Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Ένας πετρελαίου ferolli ggn n 30  εγκατεστημένος σε ένα ισόγειο εστιατόριο που θα επαναλειτουργήσει.

 

Όντως είχα λάθη σε αυτά που ανέφερες και βγαίνει τώρα λιγότερο.

Βέβαια  επιφάνεια του δαπέδου σε επαφή με ΄'εδαφος δεν διευκρινίζεται στην ΤΟΤΕΕ1 εκτός και εννοεί όλες τις επιφάνειες σε επαφή με έδαφος.

Link to comment
Share on other sites

Αν ο λέβητας ξέρεις ότι εξυπηρετεί αποκλειστικά το εστιατόριο, τότε θα πρέπει να υπολογίσεις την επιφάνεια "Α" που αφορά το κέλυφος του εστιατορίου προς εξωτερικό αέρα. Αν η οικοδομή έχει υπόγειο το οποίο δεν θερμαίνεται, τότε βάζεις στο Α και το δάπεδο του εστιατορίου σε επαφή με το υπόγειο κανονικά ως το εμβαδόν/2. Αντιλαμβάνεσαι ότι όλα αυτά πρακτικά είναι αδύνατον να τα υπολογίσεις λεπτομερώς αν δεν έχεις κατόψεις από όλα τα επίπεδα, οπότε προσπάθησε προσεγγιστικά, προσοχή επίσης στον υπολογισμό του V.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω υπόγειο-έχω ανεξαρτητους ισόγειους  βχ τους οποίους τους έχω στην θερμική ζώνη του καταστήματος αλλά δεν εξυπηρετούνται από το καλοριφέρ. 

Link to comment
Share on other sites

On 21/4/2022 at 9:15 ΜΜ, Skrats said:

Δεν έχω υπόγειο-έχω ανεξαρτητους ισόγειους  βχ τους οποίους τους έχω στην θερμική ζώνη του καταστήματος αλλά δεν εξυπηρετούνται από το καλοριφέρ. 

Αυτοί οι "ανεξάρτητοι ισόγειοι βχ" που αναφέρεις αν δεν επικοινωνούν με το εστιατόριο τότε δεν είναι σκόπιμο να μπούνε στην επιθέωρηση πιστεύω, αλλά χωρίς μία κάτοψη των χώρων είναι δύσκολο να βγει συμπέρασμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά.

Σε ΜΕΑ με χρήση κτιρίου Γραφεία δεν απαιτείται υπολογισμός ΖΝΧ άρα δεν χρειάζεται να υπολογίσω ηλιακό συλλέκτη σωστά? Ευχαριστώ.

 

Edited by Νάσος Καρακουλας
Link to comment
Share on other sites

On 23/4/2022 at 2:03 ΜΜ, akis73 said:

Αυτοί οι "ανεξάρτητοι ισόγειοι βχ" που αναφέρεις αν δεν επικοινωνούν με το εστιατόριο τότε δεν είναι σκόπιμο να μπούνε στην επιθέωρηση πιστεύω, αλλά χωρίς μία κάτοψη των χώρων είναι δύσκολο να βγει συμπέρασμα.

Επειδή έχουν όγκο <10% του καταστήματος έχω ολόκληρο το ακίνητο σαν μια Θ.Ζ.

skar (1).pdf

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επειδή έχει καιρό να μου τύχει...

Έχω μία διπλοκατοικία η οποία αποτελείται από 2 μεζονέτες με υπόγειο και 1ο όροφο η κάθε μία σε κοινό σκελετό. Καλούμαι να εκδώσω ΠΕΑ για την μία από τις δύο μεζονέτες. Θα επιλέξω πολυκατοικία ή μονοκατοικία; Προσανατολίζομαι στο πολυκατοικία λόγω κοινού σκελετού; Ή κάτι μου διαφεύγει μήπως;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.