Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Ξενοδοχειακό συγκρότημα με τέσσερα ανεξάρτητα κτήρια όπου

το ένα από αυτά είναι το εστιατόριο του συγκροτήματος:

 1) Εκδίδω ένα ΠΕΑ για το σύνολο του συγκροτήματος;

 2) Εκδίδω ένα ΠΕΑ ανά κτίριο με χρήση ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ για έκαστο κτίριο; ή

 3) Τρία ΠΕΑ με χρήση ΞΕΟΔΟΧΕΙΟ και ένα με χρήση ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ;

Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, gamvro said:

Ξενοδοχειακό συγκρότημα με τέσσερα ανεξάρτητα κτήρια όπου

το ένα από αυτά είναι το εστιατόριο του συγκροτήματος:

 1) Εκδίδω ένα ΠΕΑ για το σύνολο του συγκροτήματος;

 2) Εκδίδω ένα ΠΕΑ ανά κτίριο με χρήση ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ για έκαστο κτίριο; ή

 3) Τρία ΠΕΑ με χρήση ΞΕΟΔΟΧΕΙΟ και ένα με χρήση ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ;

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Όταν διαμορφώνουμε τα σενάρια διορθώνουμε και την διείσδυση αέρα σύμφωνα με τα κουφώματα που επιλέγουμε στο σενάριο;

Link to comment
Share on other sites

Αν αλλάζουν χαρακτηριστικά, πχ. από μονή σε διπλή υάλωση, αλλαγή κλάσης αεροπερατότητας τότε ναι.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Σε μονοκατοικία με λέβητα πετρελαίου για θέρμανση, αν επιλέξω στο σενάριο για ψύξη μονάδες σπλιτ θα πρέπει στην θέρμανση να επιλέξω ότι δουλεύει ο λέβητας μαζί με τα κλιματιστικά;

Edited by Skrats
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα 

Οχι οταν υπάρχει λέβητας συνδεδεμένος με σώματα τα κλιματιστικά δε λαμβανονται υποψη στη θέρμανση παρα μόνο στη ψυξη. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Στην ίδια ιδιοκτησία έχω κατάστημα 85τμ το οποίο έχει μεσοτοιχία με ΒΧ 7τμ καθώς και μεσοτοιχία με wc 5,5τμ και λεβ/σιο 2,5τμ. Πρέπει υπολογίσω το ΠΕΑ με μια θερμική ζώνη και έναν μη θερμαινόμενο χώρο ή να υπολογίσω μόνο τον χώρο του καταστήματος χωρίς να λάβω υπόψιν τους υπόλοιπους χώρους;

Έχω ανεβάσει και το περίγραμμα της κάτοψης.skar.pdf

Edited by Skrats
Link to comment
Share on other sites

 

On 14/4/2022 at 11:47 ΠΜ, Skrats said:

Καλημέρα!

Στην ίδια ιδιοκτησία έχω κατάστημα 85τμ το οποίο έχει μεσοτοιχία με ΒΧ 7τμ καθώς και μεσοτοιχία με wc 5,5τμ και λεβ/σιο 2,5τμ. Πρέπει υπολογίσω το ΠΕΑ με μια θερμική ζώνη και έναν μη θερμαινόμενο χώρο ή να υπολογίσω μόνο τον χώρο του καταστήματος χωρίς να λάβω υπόψιν τους υπόλοιπους χώρους;

Έχω ανεβάσει και το περίγραμμα της κάτοψης.skar.pdf

Καταστημα με κατοικια δεν παντρευεται. Θελει 2 ΠΕΑ. Τωρα αν στην ιδιοκτησια του καταστηματος ανηκουν και οι άλλοι βοηθητικοι χώροι που είναι σε επαφη με αυτό, τους περιγραφεις κανονικα στο αντιστοιχο κελι, στο ΠΕΑ του καταστηματος.

Link to comment
Share on other sites

Και μια ερωτηση. Εχω μια περιπτωση για ΠΕΑ, ένα οικόπεδο που έχει μια κατοικια με εξωτερική τουαλέτα που ΔΕΝ εφαπτεται καθόλου με την κατοικία. Τι κάνω; Κανω ΠΕΑ μόνο για την κατοικία; (και σε ποια νομοθεσία θα στιριχτω για να πω ότι δε χρειαζεται ΠΕΑ η τουαλέτα;) Ή κάνω ΠΕΑ για την τουαλέτα χωριστά; (εντελώς άτοπο φαίνεται).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.