Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

43 λεπτά πριν, slalom said:

Τα ρεστα στον κατασκευαστη που δεν την εφαρμοσε ... ή στον ιδιοκτήτη που κράτησε τα ευρά (€) της μόνωσης στη πυλωτή για να βάλει επίχρυσες μπετούγιες στις πόρτες ? 😜

 

Link to comment
Share on other sites

με το εξοικονομώ και τους 2ους ενεργειακούς επιθεωρητές είναι και πρόβλημα μας... προσπαθώ να καταλάβω πως το εξετάζουν οι περισσότεροι... για να μην έχουμε πρόβλημα αργότερα. Σε τοίχο με U=1.2 αν βάλουμε θερμομονωτικό υλικό 7 εκατοστά με λ΄=0,032  το R=2.188. Για να βρούμε το τελικό U του τοίχου αφού εφαρμοστεί η θερμομόνωση κάνουμε R=1/1.2=0.833  --> Uνέο=1/(0.833+2.188)=0.331

Θα το βάζατε έτσι στο πρόγραμμα ή θα προσθέτατε και 0.2 θερμογέφυρες επομένως στο πρόγραμμα θα είχατε 0.53??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά. Έχω μια περίπτωση για εξοικονομώ με μια μονοκατοικία, που έχει μια τουαλέτα που εφάπτεται με το σπίτι (συγκεκριμένα είναι κάτω από υπερυψωμένο ισόγειο -κατι σαν πιλοτή-) αλλά δεν επικοινωνούν εσωτερικά. Πιστεύεται ότι θα μπορούσα να εντάξω και την τουαλέτα στο ΠΕΑ για να γίνουν και εκεί ενεργειακές αναβαθμίσεις;

Link to comment
Share on other sites

On 6/1/2022 at 1:09 ΜΜ, angie_03 said:

με το εξοικονομώ και τους 2ους ενεργειακούς επιθεωρητές είναι και πρόβλημα μας... προσπαθώ να καταλάβω πως το εξετάζουν οι περισσότεροι... για να μην έχουμε πρόβλημα αργότερα. Σε τοίχο με U=1.2 αν βάλουμε θερμομονωτικό υλικό 7 εκατοστά με λ΄=0,032  το R=2.188. Για να βρούμε το τελικό U του τοίχου αφού εφαρμοστεί η θερμομόνωση κάνουμε R=1/1.2=0.833  --> Uνέο=1/(0.833+2.188)=0.331

Θα το βάζατε έτσι στο πρόγραμμα ή θα προσθέτατε και 0.2 θερμογέφυρες επομένως στο πρόγραμμα θα είχατε 0.53??

Όλα τα παραπάνω σωστά. Και προφανώς θα το έβαζα 0.331+0.2=0.531

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Armarix said:

Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά. Έχω μια περίπτωση για εξοικονομώ με μια μονοκατοικία, που έχει μια τουαλέτα που εφάπτεται με το σπίτι (συγκεκριμένα είναι κάτω από υπερυψωμένο ισόγειο -κατι σαν πιλοτή-) αλλά δεν επικοινωνούν εσωτερικά. Πιστεύεται ότι θα μπορούσα να εντάξω και την τουαλέτα στο ΠΕΑ για να γίνουν και εκεί ενεργειακές αναβαθμίσεις;

Στις μονοκατοικίες οτι ακουμπάει (εφάπτεται) στη θερμική ζώνη (πάνω, κάτω, αριστερά, δεξιά) προσμετράται στη συνολική επιφάνεια. Στη θερμική ζώνη, προσμετράται οτι έχει σχέση με κατοικία, οι υπόλοιποι χώροι που εφάπτονται αλλά έχουν άλλη χρήση εκτός κατοικίας (πχ αποθήκη, λεβητοστάσιο,κλπ) εξετάζονται σαν ΜΘΧ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για ΜΕΑ και ζήτημα με υπερδιαστασιολογήσεις

Σε μελέτη θέρμανσης, έστω ότι έχω 6kW απώλειες, με ΔΤ 20 βαθμούς (1 εξωτερική με 21 εσωτερική)

Εάν χρησιμοποιήσω αντλία θέρμανσης, επιλέγω μηχάνημα με βάση την απόδοση στον 1 βαθμό, και όχι στους 7 που είναι το σύνηθες / ονομαστικό μέγεθος των μηχανημάτων

Το μηχάνημα όμως που τελικά επιλέγεται, μπορεί λόγου χάρη να έχει ισχύ 6 kW στον 1 βαθμό, αλλά στους 7 να έχει 8 kW 

Υφίσταται σε αυτή τη περίπτωση υπερδιαστασιολόγηση του μηχανήματος ή όχι ; 

Link to comment
Share on other sites

Αριστείδη, έχω καιρό να ασχοληθώ αλλά δεν νομίζω...

Θα ήταν λάθος του προγράμματος... και γενικά με Α.Θ. inverter, δεν νομίζω ότι πρέπει να υπάρχει θέμα με υπερδιαστασιολόγηση.

Και διευκρινίζω...αυτό μόνο για το ΠΕΑ και όχι για το Εξ.Κ.Ο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι καλησπέρα,

Σε ΜΕΑ για υπό μελέτη νέο κτίριο πιάνω εύκολα την κατηγορία Α αλλά δυσκολεύομαι στον 2ο έλεγχο της θερμομονωτικής επάρκειας. Σας φαίνεται λογικό (έχει καλές σκιάσεις και συστήματα)?

Το κτίριο είναι 50 μ2, ισόγειο, κλιματική ζώνη Α με πολύ μεγάλα ανοίγματα σε σχέση με την εξωτερική επιφάνεια.

Σε τοίχους και κολώνες έχω 7cm μόνωση εξωτερικά με Uτοίχου=0,37 και Uκολώνα=0,43 περίπου.

Στα κουφώματα έχω θερμοδιακοπή 24mm (Uf=2.8) και υαλοπίνακα με διάκενο 12mm και επίστρωση χαμηλής εκπομπής (Ug=1.8)

Θερμογέφυρες έχω στο έδαφος, στο δώμα, εξωτερικές γωνίες, λαμπάδες κλπ.

Τι θα μου προτείνατε?

  1. Να βρώ καλύτερα κουφώματα με χαμηλότερο Uf και Ug με το αντίστοιχο κόστος?
  2. Να αλλάξω τις θερμογέφυρες ΔΦ1 και ΔΦ2 σε ΔΦ9 και Δφ10 αντίστοιχα. Σε αυτή την περίπτωση το Um=0.765 από 0.81, υπενθυμίζω πως για ζώνη Α, A/V>1 πρέπει Um<0.770. Στην πράξη η μόνωση του δαπέδου δεν μπαίνει σάντουιτς μεταξύ στρώσεων μπετόν?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

@antloukidis, κοίτα τώρα τι γίνεται 

Έχω θερμικές απώλειες π.χ. σε διαμέρισμα 4700 kW (με ΔΤ 20 βαθμούς, 1 με 21) και ψυκτικά φορτία 6600 kW (αυτό με 26 εξωτερική - 36 εσωτερική)

Κάνω και ένα 10% προσαύξηση και πάω σε 5170kW / 7270kW

Πες ότι επιλέγω μια monoblock LG (τυχαίο το παράδειγμα), έστω την σειρά HM0*1M U43, ενώ στη θέρμανση με ικανοποιεί το πιο μικρό μοντέλο (ΗΜ051Μ U43), που έχει 5.5 kW απόδοση στις συνθήκες που θέλω για θέρμανση, στη ψύξη το μεγαλύτερο μοντέλο (ΗΜ071Μ U43), δίνει 7 kW σε 7/35, άρα ακόμα και αυτό που οριακά με καλύπτει, με οδηγεί σε θέρμανση με μηχάνημα ονομαστικής ισχύος σχεδόν 50% παραπάνω από τις θερμικές μου απώλειες ! (από 4.7 kW σε 7 kW)

Bέβαια μπορώ να λύσω την εξίσωση λίγο πιο συντηρητικά, και να κατεβάσω τα ψυκτικά φορτία (έχω βάλει λίγο παραπάνω αερισμό, και ίσως μπορώ να αφαιρέσω κάποιες συσκευές), όμως για ένα διαμέρισμα που θα πουληθεί 350-400 χιλιάρικα, θεωρώ ότι βάσει σχεδιασμού, πρέπει να καλύψει και κάποιες λογικές ανάγκες (κοινώς όταν μια μέρα θα έχει -2 βαθμούς ή 37-38 να μη με κρεμάσει το σύστημα)

Η εξίσωση δυστυχώς είναι αρκετά δύσκολη...

@persepolis88

Τι Um σου βγάζει το κτήριο και τι Umax έχεις ; 

Με αυτά τα νούμερα που δίνεις, κατά τη γνώμη μου δεν είναι τόσο εύκολο το Α, μήπως έχεις υπερβάλλει λίγο στα Η/Μ ;

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.