Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

On 10/6/2022 at 2:05 ΜΜ, gsaraf said:

1. Δεν προβλέπεται από την ΤΟΤΕΕ αυτός ο τρόπος υπολογισμού, βλ. 5.1.2.2 (σελ. 111) κ' 5.2.2.1 (σελ. 117), αντίστοιχα

2. Μπορείς να δηλώσεις το ενεργειακό τζάκι στη θέρμανση με β.α. 50%, βλ. 5.1.2.7

Καλημέρα!

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

1. Οπότε θα βάλω τις ισχείς για θέρμανση (3,5 kW) και ψύξη (3,15 kW), όπως ανέφερα, και SCOP = SEER = 2,5 βάσει παλαιότητας.

2. Όσον αφορά στο ενεργειακό τζάκι, το βάζω με βαθμό απόδοσης 50% χωρίς να δηλώσω ισχύ, αφού δεν υπάρχουν στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

Κάνω ένα ΠΕΑ μια μονοκατοικίας με ανεξάρτητο υπόγειο (Μη Θερμαινομενος χώρος). Η άδεια έχει βγει το 1997 και το υπόγειο είναι αυθαίρετο . Έχω και τη μελέτη θερμομόνωσης και παίρνω από εκεί τα U για την κατοικία. 

Το ερώτημα είναι  τι U θα βάλω για τους τοίχους του υπόγειου ? Τις τιμές που δίνει ο πίνακας 3.5 ? Δηλ πχ 3,40 ? 

 

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λες, οι τιμές είναι οι έτοιμες απο τους Πίνακες και σε σχέση με τι διαπιστώσεις εσύ. Πχ. αν δεις παρουσία μονωτικού μπορείς να το βάλεις και με πλημμελή ή με Umax αναλόγως πόσο έχει βάλει. Χλωμό βέβαια για υπόγειο σε κατασκευή του '97 αλλά λέμε τώρα...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επιθεωρώ μονοκατοικία που θερμαίνεται με λέβητα πελετ με τερματικά σώματα καλοριφέρ. Στο καθιστικό υπάρχει επίσης τζάκι το οποίο τροφοδοτείται με ξύλα και έχει 2-3 περσίδες οι οποίες εκτονώνουν θερμότητα στο χώρο του καθιστικού.

Χρειάζεται το τζάκι να θεωρηθεί ότι θερμαίνει ένα τμήμα του σαλονιού και συνεπώς να μπει σε 2η γραμμή στο σύστημα θέρμανσης; Ομολογώ ότι δεν μου έχει τυχεί κάτι παρόμοιο σε επιθώρηση, σας ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Άκη

Απο τη στιγμή που υπάρχει κεντρική θέρμανση (με όποιο σύστημα) και καλύπτει 100% της ΘΖ, όχι δεν απαιτείται να το περάσεις σαν 2η γραμμή, επειδή θεωρείται ως διακοσμητικό στοιχείο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, 

θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση ίσως πολυ απλή και δεν γνωρίζω αν έχει απαντηθεί 

Για τα ΠΕΑ γνωρίζω Οι Ενεργειακοί Επιθεωρητές Α’ Τάξης δύνανται να διενεργούν ενεργειακές επιθεωρήσεις Α’ Τάξης που αφορούν:
α. σε κτίρια ή κτιριακές μονάδες συνολικής επιφάνειας
έως και διακόσια πενήντα τετραγωνικά μέτρα (250 τ.μ.),
β. σε συστήματα θέρμανσης με συνολική θερμική ισχύ
έως και πενήντα κιλοβάτ (50kW),
γ. σε συστήματα κλιματισμού με συνολική ψυκτική
ισχύ έως και πενήντα κιλοβάτ (50 kW).

Αυτό που δεν έχω ξεκαθαρίσει ακόμα είναι για τις ΜΕΑ ισχύει το ίδιο??? δεν το έχω δεί σε κάποιο Νομο αυτό 

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, john989 said:

Καλησπέρα σας, 

θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση ίσως πολυ απλή και δεν γνωρίζω αν έχει απαντηθεί 

Για τα ΠΕΑ γνωρίζω Οι Ενεργειακοί Επιθεωρητές Α’ Τάξης δύνανται να διενεργούν ενεργειακές επιθεωρήσεις Α’ Τάξης που αφορούν:
α. σε κτίρια ή κτιριακές μονάδες συνολικής επιφάνειας
έως και διακόσια πενήντα τετραγωνικά μέτρα (250 τ.μ.),
β. σε συστήματα θέρμανσης με συνολική θερμική ισχύ
έως και πενήντα κιλοβάτ (50kW),
γ. σε συστήματα κλιματισμού με συνολική ψυκτική
ισχύ έως και πενήντα κιλοβάτ (50 kW).

Αυτό που δεν έχω ξεκαθαρίσει ακόμα είναι για τις ΜΕΑ ισχύει το ίδιο??? δεν το έχω δεί σε κάποιο Νομο αυτό 

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Γ

7 ώρες πριν, john989 said:

Αυτό που δεν έχω ξεκαθαρίσει ακόμα είναι για τις ΜΕΑ ισχύει το ίδιο??? δεν το έχω δεί σε κάποιο Νομο αυτό 

Καλημέρα, από όσο γνωρίζω δεν υπάρχει τέτοιος περιορισμός για μελέτες.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.