Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Άλλο το ένα κι άλλο το άλλο ... η μετατροπή απο Κ (kcal/h0C) σε U (KW) γίνεται όπως γράφεις ... σε αυτό που βρίσκεις (σε KW) προσθέτεις το 0,20 για θερμογέφυρες.

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, dib said:

Άλλο το ένα κι άλλο το άλλο ... η μετατροπή απο Κ (kcal/h0C) σε U (KW) γίνεται όπως γράφεις ... σε αυτό που βρίσκεις (σε KW) προσθέτεις το 0,20 για θερμογέφυρες.

Ναι αυτό εννοούσα. Αν στο τελικό U[W/(m2·K)], του εκάστοτε στοιχείου, (τοιχος, δάπεδο, οροφή) προσθέσω και το 0,2 πριν το εισάγω στο ΤΕΕΚΕΝΑΚ. Αρά εσείς λέτε ότι έτσι το κάνουμε. Ήθελα διευκρίνση γιατί κάποιοι συνάδελφοι λένε ότι δεν χρειάζεται διότι το κάνει αυτόματα το πρόγραμμα αφού τσεκάρει το "Παλιό" στην πρώτη καρτέλα. Ευχαριστώ και καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν χρησιμοποιείς εμπορικό πρόγραμμα ή του ΤΕΕΚΕΝΑΚ,

Αν έχεις εμπορικό, επιλέγεις απο κάποια καρτέλα τη περίοδο έκδοσης οικ. άδειας του κτηρίου και και σου βγάζει αυτόματα τα αντίστοιχα σε U (W/(m2·K - που έκανα λάθος πριν και έγραψα KW), αλλά ενδεχομένως να μην προσθέτει το 0,20 της θερμογέφυρας και πρέπει να το τσεκάρεις.

Αν δουλεύεις στο TEEKENAK, χρειάζεται να κάνεις αυτό που συζητάμε τώρα, μετατροπή των μονάδων και πρόσθεση του 0,20

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, dib said:

Δεν ξέρω αν χρησιμοποιείς εμπορικό πρόγραμμα ή του ΤΕΕΚΕΝΑΚ,

Αν έχεις εμπορικό, επιλέγεις απο κάποια καρτέλα τη περίοδο έκδοσης οικ. άδειας του κτηρίου και και σου βγάζει αυτόματα τα αντίστοιχα σε U (W/(m2·K - που έκανα λάθος πριν και έγραψα KW), αλλά ενδεχομένως να μην προσθέτει το 0,20 της θερμογέφυρας και πρέπει να το τσεκάρεις.

Αν δουλεύεις στο TEEKENAK, χρειάζεται να κάνεις αυτό που συζητάμε τώρα, μετατροπή των μονάδων και πρόσθεση του 0,20

Οχι δεν έχω άλλο πρόγραμμα πέραν του ΤΕΕ. Χειροκίνητα τα περνάω. Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

1. Έχω μία μονοκατοικία, η οποία έχει λέβητα πετρελαίου ισχύος 58 kW για θέρμανση και ΖΝΧ. Βρίσκω τον συντελεστή υπερδιαστασιολόγησης ng1 και βάζω ότι χρησιμοποιείται και για ΖΝΧ, όπου προκύπτει και μία θεωρητική θερμική ισχύς για το ΖΝΧ. Έπειτα, στο σύστημα ΖΝΧ, δηλώνω λέβητα πετρελαίου αλλά με ποια ισχύ; 58 kW, τη θεωρητική θερμική που είναι πολύ μικρή (κάτω από 1 kW) ή κάποια άλλη; 

2. Επιπλέον σε μια άλλη περίπτωση συναδέλφου έχει να βγάλει ΠΕΑ σε κατάστημα, όπου η πρόσοψη είναι γυάλινη με μόνο ένα κλιματιστικό μέσα. Η κατηγορία βγαίνει Η και ό,τι σενάριο κι αν έχει δοκιμάσει δεν μπορεί να ανέβει ούτε μία κατηγορία. Υπάρχει πρόβλημα ή απλώς να κάνει τα 3 σενάρια και χωρίς να μπορεί να βελτιώσει την κατηγορία;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, DimosVerg said:

Καλησπέρα σας!

1. Έχω μία μονοκατοικία, η οποία έχει λέβητα πετρελαίου ισχύος 58 kW για θέρμανση και ΖΝΧ. Βρίσκω τον συντελεστή υπερδιαστασιολόγησης ng1 και βάζω ότι χρησιμοποιείται και για ΖΝΧ, όπου προκύπτει και μία θεωρητική θερμική ισχύς για το ΖΝΧ. Έπειτα, στο σύστημα ΖΝΧ, δηλώνω λέβητα πετρελαίου αλλά με ποια ισχύ; 58 kW, τη θεωρητική θερμική που είναι πολύ μικρή (κάτω από 1 kW) ή κάποια άλλη; 

2. Επιπλέον σε μια άλλη περίπτωση συναδέλφου έχει να βγάλει ΠΕΑ σε κατάστημα, όπου η πρόσοψη είναι γυάλινη με μόνο ένα κλιματιστικό μέσα. Η κατηγορία βγαίνει Η και ό,τι σενάριο κι αν έχει δοκιμάσει δεν μπορεί να ανέβει ούτε μία κατηγορία. Υπάρχει πρόβλημα ή απλώς να κάνει τα 3 σενάρια και χωρίς να μπορεί να βελτιώσει την κατηγορία;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!

Για το 1ο μου ερώτημα, έχω βρει από το ΤΕΕ:
"Η τιμή της θερμικής ισχύος της μονάδας λέβητα-καυστήρα χρησιμοποιείται μόνο για τον καθορισμό της θερμικής απόδοσης (%) του κτηρίου αναφοράς, είτε για το σύστημα θέρμανσης, είτε για το σύστημα παραγωγής ΖΝΧ.
Η θερμική ισχύς (kW) και θερμική απόδοση (%) της μονάδας λέβητα-καυστήρα παραμένει η ίδια, τόσο για την θέρμανση χώρων, όσο και για την παραγωγή ΖΝΧ, εφόσον υπάρχει κοινό κεντρικό σύστημα θέρμανσης.
Κατά συνέπεια και η θερμική ισχύς (kW) της μονάδας λέβητα-καυστήρα που λαμβάνεται ως δεδομένο για τους υπολογισμούς, τόσο για την θέρμανση χώρων, όσο και για το ΖΝΧ είναι η ίδια. 
Όταν όμως ο ίδιος λέβητας, κατά την θερινή περίοδο, λειτουργεί μόνο για την παραγωγή ΖΝΧ, τότε ο βαθμός θερμικής απόδοσης του μειώνεται σημαντικά, εκτός αν είναι πολυβάθμιος. Αν κατά την θερινή περίοδο χρησιμοποιείται κάποιο άλλο συμβατικό σύστημα για την παραγωγή ΖΝΧ (π.χ. ηλεκτρική αντίσταση), τότε πρέπει να δηλωθεί και δεύτερο συμβατικό σύστημα παραγωγής ΖΝΧ που θα καλύπτει μόνο τους θερινούς μήνες."

Από αυτό καταλαβαίνω ότι πρέπει να βάλω την ίδια ισχύ και στο σύστημα ΖΝΧ. Ο βαθμός απόδοσης πώς πρέπει να αλλάξει; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι

Πρέπει να εκδώσω ΠΕΑ για αγοραπωλησία. Η απορία μου είναι: το εκδίδω στο όνομα του πωλητή (εφόσον τη στιγμή που μου ανατέθηκε είναι ακόμη στην ιδιοκτησία του) ή του αγοραστή;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, GeorgePi said:

Καλησπέρα συνάδελφοι

Πρέπει να εκδώσω ΠΕΑ για αγοραπωλησία. Η απορία μου είναι: το εκδίδω στο όνομα του πωλητή (εφόσον τη στιγμή που μου ανατέθηκε είναι ακόμη στην ιδιοκτησία του) ή του αγοραστή;

Ευχαριστώ

Στο όνομα του τωρινού ιδιοκτήτη άρα του πωλητή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ως συνέχεια της παραπάνω ερώτησης, μια απορία που προέκυψε από τη σημερινή μου αυτοψία: Ο πελάτης έχει στην ιδιοκτησία του τμήμα καταστήματος. Το υπόλοιπο κατάστημα αποτελεί ξεχωριστή ιδιοκτησία και πρόκειται να το αγοράσει, μου ζητά λοιπόν ΠΕΑ για την αγοραπωλησία. Το πρόβλημα είναι ότι μεταξύ των δύο χώρων δεν υπάρχει χώρισμα, είναι ένας ενιαίος χώρος. Ωστόσο εγώ καλούμαι να βγάλω ΠΕΑ για το ένα τμήμα μόνο. 

Πως θα πρέπει να το χειριστώ; Η μόνη λύση που σκέφτομαι είναι να κάνω την παραδοχή ότι ανάμεσα στους δύο χώρους υπάρχει κάποιο ελαφρύ χώρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.