Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

1 λεπτό πριν, akis73 said:

Ελπίζω το υπ/τιο να ειναι "υπνοδωμάτιο" και όχι στυλ κολύμβησης.... :D

H θερμική σου ζώνη τι άλλους χώρους έχει δηλαδή; Μόνο το υπονοδωμάτιο;

χαχα

οχι, 1 υπνοδωμάτιο - wc -  σαλόνι

άρα δεν καλύπτεται όλη η ζώνη

για το υπόλοιπο βάζω το θεωρητικό σύστημα λέβητα ?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, maria_anast said:

χαχα

οχι, 1 υπνοδωμάτιο - wc -  σαλόνι

άρα δεν καλύπτεται όλη η ζώνη

για το υπόλοιπο βάζω το θεωρητικό σύστημα λέβητα ?

Σωστά, δεν καλύπτεται όλη η ζώνη άρα για το ποσοστό της που αφορά wc+σαλόνι θα βάλεις τον λέβητα ως σύστημα θέρμανσης.

Βασικά το ίδιο θα κάνεις και για την ψύξη, για το σαλόνι.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/23/2022 at 2:27 PM, akis73 said:

2. Για το 2ο θα πρέπει να συγκρίνεις με το κόστος της ριζικής ανακαίνισης και αναλόγως να πράξεις, δες το ΦΕΚ 408/Β/2019.

ευχαριστώ πολύ Άκη, 

Και το ριζικά ανακαινιζόμενο οφείλει να είναι κατηγορία Β σύμφωνα με τον πίνακα της σελ. 15 της γνωστής εγκυκλίου του '20, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

On 23/11/2022 at 2:44 ΜΜ, maria_anast said:

για το υπόλοιπο βάζω το θεωρητικό σύστημα λέβητα ?

 

On 23/11/2022 at 2:47 ΜΜ, akis73 said:

Σωστά, δεν καλύπτεται όλη η ζώνη άρα για το ποσοστό της που αφορά wc+σαλόνι θα βάλεις τον λέβητα τοπικά ηλεκτρικά σώματα ως σύστημα θέρμανσης.

Attention!

Το κτήριο Αναφοράς έχει λέβητα.

Το εξεταζόμενο κτήριο χωρίς θέρμανση ή κάλυψη τμήματος αυτού που δεν θερμαίνεται, επιλέγεται σύστημα με τοπικά ηλεκτρικά σώματα.

Edited by dib
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, dib said:

Attention!

Το κτήριο Αναφοράς έχει λέβητα.

Το εξεταζόμενο κτήριο χωρίς θέρμανση ή κάλυψη τμήματος αυτού που δεν θερμαίνεται, επιλέγεται σύστημα με τοπικά ηλεκτρικά σώματα.

Σωστά Δημήτρη, μου είχε διαφύγει το συγκεκριμένο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

μου ζητήθηκε να κάνω ενεργειακή επιθεώρηση με σκοπό την έκδοση ΠΕΑ για την πώληση ξενοδοχείου, το οποίο αποτελείται από 1 κεντρικό κτίριο(με τα δωμάτια, την reception και τον χώρο πρωινού-εστιατορίου) και 2 πολύ μικρότερα ξεχωριστά κτίρια (το ένα είναι μπαρ εξυπηρέτησης των πελατών δίπλα στην πισίνα και το άλλο είναι δωμάτια προσωπικού). Τα υφιστάμενα συστήματα θέρμανσης/ψύξης/ζνχ/ηλιακών είναι κοινά για τα 3 κτίρια. Εξυπηρετούν ολόκληρη την ξενοδοχειακή μονάδα.

Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής: Έχω το δικαίωμα να εκδώσω 1 ΠΕΑ ξενοδοχείου λαμβάνοντας υπ' όψιν  3 θερμικές ζώνες(1 για κάθε κτίριο)?  Ή είμαι υποχρεωμένος να εκδώσω 3 ΠΕΑ(ένα για κάθε κτίριο)?

Link to comment
Share on other sites

σε νέα οικοδομή 3οροφη έχει ολοκληρωθεί το ισόγειο με 3 καταστήματα και ο πρώτος όροφος .. δεν ξερω τελικα αν γίνουν και οι αλλοι δύο οροφη ... έμενα μου ζητέθηκε να κάνω το ΠΕΑ για τα καταστήματα ... προφανως ακολουθώ την ΜΕΑ .. θα έβγαζα λογικα ενα ΠΕΑ και για τα 3 καταστήματα, αλλά το ένα δεν είναι σε επαφή με τα άλλα δυο παρεμβάλεται το κλιμακοστάσιο και μια αποθήκη οποτε τι κανω ;;; βγάζω 3 να ξεμπερδευω ;....... προφανώς το κλιμακοστάσιο δεν ειναι ολοκληρωμενο αφου δεν εχει τελειωσει η οικοδομη αλλα και να ειχε τελειωσει πρεπει να το υπολογισω μαζι με τα μαγαζια ή με τα διαμερισματα ;;; 

Link to comment
Share on other sites

1. Για να κάνεις ΠΕΑ σε κτίριο με ΜΕΑ, θα πρέπει να αναζητήσεις τα παραστατικά των στοιχείων που χρησιμοποιήθηκαν. Δηλ. θερμομονωτικά υλικά, κουφώματα, συστήματα ψύξης-θέρμανσης, φωτισμού, κλπ. Και θέλει ιδιαίτερη προσοχή καθόσον όπως έχω διαπιστώσει (πρόσφατα, σε νεοανεγειρόμενη οικοδομή) είτε η ΜΕΑ είναι "πειραγμένη", είτε είναι σωστή αλλά δεν εφαρμόζεται στην πράξη

2. Το ΠΕΑ γίνεται επί πραγματικής κατάστασης. Σε ολοκληρωμένη οικοδομή θεωρώ ότι, μιας και το κλιμακοστάσιο εξυπηρετεί μόνον τα διαμερίσματα, θα το υπλογίσεις μαζί με αυτά. 

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα 

Θεωρείτε ένας νέος μηχανικός αν διαβάσει τις τότεε και ψαχτεί μπορεί να μάθει να κάνει πεα ή χρειάζεται καθοδήγηση από κάποιον άλλον μηχανικο; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.