Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, 

σε ΜΕΑ όταν έχω επαφή τοίχου με όμορη κατοικία λαμβάνεται σαν επαφή με εξωτερικό αέρα;

Κάπου το είχα διαβάσει αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ που για να το επαληθεύσω.

Σας ευχαριστώ πολυ 

 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, μία γρήγορα ερώτηση:

Σε περίπτωση ηλεκτρονικής ταυτότητας για μεταβίβαση ακινήτου, για το οποίο, αντί για έκδοση ΠΕΑ, συντάσσω βεβαίωση περί μη έκδοσης ΠΕΑ λόγω ερειπωμένου κτιρίου.

Σε αυτή την περίπτωση, ανεβάζω κάπου αυτή την βεβαίωση ? Γίνεται κάποια αναφορά εντός της ηλεκτρονικής ταυτότητας ? Ή απλά την παραδίδω στο συμβολαιογράφο αντί του ΠΕΑ ?

Παρεπιμπτόντως, αυτή η βεβαίωση έχει την μορφή της υπεύθυνης δήλωσης ?

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, P_G_B said:

Συνάδελφοι, μία γρήγορα ερώτηση:

Σε περίπτωση ηλεκτρονικής ταυτότητας για μεταβίβαση ακινήτου, για το οποίο, αντί για έκδοση ΠΕΑ, συντάσσω βεβαίωση περί μη έκδοσης ΠΕΑ λόγω ερειπωμένου κτιρίου.

Σε αυτή την περίπτωση, ανεβάζω κάπου αυτή την βεβαίωση ? Γίνεται κάποια αναφορά εντός της ηλεκτρονικής ταυτότητας ? Ή απλά την παραδίδω στο συμβολαιογράφο αντί του ΠΕΑ ?

Παρεπιμπτόντως, αυτή η βεβαίωση έχει την μορφή της υπεύθυνης δήλωσης ?

Ευχαριστώ!!

Καλησπέρα, όταν λες ερειπωμένο τι εννοείς; Το λέω γιατί άλλο ακατοίκητο και άλλο χωρίς κέλυφος, αν και προφανώς θα το γνωρίζεις αυτό. Αν είναι απλά ακατοίκητο αλλά υπάρχει κέλυφος, τότε εκδίδεις κανονικά ΠΕΑ. Την βεβαίωση που αναφέρεις αν θες ανέβασέ την στα 'λοιπά έγγραφα'. Για το τι θα χρειαστεί πρακτικά ο συμβ/φος μίλα καλύτερα μαζί του.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, akis73 said:

Καλησπέρα, όταν λες ερειπωμένο τι εννοείς; Το λέω γιατί άλλο ακατοίκητο και άλλο χωρίς κέλυφος, αν και προφανώς θα το γνωρίζεις αυτό. Αν είναι απλά ακατοίκητο αλλά υπάρχει κέλυφος, τότε εκδίδεις κανονικά ΠΕΑ. Την βεβαίωση που αναφέρεις αν θες ανέβασέ την στα 'λοιπά έγγραφα'. Για το τι θα χρειαστεί πρακτικά ο συμβ/φος μίλα καλύτερα μαζί του.

@akis73 Ευχαριστώ για την απάντηση.

Το συγκεκριμένο είναι προ του '55, σπασμένα τζάμια, τα ξύλινα κουφώματα έχουν "σαπίσει", ένα τμήμα της στέγης έχει υποχωρήσει,, τμήμα της κεντρικής πόρτας εισόδου λείπει, χωρίς θέρμανση, χωρίς ψύξη, χωρίς ρεύμα, χωρίς νερό, δεν διαμένει κανείς εδώ και χρόνια.

Στο παρακάτω link, έχω ανεβάσει και ορισμένες ενδεικτικές φωτογραφίες.

https://www.michanikos.gr/forums/topic/28302-απορίες-για-ενεργειακές-μελέτες-επιθεωρήσεις-και-πεα/?do=findComment&comment=1173124

Θεωρώ πως είναι λάθος να εκδώσω ΠΕΑ, γιατί αυτό ο χώρος δεν μπορεί να επιτελέσει τις αυτονόητες λειτουργίες για τις οποίες είχε κατασκευαστεί. Χρειάζεται "γερή" ανακαίνιση.

Οπότε, θεωρώ πως καλύτερα να συντάξω βεβαίωση περί μη έκδοσης ΠΕΑ. Απλά δεν μου έχει ξανατύχει τέτοια περίπτωση, οπότε δε γνωρίζω αναλυτικές λεπτομέρειες...

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, P_G_B said:

@akis73 Ευχαριστώ για την απάντηση.

Το συγκεκριμένο είναι προ του '55, σπασμένα τζάμια, τα ξύλινα κουφώματα έχουν "σαπίσει", ένα τμήμα της στέγης έχει υποχωρήσει,, τμήμα της κεντρικής πόρτας εισόδου λείπει, χωρίς θέρμανση, χωρίς ψύξη, χωρίς ρεύμα, χωρίς νερό, δεν διαμένει κανείς εδώ και χρόνια.

Στο παρακάτω link, έχω ανεβάσει και ορισμένες ενδεικτικές φωτογραφίες.

https://www.michanikos.gr/forums/topic/28302-απορίες-για-ενεργειακές-μελέτες-επιθεωρήσεις-και-πεα/?do=findComment&comment=1173124

Θεωρώ πως είναι λάθος να εκδώσω ΠΕΑ, γιατί αυτό ο χώρος δεν μπορεί να επιτελέσει τις αυτονόητες λειτουργίες για τις οποίες είχε κατασκευαστεί. Χρειάζεται "γερή" ανακαίνιση.

Οπότε, θεωρώ πως καλύτερα να συντάξω βεβαίωση περί μη έκδοσης ΠΕΑ. Απλά δεν μου έχει ξανατύχει τέτοια περίπτωση, οπότε δε γνωρίζω αναλυτικές λεπτομέρειες...

Αν δεν κάνω λάθος ο νόμος λέει ότι πρέπει πρώτα να επιδιορθωθεί το σπίτι, να δημιουργηθεί κλειστό κέλυφος και μετα να βγει ΠΕΑ. (ναι το ξερω, μαλακια). Παντως δε νομιζω να μπορείς να μη βγαλεις ΠΕΑ για χρηση κατοικία. Εγω σε αντιστοιχη περιπτωση *εγω ειχα μονο καποια κουφωματα που λειπανε) εκανα ΠΕΑ σαν να είχε ξύλινα μονα κουφώματα (όπως και τα υπόλοιπα)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα!

Κανω ΜΕΑ για μια κατοικία στην οποία πρόκειται να μπουν και φωτοβολταϊκά. Διεκρυνίζεται ότι δεν χρειάζεται απαραίτητα να βγει Α+ (δεν εχουν παρει το μπονους δομησης). Αν τα δείξω στη μελέτη και βγει Α+ αλλά μετά τα βάλουν αργότερα και τη στιγμή που παει ο ενεργειακός επιθεωρητής και δεν τα δει και το βγάλει Α, θα υπάρχει πρόβλημα; (ειναι Α όπως ορίζει ο νόμος, αλλά ειναι χειροτερο από τη μελέτη)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, θα υπάρχει πρόβλημα. Το κτίριο πρέπει να βγαίνει ότι λέει η ΜΕΑ, η οποία ΜΕΑ θα πρέπει να το κατατάσσει σε κατηγορία τουλάχιστον ίση με Α.

Οπότε αν η ΜΕΑ λέει Α+ το ΠΕΑ θα πρέπει να είναι και αυτό Α+.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Armarix said:

Αν τα δείξω στη μελέτη και βγει Α+ αλλά μετά τα βάλουν αργότερα και τη στιγμή που παει ο ενεργειακός επιθεωρητής και δεν τα δει και το βγάλει Α, θα υπάρχει πρόβλημα;

Αν δείξεις ΦΒ στο ΠΕΑ ενώ δεν υπάρχουν, το ΠΕΑ είναι λάθος και συ είναι πιθανό να έχεις κυρώσεις.

Μπορείς, αν θέλεις, να δείξεις τα ΦΒ στο σενάριο.

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, P_G_B said:

Στο παρακάτω link, έχω ανεβάσει και ορισμένες ενδεικτικές φωτογραφίες.

Είδα τις φωτογραφίες, αν προσωπικά θεωρείς ότι δεν υπάρχει κέλυφος τότε το προχωράς όπως στην Εγκ. και ενημερώνεις και συμβ/φο ότι δεν θα εκπονήσεις ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.