Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Συμφωνώ με @dib

Σε παρόμοια περίπτωση εκανα ακριβώς το ίδιο 

Απο τη στιγμή που κατα την αυτοψία βλέπεις δίκτυο θερμανσης και θερμαντικά σώματα αυτά πρεπει να δηλωθούν .. Αν πχ ηταν ξηλωμένα τα σωματα τοτε θα δήλωνες σομπες κτλ  

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, maneni said:

αν δεν έχεις στοιχεία πας με τον πίνακα 5.12.

 

Απορία. Σε διαμέρισμα όπου η πολυκατοικία έχει κεντρική θέρμανση. Η θέρμανση δεν δουλεύει αρκετά χρόνια. Το μηχανοστάσιο είναι κλειδωμένο και δεν υπάρχει πρόσβαση (δεν υπάρχει διαχειριστής και δεν λειτουργούν κοινόχρηστα). Στο διαμέρισμα είναι εμφανές ότι θερμαίνεται με ηλεκτρικές σόμπες ανά δωμάτιο.

Στο ΠΕΑ θεωρούμε ότι έχει κεντρική θέρμανση (και τι στοιχεία βάζουμε?). Κάπου είχα διαβάσει ότι σε παρόμοιες περιπτώσεις με μια Υπ δήλωση του ιδιοκτήτη παραβλέπουμε την κεντρική θέρμανση?

ναι τον έχω δει τον πινακα! εγώ έχω περίπτωση που ειναι μονοκρυσταλλικά πάνελ . Δεν μπορώ να μετρήσω ακριβώς τα τετραγωνικά γιατί είναι πάνω στη στέγη . Μπορώ να υπολογίσω με μια σχετική ακρίβεια το εμβαδόν από τον εμβαδόν της στέγης ή υπάρχει άλλος τρόπος. Επίσης είναι τοποθετημένα το 2011 . Η μείωση λόγω παλαιότητας είναι 12 % άρα ο βαθμός απόδοσης είναι το 12% του 19 % δηλαδή 0.167;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Για αποθήκη εντός κατοικίας (στη δική μου περίπτωση είναι ένα μικρό λεβητοστάσιο σε επαφή με την κατοικία), κάπου είχε μια εγκύκλιο που έλεγε ότι αν είναι κάποιο μικρό ποσοστό επι της επιφάνειας του όλου ακινήτου, μπορείς να το εντάξεις κι αυτό στη θερμική ζώνη. Εχει κάποιος τη συγκεκριμένη οδηγία;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, George9555 said:

...... Μπορώ να υπολογίσω με μια σχετική ακρίβεια το εμβαδόν από τον εμβαδόν της στέγης ή υπάρχει άλλος τρόπος. Επίσης είναι τοποθετημένα το 2011 ....

συνήθως τα πανέλα έχουν τυποποιημένες διαστάσεις. ΤΟ 2011 δεν υπήρχαν και πολλά μεγέθη....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Σε μονοκατοικία οι κχ βρίσκονται στον όροφο και οι βχ στο ισόγειο. Για το ΠΕΑ θα πρέπει να επιλέξω ολόκληρο το κτίριο ή κτιριακή μονάδα; Επίσης για την αμοιβή του ΠΕΑ (Εξοικονομώ) θα υπολογιστεί μέσω της επιφάνειας των κχ ή στο σύνολο των κχ και των βχ?

Edited by Skrats
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Skrats said:

Καλημέρα!

Σε μονοκατοικία οι κχ βρίσκονται στον όροφο και οι βχ στο ισόγειο. Για το ΠΕΑ θα πρέπει να επιλέξω ολόκληρο το κτίριο ή κτιριακή μονάδα; Επίσης για την αμοιβή του ΠΕΑ (Εξοικονομώ) θα υπολογιστεί μέσω της επιφάνειας των κχ ή στο σύνολο των κχ και των βχ?

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Στην συνολική επιφάνεια που ζητείται στα γενικά στοιχεία, πρέπει να συμπεριληφθεί και το εμβαδόν των βχ του ισογείου;

Αν είναι έτσι θα έχω το ισόγειο σαν μη θερμαινόμενο χώρο και θα έχω 2 θερμικές ζώνες;

Edited by Skrats
Link to comment
Share on other sites

On 11/3/2022 at 2:08 ΜΜ, Armarix said:

Καλημέρα σας,

Για αποθήκη εντός κατοικίας (στη δική μου περίπτωση είναι ένα μικρό λεβητοστάσιο σε επαφή με την κατοικία), κάπου είχε μια εγκύκλιο που έλεγε ότι αν είναι κάποιο μικρό ποσοστό επι της επιφάνειας του όλου ακινήτου, μπορείς να το εντάξεις κι αυτό στη θερμική ζώνη. Εχει κάποιος τη συγκεκριμένη οδηγία;

Τ.Ο.Τ.Ε.Ε. 20701-1/2017

Άρθρο 3.2

Δευτερεύοντες  βοηθητικοί  χώροι  που  δεν θερμαίνονται και που συνδέονται λειτουργικά με μια θερμική ζώνη (π.χ. αποθηκευτικός χώρος εντός διαμερίσματος, ψευδοροφή που διαχωρίζεται από το θερμαινόμενο χώρο με δομικό στοιχείο που δεν είναι θερμομονωμένο) λαμβάνονται ως τμήμα της θερμικής ζώνης.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, Skrats said:

Στην διαχωριστική επιφάνεια (δάπεδο) τα α, ε και σκιάσεις πρέπει να καταχωρηθούν;

Στα α και ε καταχωρώ τιμή 0 και στις σκιάεις 1?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.