Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Γειά και πάλι, το να κάνεις παραδοχή για κάτι που ουσιαστικά δεν υπάρχει είναι απλά λάθος. Το ΠΕΑ θα εκδοθεί με βάση την κατάσταση που βρήκες όταν έκανες την αυτοψία δηλ. για όλο το κατάστημα. Οπότε ενημερώνεις αντίστοιχα τον ιδιοκτήτη και συμβ/φο ότι η επιφάνεια του καταστήματος που θα αναγράφεται στο ΠΕΑ θα είναι αυτή του συνολικού καστήματος και όχι του τμήματος αυτού που πρόκειται να μεταβιβαστεί.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/12/2021 at 12:06 ΜΜ, DimosVerg said:

Για το 1ο μου ερώτημα, έχω βρει από το ΤΕΕ:
"Η τιμή της θερμικής ισχύος της μονάδας λέβητα-καυστήρα χρησιμοποιείται μόνο για τον καθορισμό της θερμικής απόδοσης (%) του κτηρίου αναφοράς, είτε για το σύστημα θέρμανσης, είτε για το σύστημα παραγωγής ΖΝΧ.
Η θερμική ισχύς (kW) και θερμική απόδοση (%) της μονάδας λέβητα-καυστήρα παραμένει η ίδια, τόσο για την θέρμανση χώρων, όσο και για την παραγωγή ΖΝΧ, εφόσον υπάρχει κοινό κεντρικό σύστημα θέρμανσης.
Κατά συνέπεια και η θερμική ισχύς (kW) της μονάδας λέβητα-καυστήρα που λαμβάνεται ως δεδομένο για τους υπολογισμούς, τόσο για την θέρμανση χώρων, όσο και για το ΖΝΧ είναι η ίδια. 
Όταν όμως ο ίδιος λέβητας, κατά την θερινή περίοδο, λειτουργεί μόνο για την παραγωγή ΖΝΧ, τότε ο βαθμός θερμικής απόδοσης του μειώνεται σημαντικά, εκτός αν είναι πολυβάθμιος. Αν κατά την θερινή περίοδο χρησιμοποιείται κάποιο άλλο συμβατικό σύστημα για την παραγωγή ΖΝΧ (π.χ. ηλεκτρική αντίσταση), τότε πρέπει να δηλωθεί και δεύτερο συμβατικό σύστημα παραγωγής ΖΝΧ που θα καλύπτει μόνο τους θερινούς μήνες."

Από αυτό καταλαβαίνω ότι πρέπει να βάλω την ίδια ισχύ και στο σύστημα ΖΝΧ. Ο βαθμός απόδοσης πώς πρέπει να αλλάξει; 

Βλέπε ΤΟΤΕΕ 20701_1 στη παράγραφο: 5.8.2.1. Βαθμός απόδοσης μονάδων λέβητα-καυστήρα για ζεστό νερό χρήσης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά να έχουμε. 

Θέλω πάλι τη γνώμη σας, για κατοικίες με Ο.Α. μετά το 1980 αλλά εκείνης της δεκαετίας. Αν βρείτε τεύχος θερμομόνωσης που βάζουν θερμομονωτικό με λ=0,035 αλλά δεν προκύπτει στο πάχος του τοίχου και στα μπετά δεν έχουν υπολογίσει μόνωση... πως θα το μελετούσατε για 1ο ΠΕΑ εξοικονομώ! Θα το βάζατε με τους πίνακες 3.6 (Μέγιστος επιτρεπόμενος συντελεστής θερμοπερατότητας δομικών στοιχείων, σύμφωνα με τον
Κανονισμό Θερμομόνωσης Κτηρίων 1980)ή με τον πίνακα 3.5α και ανεπαρκή μόνωση;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα
Στην αρχή των ΠΕΑ είχαν πει ότι ισχύουν για 10 χρόνια το πολύ ή έπρεπε να κάνει νέο πιο νωρίς εφόσον προκύψει ριζική ανακαίνιση του κτιρίου.
Αργότερα αφαιρέσανε τα 10 χρόνια (αν θυμάμαι καλά).
Σήμερα μου λένε (και το έχω ξανακούσει) ότι κατά περίπτωση λήγουν ακόμα πιο νωρίς (σε 5 χρόνια).

Τι ισχύει τελικά;
Μπορούμε να ελέγξουμε το ΠΕΑ στο buildingcert αν ισχύει;
Μπήκα στα δικά μου ΠΕΑ και το πιο παλιό οριστικό που έχω είναι από το 2013, αλλά δεν λέει κάτι στο πιστοποιητικό αν είναι άκυρο ή όχι.

Το τσέκαρα και στην αρχική του buildingcert και μου το έβγαλε να ισχύει.

Edited by jedi.Yannis
Link to comment
Share on other sites

ν 4122/13 παρ. 2

Ισχυει για 10 χρονια

εκτος εαν υπαρξει

12. «Ριζική ανακαίνιση κτιρίου ή κτιριακής μονάδας» (ανακαίνιση μεγάλης κλίμακας): η ανακαίνιση κατά την οποία, η συνολική δαπάνη της ανακαίνισης που αφορά το κέλυφος του κτιρίου ή της κτιριακής μονάδας ή τα τεχνικά συστήματά τους υπερβαίνει το είκοσι πέντε τοις εκατό (25%) της αξίας του κτιρίου ή της κτιριακής μονάδας, εξαιρουμένης της αξίας του οικοπέδου επί του οποίου έχει κατασκευαστεί το κτίριο. Με απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος και Ενέργειας, καθορίζεται ο τρόπος υπολογισμού της αξίας του κτιρίου ή της κτιριακής μονάδας για τον χαρακτηρισμό μιας ανακαίνισης ως ριζικής κατά τα ανωτέρω οριζόμενα, καθώς και κάθε άλλο σχετικό θέμα.

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, angie_03 said:

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά να έχουμε. 

Θέλω πάλι τη γνώμη σας, για κατοικίες με Ο.Α. μετά το 1980 αλλά εκείνης της δεκαετίας. Αν βρείτε τεύχος θερμομόνωσης που βάζουν θερμομονωτικό με λ=0,035 αλλά δεν προκύπτει στο πάχος του τοίχου και στα μπετά δεν έχουν υπολογίσει μόνωση... πως θα το μελετούσατε για 1ο ΠΕΑ εξοικονομώ! Θα το βάζατε με τους πίνακες 3.6 (Μέγιστος επιτρεπόμενος συντελεστής θερμοπερατότητας δομικών στοιχείων, σύμφωνα με τον
Κανονισμό Θερμομόνωσης Κτηρίων 1980)ή με τον πίνακα 3.5α και ανεπαρκή μόνωση;

Παντα βαζεις αυτο που βλεπεις, πχ η πυλωτη φαινεται αν (δεν) εχει μονωση

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς ελαφρά καρδιά να αμφισβητείς ότι  έχει εφαρμοστεί κθκ. Δεν είναι μακριά που θα σας ζητάνε τα ρέστα διότι αυτό έριξε ενεργειακά το ακίνητο

Edited by katrmp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.