Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Είμαι νέος μηχανικός και πριν λίγες ημέρες πήρα την πιστοποιήση, έτσι ώστε να μπορώ να κάνω ενεργειακές επιθεωρήσεις. Καθώς είναι οι πρώτες μου και έχω ένα κάποιο άγχος σχετικά με την τεκμηρίωση των όσων έχω συμπεράνει, θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση.

1) Έχω μία εξοχική κατοικία ή οποία δεν έχει ψύξη και θέρμανση. Για την ακρίβεια έχει μόνο ένα τζάκι, το οποίο όμως γενικά δεν χρησιμοποιείται, καθώς είναιι κυρίως θερινό θέρετρο. Στη θέση μου θα ορίζατε ένα θεωρητικό σύστημα ψύξης και ένα θεωρητικό θέρμανσης ή στη θέρμανση θα βάζατε κανονικά το τζάκι.

2) Βλέποντας το παλιό ΠΕΑ το οποίο είχε εκδοθεί απο άλλη μηχανικό, συμπέρανα πως μάλλον έχει αμελήσει το τζάκι και το αποτέλεσμα που προκύπτει είναι ενεργειακή επιθεώρηση κλάσης Ζ (πρό τελευταία), ενώ εγώ με τα δεδομένα που χρησιμοποιώ προκύπτει Η. Η πτώση στην κατηγορία, μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα στον ιδιοκτήτη αργότερα, μεγαλώνοντας την φορολογία του , ή να τον εποφελήσει σε κάποια ενδεχόμενη φάση με κάποια χρηματοδότηση για αναβάθμιση.

3) Όταν προσθέτουμε ένα θεωρητικό σύστημα ψύξης ή θερμανσης, επιλέγουμε οτι η ηλεκτρική ενέργεια εκτός απο ΖΝΧ, προσφέρει και θέρμανση ή ψύξη κάνωντας κλικ στο αντιστοιχο κουτάκι ή οχι;

Ευχαριστώ πολύ :D

Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, slalom said:

η πραγματικοτητα ειναι

Αν είναι έτσι, τότε δεν χρειάζεται να ενταχθεί το λεβ/σιο σε ξεχωριστό μθχ. Θα το κοιτάξω και έτσι, ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, a_tav said:

Καλησπέρα σας,

 

1) Στη θέρμανση κανονικά το τζάκι για όση επιφάνεια θερμαίνει και το υπόλοιπο με θεωρητικό.Δεν επηρεαζόμαστε από συνήθειες χρηστών. Βάζουμε ότι βλέπουμε.

2) Εσύ δεν πρέπει να κάνεις το ίδιο λάθος που έκανε η προηγούμενη. Θα βάλεις το τζάκι κανονικά και ας κατεβαίνει κατηγορία.

3) Δεν κατάλαβα σε ποιο κουτάκι αναφέρεσαι.

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, akis73 said:

θχ είναι επειδή εκλεύεται θερμότητα από τον λέβητα, σωληνώσεις, μπόιλερ κλπ εντός του χώρου; Δεν το έχω σκεφτεί ποτέ έτσι να σου πω την αλήθεια...δεν είναι τραβηγμένο όμως σαν θεώρηση;

Και βέβαια είναι τραβηγμένο. Είναι ΜΘΧ γιατί είναι βοηθητικός χώρος και δεν θερμαίνεται με κάποιο σύστημα θέρμανσης. Αν από την φύση του είναι ζεστός, είναι επειδή έχει (κακώς) πολλές απώλειες ο λέβητας. Άσε που επιβάλλεται να είναι επαρκώς αεριζόμενος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, nick_61 said:

1) Στη θέρμανση κανονικά το τζάκι για όση επιφάνεια θερμαίνει και το υπόλοιπο με θεωρητικό.Δεν επηρεαζόμαστε από συνήθειες χρηστών. Βάζουμε ότι βλέπουμε.

2) Εσύ δεν πρέπει να κάνεις το ίδιο λάθος που έκανε η προηγούμενη. Θα βάλεις το τζάκι κανονικά και ας κατεβαίνει κατηγορία.

3) Δεν κατάλαβα σε ποιο κουτάκι αναφέρεσαι.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Όσον αφορά το κουτάκι, με την εισαγωγή του αρχείου xml επιλέγω το είδος της ενέργειας (Ηλεκτρική) και επιλέγω τις χρήσεις (π.χ. Φωτισμός, θέρμανση κλπ). Αν φτιάξω ένα θεωρητικό σύστημα ψύξης όπως και απατείται, θα κάνω τικ και στο αντιστοιχο κουτάκι της ψύξης;

Κάνωντας υπολογισμούς  προκύπτει οτι σε σχέση με κάποια προηγούμενα πιστοποιητικά, που είχε κάνει άλλη μηχανικός έχω απόκλιση εώς και 3 κλάσεις (Δ->Η). Πρόκειται να προκύψει πρόβλημα για κάποιον; Έχει σημασία ή προκειται να επηρεάσει κάπως τον ιδιοκτήτη ή τον μηχανικό;

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, a_tav said:

Όσον αφορά το κουτάκι, με την εισαγωγή του αρχείου xml επιλέγω το είδος της ενέργειας (Ηλεκτρική) και επιλέγω τις χρήσεις (π.χ. Φωτισμός, θέρμανση κλπ). Αν φτιάξω ένα θεωρητικό σύστημα ψύξης όπως και απατείται, θα κάνω τικ και στο αντιστοιχο κουτάκι της ψύξης;

Κάνωντας υπολογισμούς  προκύπτει οτι σε σχέση με κάποια προηγούμενα πιστοποιητικά, που είχε κάνει άλλη μηχανικός έχω απόκλιση εώς και 3 κλάσεις (Δ->Η). Πρόκειται να προκύψει πρόβλημα για κάποιον; Έχει σημασία ή προκειται να επηρεάσει κάπως τον ιδιοκτήτη ή τον μηχανικό;

1. Αναφέρεσαι στο λογισμικό ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ ή σε κάποιο άλλο; 

2. Κάνεις σωστά την επιθεώρηση σύμφωνα με τις ΤΟΤΕΕ και τον ΚΕΝΑΚ, χωρίς εξετάζεις τι πρόβλημα προκύπτει και για ποιόν. Αν δεν την κάνεις σωστά τότε μπορεί να προκύψει πρόβλημα για σένα...

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, nick_61 said:

1. Αναφέρεσαι στο λογισμικό ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ ή σε κάποιο άλλο; 

2. Κάνεις σωστά την επιθεώρηση σύμφωνα με τις ΤΟΤΕΕ και τον ΚΕΝΑΚ, χωρίς εξετάζεις τι πρόβλημα προκύπτει και για ποιόν. Αν δεν την κάνεις σωστά τότε μπορεί να προκύψει πρόβλημα για σένα...

Αναφέρομαι στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ σας παραθέτω και μία εικόνα ώστε να γίνω πιο σαφής.

 

Screenshot_2.png

Edited by a_tav
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, a_tav said:

Αναφέρομαι στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ σας παραθέτω και μία εικόνα ώστε να γίνω πιο σαφής.

 

Screenshot_2.png

Για να τον συμπληρώσεις αυτόν τον πίνακα πρέπει να έχεις και τις αντίστοιχες πληροφορίες για καταναλώσεις (λογαριασμούς ρεύματος κλπ). Είναι εντελώς πληροφοριακός. Δεν επηρεάζει κάπου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.