Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

4 ώρες πριν, persepolis88 said:

@akis73 δεν θεωρούμε U/2 επειδή πρόεκειται για κτίριο και όχι κτιριακή μονάδα, σωστά?

@persepolis88 η κτιριακή μονάδα είναι λειτουργικά ανεξάρτητη, οπότε εκεί ναι συνήθως κάνεις χρήση του U/2 αν συνορεύει με ανεξάρτητους μθχ. Αλλά ίσως αυτή να μην συμβαίνει πάντα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, akis73 said:

Καλησπέρα, όταν λες μονοκατοικία προφανώς εννοείς ένα ανεξάρτηρο κτίριο που αποτελείται από ισόγειο με χρήση κατοικία, και υπόγειο με βοηθ. χρήσεις. Αν είναι έτσι γνώμη μου είναι ότι περιγράφεις το ισόγειο ως θ.ζ. και τα υπόλοιπα ως μθχ, δηλ δεν μπορεί να κάνεις χρήση του U/2, αλλά θα λάβεις τις επιφάνειες ως διαχωριστικές με την θ.ζ. Λογικά υπάρχουν παρόμοια θέματα στο φόρουμ, έχει συζητηθεί εκτενώς και παλιά. Κάνε μία αναζήτηση και θα δεις ότι λογικά θα καταλήξεις στο ίδιο σκεπτικό.

Καλημέρα σας!

Αρχικά, σας ευχαριστώ για την απάντηση!

Ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο. Στην αρχή που δηλώνουμε τα τμ και τον όγκο (συνολικό, ωφέλιμο), δηλώνω μόνο τα τμ του ισογείου (δλδ της κατοικίας) και μετά στις επιφάνειες δηλώνω ότι είναι σε επαφή με ΜΘΧ; Σωστά κατάλαβα;

Link to comment
Share on other sites

Γειά και πάλι, πες πχ. ότι έχεις 100 μ2 ισόγειο θχ και 100 μ2 υπογειο μθχ. Θα βάλεις στο λογισμικό 100 μ2 θζ και 1 μθχ και εκει θα ορίσεις άλλα 100 μ2. Θα πρεπει να βαλεις τοίχους και δάπεδα ως διαχωριστικές επιφάνειες επειδή δεν μπορεις να κάνει χρήσης του απλοποιητικού U/2. Η ωφέλιμη επιφάνεια ειναι 200 μ2 δηλ το άθροισμα όλων των χώρων, στο ΠΕΑ θα σου γράφει 100 μ2 και θα πληρωθείς τα 100 μ2. Δεν ξέρω αν ενννούσες κάτι διαφορετικό με το ερώτημά σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά, με συγχωρείτε για τις ίσως χαζές ερωτήσεις μου αλλά είναι η 1η μου υπόθεση μονοκατοικίας και έχω χαθεί λίγο με αυτά. Αν κατάλαβα καλά αυτό που μου λέτε είναι να δηλώσω συνολική επιφάνεια 200 τμ, θερμαινομενη 100 τμ, αντίστοιχους όγκους και μετά έναν ΜΘΧ άλλα 100 τμ. Σωστά;

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει θέμα με τις ερωτήσεις αν και αν κάνεις αναζήτηση θα βρεις εύκολα αυτό που ζητάς. Μάλλον εγώ δεν το εξήγησα καλά ίσως, η συνολική επιφάνεια αφορά θερμαινόμενους και μη χώρους ακόμα και τους ανεξάρτητους. Από την ωφέλιμη αφαιρείς τους μη ανεξάρτητους χώρους. Αυτό που δεν γνωρίζω είναι αν στην περίπτωσή σου έχεις μθχ που είναι ανεξάρτητοι ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Το υπόγειο και το ισόγειο επικοινωνούν με εξωτερική πόρτα, όχι εσωτερική. Άρα, θεωρούνται ανεξάρτητοι, αν το λέω σωστά. Αλλά, αν μπορείτε να μου πείτε αν αλλάζει κάτι αν επικοινωνούσαν με εσωτερική πόρτα για κάποια μελλοντική περίπτωση που θα μου τύχει.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, DimosVerg said:

Το υπόγειο και το ισόγειο επικοινωνούν με εξωτερική πόρτα, όχι εσωτερική. Άρα, θεωρούνται ανεξάρτητοι, αν το λέω σωστά. Αλλά, αν μπορείτε να μου πείτε αν αλλάζει κάτι αν επικοινωνούσαν με εσωτερική πόρτα για κάποια μελλοντική περίπτωση που θα μου τύχει.

Αν τελικά είναι έτσι όπως τα λες, δηλ. το ισόγειο είναι ανεξάρτητο τότε μπορείς να το θεωρήσεις τμήμα κτιρίου και να κάνεις χρήση του U/2. Εγώ νόμισα ότι το ισόγειο επικοινωνεί εσωτερικά με υπόγειο + γκαράζ. Αν ήταν έτσι τότε θα έπρεπε να τα περιγράψεις ως μθχ ή ακόμα και να τα εντάξεις στην θ.ζ. αν αυτά θερμαίνονται.

Link to comment
Share on other sites

Να είμαστε λίγο προσεκτικοί σε αυτά που λέμε....

Σε μονοκατοικία δεν εφαρμόζεται σε καμία περίπτωση το U/2......

 

Υ.Γ.-1

To U/2 μπήκε στις ΤΟΤΕΕ όταν κατάλαβαν ότι σε περιπτώσεις διαμερισμάτων δεν μπορούσε να "κλείσει" ο όγκος του ΜΘΧ.....

Υ.Γ.-2

Αν υπάρχει σύσταση και αναφέρεται σαν ξεχωριστή ιδιοκτησία το Υπόγειο τότε γίνεται....

Αλλά σε αυτήν την περίπτωση δεν είναι μονοκατοικία....

Edited by pggiotas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με μπέρδεψε το "ανεξάρτητο", τέλως πάντων, ας μας πει ο συνάδελφος πιο περιληπτικά το ιδιοκτησιακό να το ξαναδούμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.