Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Καλησπέρα, διάβασε τις ΤΟΤΕΕ κυρίως την 1η και 2η, το παράδειγμα του ΤΕΕ με την πολυκατοικία (αν και είναι για ΜΕΑ και είναι αρκετά παλιό πλέον) κυκλοφορούν και μερικά παραδείγματα επιθεωρήσεων από παλαιότερα σεμινάρια όπως και οι ημερίδες του συλλόγου πιστοποιημένων ενεργειακών τις οποίες βρίσκω πολύ καλές. Αν θες κάτι άλλο μπορείς να ρωτήσεις και εδώ.

Edited by akis73
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/23/2022 at 2:47 PM, akis73 said:

Σωστά, δεν καλύπτεται όλη η ζώνη άρα για το ποσοστό της που αφορά wc+σαλόνι θα βάλεις τον λέβητα ως σύστημα θέρμανσης.

Βασικά το ίδιο θα κάνεις και για την ψύξη, για το σαλόνι.

Άκη ή όποιος άλλος ενδιαφέρεται, το ποσοστό κάλυψης τους συστήματος δεν υπολογίζεται με το λογισμό: θερμικές απώλειες - ισχύς αντλίας θερμότητας εν προκειμένω; 

Ή ισχύει αυτό που βλέπω θερμική ζώνη σε τ.μ. - υπνοδωμάτιο σε τ.μ. 

Ή δεν κατάλαβα καλά; 

 

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, nzerman said:

Άκη ή όποιος άλλος ενδιαφέρεται, το ποσοστό κάλυψης τους συστήματος δεν υπολογίζεται με το λογισμό: θερμικές απώλειες - ισχύς αντλίας θερμότητας εν προκειμένω; 

Ή ισχύει αυτό που βλέπω θερμική ζώνη σε τ.μ. - υπνοδωμάτιο σε τ.μ. 

Ή δεν κατάλαβα καλά; 

 

Καλησπέρα δεν το κατάλαβα αυτό με την θ.ζ. - υπνοδωμάτιο, εγώ αυτό που κάνω πχ. σε ένα διαμέρισμα αν έχει πχ. αντλία στο σαλόνι και στο ένα υπνοδωμάτιο αλλά όχι στο 2ο υ/δ ή στο λουτρό εκείνα θα τα καλύψω με το θεωρητικό σύστημα ποσοστιαία με βάση τα τετ. μέτρα. Ελπίζω να κατάλαβα σωστά το ερώτημα.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, πολύ σωστά το κατάλαβες. Η Οδηγία όντως γράφει για τμήματα αλλά ταυτόχρονα σε παραπέμπει και στις συνθήκες θερμικής άνεσης. 
Εγώ συνήθως βγάζω τις απώλειες π.χ. 10 kw και αφαιρώ τα εγκατεστημένα συστήματα για να βγάλω το ποσοστό κάλυψης. 
Τώρα θα μου πεις... αυτό πληρώνεται; Όχι. 
Έτσι όμως εξασφαλίζεις έλεγχο σύμφωνα με τις γενικές συνθήκες διαβίωσης – συνθήκες άνεσης. 
 

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, nzerman said:

Καλημέρα, πολύ σωστά το κατάλαβες. Η Οδηγία όντως γράφει για τμήματα αλλά ταυτόχρονα σε παραπέμπει και στις συνθήκες θερμικής άνεσης. 
Εγώ συνήθως βγάζω τις απώλειες π.χ. 10 kw και αφαιρώ τα εγκατεστημένα συστήματα για να βγάλω το ποσοστό κάλυψης. 
Τώρα θα μου πεις... αυτό πληρώνεται; Όχι. 
Έτσι όμως εξασφαλίζεις έλεγχο σύμφωνα με τις γενικές συνθήκες διαβίωσης – συνθήκες άνεσης. 
 

Καλημέρα η δικιά σου προσέγγιση ειναι πιό σωστή, από την άλλη και οι υπεύθυνοι έχουν αφήσει το συγκεκριμένο, δηλ. τον υπολογισμό των ποσοστών κάλυψης στον αέρα, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει κάποια συγκεκριμένη οδηγία τουλάχιστον από όσο γνωρίζω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές υπάρχει η λογική <<αν δεν ζεσταίνονται θα βρουν τρόπο να το αντιμετωπίσουν>> οπότε αν έχουν μια α.θ. που δεν τους εξασφαλίζει θερμική άνεση θα βρεις στην επιθεώρηση και κανέναν θερμοπομπό που θα τον καταγράψεις. Γι αυτό νομίζω δεν επιμένει η ΤΟΤΕΕ σε αυτό το σημείο.

Link to comment
Share on other sites

On 11/18/2022 at 1:40 PM, pggiotas said:

Το ΠΕΑ βγαίνει ή σε όλο το κτήριο ή σε κάθε οριζόντια ιδιοκτησία …. Όχι σε όροφο …..

Η μόνη περίπτωση να βγει σε όλον τον όροφο (εξαιρουμένων των ΚΧ) είναι αν οι οριζόντιες ιδιοκτησίες είναι λειτουργικά συνενωμένες ….

Δεν συμφωνώ. Και στον ορισμό της κτιριακής μονάδας (Ν.4122/2013) και στη διευκρινιστική Α. Π.: ΥΠΕΝ/ΔΕΠΕΑ/111748/705 από 19/11/2020 δεν αναφέρει πουθενά ότι βγαίνει ΠΕΑ σε κάθε Ο.Ι.

"Το ΠΕΑ κτιρίου ή κτιριακής μονάδας απεικονίζει την ενεργειακή κατάταξη ενός κτιρίου ή  κτιριακής  μονάδας  -  όπου  ως  "Κτιριακή  μονάδα"  ορίζεται  το  "τμήμα,  όροφος  ή διαμέρισμα  εντός  κτιρίου,  που  έχει  σχεδιαστεί  ή  υποστεί  μετατροπή  ώστε  να χρησιμοποιείται χωριστά" - ώστε να επιτρέπει στους ιδιοκτήτες ή στους ενοικιαστές του κτιρίου  ή  της  κτιριακής  μονάδας  να  συγκρίνουν  και  να  αξιολογούν  την  ενεργειακή
απόδοσή του και ισχύει για 10 έτη από την ημερομηνία έκδοσής του."

Σε πολλά κτίρια υπάρχουν όροφοι γραφείων (πολλές Ο.Ι.), οι οποίες είναι μικρές αίθουσες μη συνενωμένες με WC κοινόχρηστα στον όροφο για όλα τα γραφεία και ουσιαστικά νοικιάζονται σε μία εταιρεία...

Εκεί άποψη μου είναι ότι μπορεί να βγει 1 ΠΕΑ για τον  όροφο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε @spapako, μπορείς να βγάλεις ΠΕΑ για ένα μεμονωμένο όροφο κατοικιών, 6οροφης πολυκατοικίας,  αποτελούμενη απο 3 διαμερίσματα του ίδιου ιδιοκτήτη?

Άλλωστε με τον ορισμό που έδωσες παραπάνω,  "Κτιριακή  μονάδα"  ορίζεται  το  "τμήμα,  όροφος  ή διαμέρισμα  εντός  κτιρίου,  που  έχει  σχεδιαστεί  ή  υποστεί  μετατροπή  ώστε  να χρησιμοποιείται χωριστά" .

 Οι λέξεις, το τμήμα, ο όροφος και το διαμέρισμα, αναφέρονται σε ανεξάρτητες επιφάνειες οριζόντιας ιδιοκτησίας (συνήθως μικρής επιφάνειας ως προς το σύνολο του κτηρίου) γι' αυτό και τις ονομάζει κτηριακή μονάδα.

Βάση αυτού του σκεπτικού (που δεν γνωρίζω αν έγινε κατανοητή), συμφωνώ με την άποψη του συνάδελφου @pggiotas, οτι δεν μπορεί να βγει ΠΕΑ για όλο τον όροφο με ίδια χρήση, αλλά μόνο με ξεχωριστά ΠΕΑ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Κανω ενα ΠΕΑ για κατοικια με άδεια του 2018 που τελείωσε τώρα. Η ΜΕΑ το βγάζει Β+. Στο ΠΕΑ όμως βγαίνει Β. Οι κατοικίες τότε είχαν υποχρέωση να καταταχθούν στην κατηγορίας Β ή Β+;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.