Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

Γνωρίζετε αν για την κατασκευή υπογείων χώρων (μία στάθμη υπογείου αποκλειστικά) απαιτείται ΜΕΑ? Πρόκειται για υπόγειο χώρο στάθμευσης αυτοκινήτων.  

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Mengin said:

Γνωρίζετε αν για την κατασκευή υπογείων χώρων (μία στάθμη υπογείου αποκλειστικά) απαιτείται ΜΕΑ?

όχι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, gpeg said:

Καλημέρα! Όταν έχετε εξωτερική σκάλα στο κτίριο, πώς υπολογίζετε τις σκιάσεις; Παίρνετε το μέσο ύψος;

Γειά σου, και έτσι όπως το λες γίνεται και αν το σπάσεις σε 2 κομμάτια, οι διαφορές είναι αμελητεές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα συνάδελφοι και καλή χρονιά!

Είμαι νέος μηχανικός και αυτή την περίοδο προσπαθώ να μάθω πως να κατασκευάζω Π.Ε.Α., διαβάζοντας τις ΤΟΤΕΕ και χρησιμοποιώντας το λογισμικό ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ.

Μου έχει τύχει μία περίπτωση έκδοσης Π.Ε.Α. και έχω κάποιες απορίες.

Έτσι, λοιπόν, η περίπτωσή μου αφορά ένα διώροφο κτίριο με χρήση κατοικίας, αποπερατωμένο το 1998 με οικοδομική άδεια.

Το κτίριο είναι μη ηλεκτροδοτούμενο, ενώ δεν διαθέτει συστήματα ΖΝΧ, θέρμανσης, ψύξης. 

Το κτίριο είναι μονοκατοικία, με εμβαδόν ορόφου 55 τ.μ. (δηλαδή 110 τ.μ.), ενώ οι όροφοι συνδέονται με εσωτερική σκάλα.

Το κτίριο καλύπτεται με ξύλινη κεραμοσκεπή στέγη χωρίς μόνωση. Ο 'Α όροφος διαθέτει πλάκα οροφής με αποτέλεσμα να δημιουργείται κλειστός χώρος μεταξύ στέγης και πλάκας οροφής Α' ορόφου.

Έχω κάνει τις εξής θεωρήσεις, για τις οποίες θα ήθελα τα "φώτα" σας.

  1. Ο όγκος της αποτελεί ποσοστό < 10% του συνολικού όγκου του κτιρίου. Ωστόσο, καθώς η στέγη είναι αμόνωτη, την έχω θεωρήσει ως ΜΘΧ.
  2. Ως ωφέλιμο χώρο, έχω λάβει τα 110 τ.μ.

Σύμφωνα με τα παραπάνω, έχω θέσει σωστά τα δεδομένα ή έχω κάνει κάτι λάθος ?

Ότι συμβουλές έχετε, είναι καλοδεχούμενες και έξτρα χρήσιμες.

Σας ευχαριστώ πολύ!

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

@P_G_B Είναι πιο απλό να θεωρήσεις ολόκληρο το κτίριο ως μία θερμική ζώνη (βλ. σελ. 23 ΤΟΤΕΕ, παράδειγμα ψευδοροφής).

Αντίθετα, αν ορίσεις ΜΘΧ, θα πρέπει να ορίσεις κ' την επιφάνειά του, οπότε στο ΠΕΑ θα εμφανίζεται επιφάνεια κύριων χώρων 100τμ κ' συνολική επιφάνεια >100τμ.

Edited by Pavlos33
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@gsaraf Κατ΄αρχάς ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Αν λάβω ολόκληρο το κτίριο ως μία θερμική ζώνη ο ωφέλιμος όγκος μου θα ισούται με 55 + 55 = 110 τ.μ. (εμβαδόν στέγης δεν συνιπολογίζεται ως έξτρα ?)

Επίσης, στα αδιαφανή στοιχεία που έρχονται σε επαφή με τον εξωτερικό χώρο, θα θεωρήσω την ξύλινη στέγη ως την "άνω οροφή" του Α' Ορόφου ? Δηλαδή, τον συντελεστή U θα τον υπολογίσω για ξύλινη αμόνωτη κεραμοσκεπή στέγη ?

Την πλάκα οροφής που διαχωρίζει Α' Όροφο και στέγη, θα την αγνοήσω ?

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, P_G_B said:

@gsaraf Κατ΄αρχάς ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Αν λάβω ολόκληρο το κτίριο ως μία θερμική ζώνη ο ωφέλιμος όγκος μου θα ισούται με 55 + 55 = 110 τ.μ. (εμβαδόν στέγης δεν συνιπολογίζεται ως έξτρα ?)

Επίσης, στα αδιαφανή στοιχεία που έρχονται σε επαφή με τον εξωτερικό χώρο, θα θεωρήσω την ξύλινη στέγη ως την "άνω οροφή" του Α' Ορόφου ? Δηλαδή, τον συντελεστή U θα τον υπολογίσω για ξύλινη αμόνωτη κεραμοσκεπή στέγη ?

Την πλάκα οροφής που διαχωρίζει Α' Όροφο και στέγη, θα την αγνοήσω ?

Η συνολική κ' ωφέλιμη επιφάνεια θα είναι 110τμ.

Η στέγη θα καταχωρηθεί στα αδιαφανή του κελύφους ως "οριζόντια οροφή κάτω από μη θερμομονωμένη στέγη", βλ. σελ. 59 ΤΟΤΕΕ.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, για περίπτωση ισόγειας κατοικίας με επιφάνεια περίπου 60 τμ με εξωτερικό λουτρό εφαπτόμενο σε πλευρά της κατοικίας, με δικιά του είσοδο, μη θερμαινόμενο και επιφάνειας περίπου 7 τμ τι ακριβώς ισχύει;

Δηλαδή, θεωρώ την κατοικία ως κτηριακή μονάδα και εκδίδω ΠΕΑ για αυτή και το λουτρό ως μθχ; Ή το λουτρό αγνοείται ως <50 τμ και εκδίδω ΠΕΑ για την κτηριακή μονάδα της κατοικίας χωρίς τον μθχ του λουτρού;

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.