Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Ξαναρωτάω!!! Δεν θα πρέπει τα τετραγωνικά που αναφέρονται στο Ε9 να συμφωνου΄ν με τα τετραγωνικά του ΠΕΑ (με μια μικρή απόκλιση)? εαν δεν βάλω το κλιμακοστάσιο θα υπάρχει διαφορά περίπου 7,50τ.μ.

είναι σωστό ?

Link to comment
Share on other sites

Καμία (αναγκαστική) σχέση δεν έχουν τα τ.μ. του Ε9 με αυτά του Π.Ε.Α. (π.χ. Ε9=100τ.μ. , Π.Ε.Α. =140 τ.μ. γιατί εσύ μέτρησες και τους Η/Υ που ήταν 40 τ.μ.)

Link to comment
Share on other sites

Τα Ε9 αναγραφουν πολλες φορες τα μεικτα τετραγωνικα, αν δεν υπαρχει καθαρη εμβαδομετρηση στο συμβολαιο

Εμας δε μας ενδιαφερουν τα μεικτα τετραγωνικα στο ΠΕΑ...

Link to comment
Share on other sites

Για το ΠΕΑ Α΄ορόφου, Το ισόγειο, τμήμα του είναι πυλωτή και το υπόλοιπο τμήμα διαμέρισμα ημιτελές(στα τούβλα). Θεωρώ ότι είναι Μ.Θ.Χ. άρα στα αδιαφανή στοιχεία θα βάλω και την πλάκα δαπέδου Α ορόφου. Θα πρέπει να βάλω σε διαφοερετικές γραμμές τα τ.μ της πυλωτής και τα τ.μ του ημιτελους διαμερίσματος? εαν όχι σαν β θα βάλω 180 ή 0 ?

Link to comment
Share on other sites

Μετέφερα τα τελευταία μηνύματα στις σκιάσεις. Νομίζω ότι είναι πιο αντιπροσωπευτικό το θέμα για το περιεχόμενό τους.

Γενικά, όταν ένας συνάδελφος διαφωνεί με κάποια επιλογή μου, ας επικοινωνεί μαζί μου μέσω pm.

Ευχαριστώ, hkamp

Link to comment
Share on other sites

Για το ΖΝΧ έχει boiler και ηλιακό. Δεν έχει θερμοσίφωνα.

1)Στην παραγωγή δηλώνω τον λέβητα, όπως ακριβώς τον έχω περιγράψει στη θέρμανση για τους χειμερινούς μήνες, Για τους θερινούς μήνες πρέπει να δηλώσω κάτι ?

2)Στο δίκτυο διανομής β'αζω β.α 0,92

3)σύστημα αποθήκευσης β.α 0,80

4)στις βοηθητικές μονάδες πρέπει να βάλω πάλι τον κυκλοφορητή όπως τον έχω δηλώσει στη θέρμανση ?

Link to comment
Share on other sites

Ο ηλιακός ψιλοσίγουρα θα είναι διπλής ενέργειας, που σημαίνει ότι έχει και αντίσταση. Είναι και θερμοσίφωνας δηλαδή, αλλά με το μέσο αποθήκευσης σε εξωτερικό αέρα.

Οπότε στους καλοκαιρινούς θα δηλώσεις θερμοσίφωνα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.