Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Κανονικά δεν θα έπρεπε να κόβεις καθόλου.....επεσες σε περίπτωση συνεργασίας. Τα ΑΠΥ που κόβεις δεν διακαιολογούν προυπηρεσία, καθώς είναι παράνομο να διεξάγει κάποιος ενεργειακές επιθεωρήσεις αν δεν είναι επιθεωρητής. Οχι ότι δεν γίνεται συχνά, αλλά αν πας με το γράμμα του νόμου αυτό λέει.....

 

Σωστός. Από την άλλη ενεργειακή επιθεώρηση νοείται η υποβολή στο buildingcert και η υπογραφή του ΠΕΑ που παράγεται εκεί ως pdf ( με το evaluation από κάτω για τη βιβλιοθήκη pdf ! ) .

Πρακτικά μπορεί οποιοσδήποτε μηχανικός να κόψει ΑΠΥ για οτιδήποτε τεχνικό. Τεχνικό είναι και ο υπολογισμός των U ή ο υπολογισμός των ενεργειακών απαιτήσεων ή του ποσοστού αξιοποίησης από ηλιακό ακόμα και η ίδια η παροχή συμβουλών (άσχετα αν δεν χρεώνει κανένας συνάδελφος γιατί πολλοί περνάνε, πολλοί ρωτάνε κλπ). Απλά στην περίπτωση πχ που κάποιος μηχανικός κάνει όλη τη διαδικασία για ΠΕΑ αλλά δεν καταθέσει στο buildingcert ο πελάτης σου θα έχει "εικόνα" για το κτίριο (εφόσον έχεις αγοράσει το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ) αλλά όχι επίσημο χαρτί ως πιστοποιητικό.

 

Θέλω μέσω ενός ΠΕΑ να αποδείξω πως ο χώρος που νοικιάζει ο πελάτης μου είναι χαμηλής ενεργειακής απόδοσης, που όντως έτσι είναι. Μπορώ?

Νομιζω μπορείς να το αποδείξεις αυτό και με την εξαγωγή των αποτελεσμάτων του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ και να κόψεις για υπολογισμούς ενεργειακής απόδοσης κατανάλωσης. Αυτό που του δίνεις όμως (πχ την εξαγωγή από το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ) είναι για δικιά του χρήση και δεν χρησιμοποιείται κάπου.

Με άλλη μία υπογραφή από συνάδελφο θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί σε ΜΕΑ στην πολεοδομία. Πουθενά αλλού όμως αν δεν είσαι εν. επιθεωρητής.

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν έχω μεγάλη εμπειρεία από ΠΕΑ και χρειάζομαι την βοήθειά σας. Σε κατοικία με ισόγειο διαμέρισμα και διαμέρισμα ορόφου θέλω να κάνω το ΠΕΑ για τον πρώτο όροφο. Στα τετραγωνικά του διαμερίσματος και στην άδεια και σε όλα τα σχέδια συμπεριλαμβάνεται και το κλιμακοστάσιο. Στο πρόγραμμα του ΤΕΕ στην συνολική επιφάνεια θα βάλω και εγώ και τα μ2 του κλιμακοστασίου? εαν τα αφαιρέσω θα αφαιρώ και το μισό πάχος των τοίχων που συνορεύουν με το διαμέρισμα. Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω μεγάλη εμπειρεία από ΠΕΑ και χρειάζομαι την βοήθειά σας. Σε κατοικία με ισόγειο διαμέρισμα και διαμέρισμα ορόφου θέλω να κάνω το ΠΕΑ για τον πρώτο όροφο. Στα τετραγωνικά του διαμερίσματος και στην άδεια και σε όλα τα σχέδια συμπεριλαμβάνεται και το κλιμακοστάσιο. Στο πρόγραμμα του ΤΕΕ στην συνολική επιφάνεια θα βάλω και εγώ και τα μ2 του κλιμακοστασίου? εαν τα αφαιρέσω θα αφαιρώ και το μισό πάχος των τοίχων που συνορεύουν με το διαμέρισμα. Σωστά?

To βρήκα!!! πάει όλη η επιφάνεια!!!
Link to comment
Share on other sites

Καταστημα σε αυθαιρετη κατασκευη τακτοποιημενη με το Ν.1337/1983, στην οποια εβγαλα το 2008 οικοδομικη αδεια εσωτερικων διαρρυθμισεων και διαχωρισμου του σε 3 μικροτερα

 

Μπορω να βγαλω ΠΕΑ? Μου επιτρεπεται?

 

Η συμμετοχη μου στη μελετη και επιβλεψη δεν αφορα την κατασκευη του κτηριου αλλα το διαχωρισμο του ηδη υφισταμενου καταστηματος

Link to comment
Share on other sites

πδ 100/2010 α4 -Άδειες Ενεργειακών Επιθεωρητών

"4. Απαγορεύεται η διενέργεια ενεργειακής επιθεώρησης από Ενεργειακό Επιθεωρητή σε κτίριο ή τμήματα αυτού εφόσον:

α) στη μελέτη ή κατασκευή ή επίβλεψη, ή διαχείριση ή λειτουργία ή συντήρηση συμμετείχε με οποιοδήποτε τρόπο ο ίδιος ή νομικό πρόσωπο του οποίου είναι μέλος, ή εταίρος ή υπάλληλος,

β) έχει δικαίωμα κυριότητας, νομής ή κατοχής, ο ίδιος ή συγγενής του έως β’ βαθμού ή νομικό πρόσωπο του οποίου ο ίδιος είναι μέλος, ή εταίρος ή υπάλληλος,

γ) είναι μέλος της Γ.ΕΠ.Ε.Ε. του άρθρου 11 και για το χρονικό διάστημα της θητείας του."

 

Στο συγκεκριμένο τμήμα του κτιρίου ήσουν μελετητης και επιβλέπων. Αν είχες κάνει διαχωρισμό π.χ σε διαμέρισμα του β' ορόφου τότε πιστευω οτι δεν θα υπήρχε πρόβλημα να επιθεωρήσεις το ισόγειο κατάστημα. Δωσ' το να το κάνει κάποιος συνάδελφος και φίλος σου εκεί που βρίσκεσαι. Καποια στιγμή θα τυχει και σ'αυτόν κατι παρόμοιο..

Link to comment
Share on other sites

πδ 100/2010 α4 -Άδειες Ενεργειακών Επιθεωρητών

"4. Απαγορεύεται η διενέργεια ενεργειακής επιθεώρησης από Ενεργειακό Επιθεωρητή σε κτίριο ή τμήματα αυτού εφόσον:

α) στη μελέτη ή κατασκευή ή επίβλεψη, ή διαχείριση ή λειτουργία ή συντήρηση συμμετείχε με οποιοδήποτε τρόπο ο ίδιος ή νομικό πρόσωπο του οποίου είναι μέλος, ή εταίρος ή υπάλληλος,

β) έχει δικαίωμα κυριότητας, νομής ή κατοχής, ο ίδιος ή συγγενής του έως β’ βαθμού ή νομικό πρόσωπο του οποίου ο ίδιος είναι μέλος, ή εταίρος ή υπάλληλος,

γ) είναι μέλος της Γ.ΕΠ.Ε.Ε. του άρθρου 11 και για το χρονικό διάστημα της θητείας του."

 

Στο συγκεκριμένο τμήμα του κτιρίου ήσουν μελετητης και επιβλέπων. Αν είχες κάνει διαχωρισμό π.χ σε διαμέρισμα του β' ορόφου τότε πιστευω οτι δεν θα υπήρχε πρόβλημα να επιθεωρήσεις το ισόγειο κατάστημα. Δωσ' το να το υπογραψει κάποιος συνάδελφος και φίλος σου εκεί που βρίσκεσαι. Καποια στιγμή θα τυχει και σ'αυτόν κατι παρόμοιο..

Τωρα μιλας σωστα :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

1ος+2ος 'οροφος. Κάνω ΠΕΑ για τον 2ο. Στο τετραγωνικά του 2ου ( οροφοδιαμέρισμα) συμπεριλαμβάνονται και τα τετραγωνικά του κλιμακοστασίου. Σαν θεμαινόμενο χώρο λαμβάνω μόνο το διαμέρισμα. Τον τοίχο του κλιμακοστασίου τον βάζω στις αδιαφανείς επιφάνειες?

Link to comment
Share on other sites

Σε ξεχωριστή καρτέλα με ονομασία "διαχωριστική...", αφού πρώτα στη θερμική ζώνη του διαμερίσματος ορίσεις τον αριθμό των εσωτερικών διαχωριστικών επιφανειών (εννοείται ότι πιο πριν στην καρτέλα "κτίριο" έχεις ορίσει τον αριθμό των μη θερμαινόμενων χώρων.

Ωστόσο, αφού εξετάζεις τμήμα κτιρίου και ο μ.θ.χ. (το κλιμακοστάσιο) εφάπτεται και στους δύο ορόφους, δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθείς με τον μ.θ.χ. Μπορείς να κάνεις τη θεώρηση της τελευταίας παραγράφου της ενότητας 2.2 της ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010. Σ' αυτή την περίπτωση, τα συνολικά τετραγωνικά μέτρα θα ταυτίζονται με αυτά της θερμαινόμενης επιφάνειας που εξετάζεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύτηκα,

1.σαν συνολική επιφάνεια βάζω όλα τα τετραγωνικά ( και του κλιμακοστασίου) έτσι είναι και στα συμβόλαια σωστά?

2. σαν θερμαινόμενο χώρο τα μ2 του διαμερίσματος?

3. ορίζω 1 θερμική ζώνη γιατί το κλιμακοστασιο εχει ογκο <10%. σωστά?

 

4. επειδή το ΠΕΑ που κάνω είναι για το εξ΄οικονομώ ήθελα να βάλω και το παράθυρο του κλιμακοστασίου, αλλά δεν ξέρω πως να το εισάγω!

Link to comment
Share on other sites

1. Εχεις τμήμα κτιρίου. Αν χρησιμοποιήσεις την U/2 απλοποιητική παραδοχή σαν τμ της επιφάνειας θα βάλεις τα <<καθαρά>>.

2. Με βάση το παραπάνω θα συμπίπτουν τμ ζώνης με τμ συνολικής επιφάνειας.

3. Το 10% της ΤΟΤΕΕ είναι άσχετο με τους μθχ. Εχει άλλο νόημα.

4. Νομίζω ότι αφού δεν αφορά το εξοικονομώ όλη την πολυκατοικία, δεν μπορείς να βάλεις κουφώματα του κλιμακοστασίου μέσα.

Τα κουφώματα του κλιμακοστασίου στο πρόγραμμα μπαίνουν ως διαφανή στοιχεία στην καρτέλα του μθχ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.