνη, είπες ότι είναι οροφοδιαμέρισμα, η αποθήκη όπως την περιγράφεις είναι στον υποκείμενο όροφο, δεν θα την έβαζα παρά θα έβγαζα ΠΕΑ για τη θ.ζ. του διαμερίσματος. Ότι συνορεύει με την ζώνη και δεν θερμαίνεται με U/2 όπως λες.

Σχετικά με το U, τελικά όπως το περιγράφεις είναι προς εξ. αέρα, το ποστ που παρέθεσα νομίζω καταλήγει σε τιμή 1,92 W/m2k, οπότε νομίζω μία τιμή εκεί κοντά για την σχετικά μικρή επιφάνεια που εξετάζεις ειναι οκ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Σε ανεξάρτητο κτίριο προ55 σύμφωνα με βεβαίωση του Μηχανικού το οποίο είναι οικιακή αποθήκη συντάσσεται ΠΕΑ; 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Skrats said:

Καλησπέρα!

Σε ανεξάρτητο κτίριο προ55 σύμφωνα με βεβαίωση του Μηχανικού το οποίο είναι οικιακή αποθήκη συντάσσεται ΠΕΑ; 

Η βεβαίωση του μηχανικού μπορεί να λέει οτι είναι ο πύργος του Άϊφελ... στην αυτοψία εσυ είδες το πύργο του Άϊφελ (που δεν απαιτείται ΠΕΑ) ή κάτι άλλο που ανήκει στις κατηγορίες που εκδίδεται ΠΕΑ?

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δύο πύργους είδα .

Μπορεί παρακαλώ να απαντήσει κάποιος συναδελφοι; Αποθήκη β.χ. για μεταβίβαση δεν απαιτεί ΠΕΑ σωστα; Επίσης για κτίριο του 1970 το οποίο δεν έχει ρυθμιστεί αναγράφεται στο πεδίο που αναφέρουμε τον αριθμό της ο.α. ότι είναι του 2970?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Skrats said:

Δύο πύργους είδα .

Μπορεί παρακαλώ να απαντήσει κάποιος συναδελφοι; Αποθήκη β.χ. για μεταβίβαση δεν απαιτεί ΠΕΑ σωστα; Επίσης για κτίριο του 1970 το οποίο δεν έχει ρυθμιστεί αναγράφεται στο πεδίο που αναφέρουμε τον αριθμό της ο.α. ότι είναι του 2970?

Νομίζω ότι σου απάντησε ο συν/φος @dib ότι δεν χρειάζεται ΠΕΑ για την ανεξάρτητη αποθήκη. Για το θέμα της παλαιότητας του αυθαίρετου κτιρίου θα δεις ότι μπορεί να επιλέξεις προσεγγιστικά την χρονολογία.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/11/2021 at 11:26 ΠΜ, akis73 said:

Καλημέρα, πιο πολύ για πρόβλημα του buildigcert μου μοιάζει, παρά του xml σου. Αν δοκίμασες αργότερα λογικά θα στο δέχτηκε;

Τελικά είναι όντως πρόβλημα του buildigcert, λύθηκε μετρά από 10 μέρες περίπου, μετά από πολλά τηλεφωνήματα και μειλ στο buildigcert. 

ΥΓ. με ενημέρωσαν ότι αν ξανασυμβεί μόνο με τηλέφωνο λύνεται το πρόβλημα....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Είμαι νέος μηχανικός και είναι η πρώτη περίπτωση μονοκατοικίας που συναντώ. Οπότε θα ήθελα τη βοήθειά σας:

Έχω μία μονοκατοικία στο ισόγειο. Στο υπόγειο είναι ένα πάρκινγκ και το λεβητοστάσιο. Μπορώ να εκδόσω ΠΕΑ μόνο για το ισόγειο που έχει η κύρια χρήση του είναι κατοικία ή πρέπει να δηλώσω κάπως και τους χώρους του υπογείου (πάρκινγκ και λεβητοστάσιο); 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, όταν λες μονοκατοικία προφανώς εννοείς ένα ανεξάρτηρο κτίριο που αποτελείται από ισόγειο με χρήση κατοικία, και υπόγειο με βοηθ. χρήσεις. Αν είναι έτσι γνώμη μου είναι ότι περιγράφεις το ισόγειο ως θ.ζ. και τα υπόλοιπα ως μθχ, δηλ δεν μπορεί να κάνεις χρήση του U/2, αλλά θα λάβεις τις επιφάνειες ως διαχωριστικές με την θ.ζ. Λογικά υπάρχουν παρόμοια θέματα στο φόρουμ, έχει συζητηθεί εκτενώς και παλιά. Κάνε μία αναζήτηση και θα δεις ότι λογικά θα καταλήξεις στο ίδιο σκεπτικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.