Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Καλησπέρα @AristidisZ

Έβγαζε Um=0.81 με επιτρεπόμενο Um=0.770 μείωσα όμως τις θερμογέφυρες και το πάχος προφίλ κάποιων μικρών ανοιγμάτων και συμμορφώθηκε.

Τοπικά κλιματιστικά έχει κατ'απαίτηση του ιδιοκτήτη με εποχικά SCOP,ΕΣ=4.5 και SEER,ΕΣ= 7.4 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σου συνιστούσα να παίζεις με τα U των κουφωμάτων κατ' αυτό τον τρόπο, με προφίλ και θερμογέφυρες 

Για τα αλουμίνια εγώ μιλάω με τον κατασκευαστή, παίρνω προδιαγραφές και χρησιμοποιοώ τα U που μου δίνουν 

Τώρα αν αρχίζουμε να παίζουμε με αυτά τα πράγματα σε επίπεδο θερμογέφυρας και πάχους προφίλ, για να μας βγουν τα νούμερα, καήκαμε 

Δηλαδή έβαλες στο "ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ ΜΕΛΕΤΗ" COP 4.5 και EER 7.4 στο xml ;;;

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, AristidisZ said:

Δεν θα σου συνιστούσα να παίζεις με τα U των κουφωμάτων κατ' αυτό τον τρόπο, με προφίλ και θερμογέφυρες 

Για τα αλουμίνια εγώ μιλάω με τον κατασκευαστή, παίρνω προδιαγραφές και χρησιμοποιοώ τα U που μου δίνουν 

Με το σκεπτικό πως Uf=2.8 και Ug=1.8 δίνουν Uw αρκετά συντηρητικό για τα ανοίγματά μου (έχω συγκεκριμένο κατασκευαστή υπόψη που έχω δει πιστοποιητικά του). Άλλωστε ο συνυπογράφων αρχιτέκτονας δεν μου δίδει λεπτομέρειες για πάχη προφίλ, καϊσια κλπ.

Για να μιλήσεις με κατασκευαστή πρέπει όλες οι λεπτομέρειες των κουφωμάτων να είναι γνωστές υποθέτω.?

21 λεπτά πριν, AristidisZ said:

Δηλαδή έβαλες στο "ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ ΜΕΛΕΤΗ" COP 4.5 και EER 7.4 στο xml ;;;

SCOP=SCOP,ΕΣ*0,93

SEER=SEER,ΕΣ*0,6

Τι όχι?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες γνωστές τι εννοείς ; 

Εάν έχεις τις διαστάσεις του κουφώματος, μπορείς να έχεις τα Uw

Παράδειγμα από ΜΕΑ που κάνω τώρα, ο κατασκευαστής μου έδωσε την προσφορά για τα κουφώματα που έχει:

image.thumb.png.34339df83a4e55523fd4c2102e62a8c5.png

Άρα ξέρω απευθείας το Uw

Τώρα για τα COP & EER, σωστά το έχεις κάνει, μάλλον τελικά τα σπλιτάκια βοηθάνε πολύ λόγω των εξαιρετικά υψηλών βαθμών απόδοσης που έχουν, τέτοια νούμερα σε αντλία θερμότητας δε τα βλέπεις σε καμία περίπτωση... 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από πλάτος και ύψος δεν πρέπει να είναι γνωστό το πάχος του προφίλ και το πλήθος και το πάχος των κάθετων ενδιάμεσων τμημάτων αν υπάρχουν σε περίπτωση μεγάλου κουφώματος για να ζητήσεις προσφορά?

Σου φαίνεται τραγικά λάθος να μην ζητήσω προσφορά εκ των προτέρων αλλά να βάλω στη ΜΕΑ Uw σίγουρα χειρότερο από αυτό που τελικά θα εγκατασταθεί?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα τραγικού λάθους, εσύ έλεγες ότι το Um του κτηρίου δε σου βγαίνει :)

Π.χ. προσωπικά στις ΜΕΑ παλιά που δεν υπήρχε η απαίτηση για Α, πήγαινα με οριακά U στα κουφώματα, και απλά μετά στο ΠΕΚ είχα το πλεονέκτημα ότι μπορούσα να κατέβω πιο χαμηλά 

 

Edited by AristidisZ
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πλίθινο σπίτι (ωμόπλινθοι συμπαγείς) με ρ=1990, λ=0.80 και d= 0.55 μου δίνει U=1,45!

Κάνω κάτι λάθος ή είμαι οκ?

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

On 12/1/2022 at 1:17 ΜΜ, getsakna said:

Πλίθινο σπίτι (ωμόπλινθοι συμπαγείς) με ρ=1990, λ=0.80 και d= 0.55 μου δίνει U=1,45!

Κάνω κάτι λάθος ή είμαι οκ?

Λάβε υπόψη σου το R του εσωτερικού και εξωτερικού φιλμ αέρα εκατέρωθεν του τοίχου.

Πρέπει να βγάζεις περίπου U=1.166

Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν, persepolis88 said:

Λάβε υπόψη σου το R του εσωτερικού και εξωτερικού φιλμ αέρα εκατέρωθεν του τοίχου.

Πρέπει να βγάζεις περίπου U=1.166

Δηλαδή?

Πως προκύπτει το νούμερο αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.