Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

1 ώρα πριν, dib said:

Καλησπέρα Άκη και χρόνια πολλά!

Αφου έχεις κοινό φ.ο. και είναι πάνω απο μια Ο.Ι. εγω το θεωρώ ως πολυκατοικία.

 

Χρόνια πολλά Δημήτρη και σε ευχαριστώ, με βρίσκεις σύμφωνο οπότε θα το εκλάβω ως πολυκατοικία.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/5/2022 at 1:02 ΜΜ, akis73 said:

Καλησπέρα, επειδή έχει καιρό να μου τύχει...

Έχω μία διπλοκατοικία η οποία αποτελείται από 2 μεζονέτες με υπόγειο και 1ο όροφο η κάθε μία σε κοινό σκελετό. Καλούμαι να εκδώσω ΠΕΑ για την μία από τις δύο μεζονέτες. Θα επιλέξω πολυκατοικία ή μονοκατοικία; Προσανατολίζομαι στο πολυκατοικία λόγω κοινού σκελετού; Ή κάτι μου διαφεύγει μήπως;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καλησπέρα, σε συνέχεια του ερωτήματος που είχα θέσει προ ημερών, η κάθε κατοικία έχει όμορο χώρο λεβητοστασίου με ξεχωριστή είσοδο. Με το σκεπτικό ότι το κέλυφος θα περιγραφεί ως πολυκατοικία, υπάρχει δυνατότητα αυτός ο χώρος να μην περιγραφεί στην θερμική ζώνη, είτε να ενσωματωθεί στην θ/ζ (έχει εμβαδό πολύ μικρότερο σε σχέση με το εμβαδό της θ/ζ της κατοικίας, ή το σωστό είναι να περιγραφεί ως μθχ ξεχωριστός δηλ. με διαχωριστική επιφάνεια κλπ. Σας ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, dimitris GM said:

στην συσταση, κανει αναφορα στο νδ 1024/71 περι καθετων ή μονον στον 3741/29 ;;

 

Απαντάς στο ερωτημά μου; 2 οριζόντιες είναι η κάθε μονοκατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Άκη.

Αν κατάλαβα σωστά το ερώτημα, αν κάθε μεζονέτα έχει δικό της λεβητοστάσιο το ενσωματώνεις στη συνολική επιφάνεια και και το περιγράφεις μετά σαν μθχ, παίρνοντας ολόκληρες τις τιμές των U και όχι μισές.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, dib said:

Καλησπέρα Άκη.

Αν κατάλαβα σωστά το ερώτημα, αν κάθε μεζονέτα έχει δικό της λεβητοστάσιο το ενσωματώνεις στη συνολική επιφάνεια και και το περιγράφεις μετά σαν μθχ, παίρνοντας ολόκληρες τις τιμές των U και όχι μισές.

Καλησπέρα Δημήτρη, σωστά κατάλαβες, άρα σαν μθχ με ολόκληρες τιμές U και όχι U/2.

Απλά στην επιφάνεια του ΠΕΑ θα φαίνεται το εμβαδόν της Θ/Ζ μείον αυτό του ΜΘΧ, ελπίζω να μην φάει κόλλημα η συμβ/φος γιατί μου έχει συμβεί παλιότερα και μέχρι να την πείσω έφαγα μέρες.

Σε ευχαριστώ για ακόμη μία φορά Δημήτρη.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Άκη, συνολική επιφάνεια : ΘΖ+μθχ  Ωφέλιμη επιφάνεια : ΘΖ

Και να πεις της συμβολαιογράφου, να ανοίξουν τα στραβά τους και να μην μας τα κάνουν τσουρέκια με τα τετραγωνικά των κτηρίων.

Να διαβάσουν τη νομοθεσία περι υποχρεώσεων τους σχετικά με τα ΠΕΑ και να ασχολούνται μόνο με τον Α.Π. και τον Αριθμό Ασφαλείας του κάθε ΠΕΑ.

Άντε γιατί νομίζουν οτι έχουν πιάσει τον Πάπα απο τις <κουδουνίστρες> 😡

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, dib said:

Άκη, συνολική επιφάνεια : ΘΖ+μθχ  Ωφέλιμη επιφάνεια : ΘΖ

Και να πεις της συμβολαιογράφου, να ανοίξουν τα στραβά τους και να μην μας τα κάνουν τσουρέκια με τα τετραγωνικά των κτηρίων.

Να διαβάσουν τη νομοθεσία περι υποχρεώσεων τους σχετικά με τα ΠΕΑ και να ασχολούνται μόνο με τον Α.Π. και τον Αριθμό Ασφαλείας του κάθε ΠΕΑ.

Άντε γιατί νομίζουν οτι έχουν πιάσει τον Πάπα απο τις <κουδουνίστρες> 😡

 

Δημήτρη με βρίσκεις 100% σύμφωνο, προσωπικά είχα παρόμοιο θέμα πριν χρόνια και δεν μου ξαναέτυχε, απλά επειδή συνήθως οι περισσότεροι συμβ/φοι δεν κοιτάνε τι γράφει το ΠΕΑ πάνω. Εδώ έχει βγει και εγκύκλιος που αναφέρει ότι δεν είναι απαραίτητο η αναγραφόμενη επιφάνεια στο ΠΕΑ να ταυτίζεται με τον τίτλο, και πάλι κολλάνε, τι να πεις...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς όπως τα λες είναι Άκη, σχετικά με την εγκύκλιο και παρόλα αυτά συνεχίζουν το βιολί τους.

Εγω είχα πριν 1,5 μήνα αντίστοιχο θέμα με σένα και αφού ανταλλάξαμε ''κουβέντες'', της είπα ή να διαβάσει τις σχετικές εγκυκλίους με τα ΠΕΑ ή να πάει σπίτι της και να πλύνει τα άπλυτα πιάτα, μα τη μαλάκο! 😡

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.