Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Δεν ειναι φυτεμενο Πανο τσιμεντοστρωμενο ειναι για να ειμαι ακριβης. Ουσιαστικα παρκαρουν αυτοκινητα απο επανω. Αυθαιρετο τμημα ειναι το οποιο δε μπορω να καταλαβω πως το κατασκευασαν. Λεπτομερειες θα σας πω οταν ειμαι σε κανονικο pc. Dib δεν υπαρχει συντελεστης για ΦΕ μαλλον για συμβατικο δωμα θα το παρω. Το υπολοιπο κομματι του αυθαιρετου να δειτε τι στεγη εχει

Οριφη γυψοσανιδα με ελενιτ απο πανω και αλλη στεγη με ελενιτ πανω απο την πρωτη στεγη με το ελενιτ

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι φυτεμενο Πανο τσιμεντοστρωμενο ειναι για να ειμαι ακριβης. Ουσιαστικα παρκαρουν αυτοκινητα απο επανω. Αυθαιρετο τμημα ειναι το οποιο δε μπορω να καταλαβω πως το κατασκευασαν. Λεπτομερειες θα σας πω οταν ειμαι σε κανονικο pc. Dib δεν υπαρχει συντελεστης για ΦΕ μαλλον για συμβατικο δωμα θα το παρω. Το υπολοιπο κομματι του αυθαιρετου να δειτε τι στεγη εχει

Οριφη γυψοσανιδα με ελενιτ απο πανω και αλλη στεγη με ελενιτ πανω απο την πρωτη στεγη με το ελενιτ

Link to comment
Share on other sites

Kαι συνέχεια αποριών, από δωμάτιο στο Πήλιο με θέα το Αιγαίο (ακούς Πάνο ; )

το εν λόγω ίδρυμα χωρίζεται σε 2 ζώνες:

 

μία ζώνη με την κυρίως αίθουσα, και μία με τους λοιπούς χώρους

προφανώς στο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ δηλώνω χρήση κτιρίου "Νυχτερινά κέντρα διασκέδασης"

και στη μία ζώνη βάζω την κύρια χρήση, ενώ στην άλλη βάζω διάδρομοι βοηθητικοί χώροι κλπ

άρα το ωράριο λειτουργίας καθορίζεται από την κύρια χρήση μου

 

δίπλα στο κτίριό μου όμως, έχω και ένα 2ο κτίριο, το οποίο έχει συνδεθεί με πόρτες εσωτερικά, και έχει και αυτό βοηθητική χρήση

(γραφείο, ταμείο, καμαρινια, αποθήκες και τα ρέστα)

αν βάλω για το 2ο κτίριο χρήση βοηθητικών χώρων, πως θα μπορέσω να κάνω το πρόγραμμα να καταλάβει ότι και εκεί έχω το ωράριο λειτουργίας νυχτερινού κέντρου ;;;

 

και κάτι τελευταίο

στην κεντρική αίθουσα, έχω μονάδες roof top αλλά και ντουλάπες

πως παντρεύονται αεραγωγοί και μονάδες σπλιτ ;;;

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

ένα μικρό bump, γιατί έχω μπλεχτεί...

όπως προείπα, έχω ένα κτίριο το οποίο έχει αποκλειστικά χρήση βοηθητικών χώρων

ως τι χρήση κτιρίου δηλώνεται στο buildingcert ;

ως την χρήση που έχει ο κύριος χώρος τον οποίο εξυπηρετεί (νυχτερινό κέντρο διασκέδασης) ;

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και καλή σεζόν να έχουμε...

Λοιπόν κάνουμε πολύ ωραία τη μελέτη ΚΕΝΑΚ ελέγχεται από τη πολεοδομία βγάζει ο άνθρωπος την άδεια, κατασκευάζει το σπίτι και δεν λαμβάνει υπόψιν του τη μελέτη πουθενά!! Ούτε κουφώματα με θερμοδιακοπή ούτε τίποτα!

Απο τη στιγμή που για να κλείσει η άδεια και να ηλεκτροδοτηθεί το ακίνητο δεν ζητάτε το τελικό ενεργειακό πιστοπιητικό σε ποια φάση θα ελεγχθεί αν το σπίτι βγήκε Β??

Απο τον ελεγκτή δόμησης... αφού αυτός δεν έχει αρμοδιότητα να ελέγχει ΗΜ...

Link to comment
Share on other sites

Στο άρθρο 21 του Ν. 4122/2013 αναφέρει πως: "2. Μετά τους ελέγχους των Ελεγκτών Δόμησης του άρθρου 7 του ν. 4030/2011 (Α΄ 249) και προκειμένου να εκδοθεί το Πιστοποιητικό Ελέγχου Κατασκευής (ΠΕΚ), απαραίτητη προϋπόθεση αποτελεί η έκδοση του ΠΕΑ του κτιρίου, από Ενεργειακό Επιθεωρητή, για τις περιπτώσεις όπου είναι υποχρεωτικό από τις διατάξεις του παρόντος νόμου".

 

Αν τώρα έχεις κτίριο που δεν πήγαινε με τον Ν. 4030/2011, πάλι κάποια στιγμή, δεν αποκλείεται να βγει μια εγκύκλιος προς τις  ΥΔΟΜ που να τους λέει "ελέγξτε ποια κτίρια της αρμοδιότητάς σας, που κατασκευάστηκαν μετά την εφαρμογή του ΚΕΝΑΚ, διαθέτουν ΠΕΑ". Και τότε θα τρέχουν όλοι οι εμπλεκόμενοι.

Πρώτος λόγος η μη τήρηση της υποχρέωσης του ιδιοκτήτη να ζητήσει ο ίδιος την έκδοση ΠΕΑ, καθώς ο Ν. 3661/2008, στο άρθρο 6, όριζε ότι "1. Μόλις ολοκληρωθεί η κατασκευή νέου κτιρίου ή η ριζική ανακαίνιση υφιστάμενου κτιρίου κατά το άρθρο 5, ο ιδιοκτήτης υποχρεούται να ζητήσει την έκδοση πιστοποιητικού ενεργειακής απόδοσης...".

 

Link to comment
Share on other sites

Αριστείδη, δεν υπάρχει κτίριο αποκλειστικά βοηθητικών χώρων, μόνο του σε οικόπεδο. Βάζεις κύρια χρήση από την άδεια. Αν στο buildingcert, όμως το ωράριο λειτουργείας δεν ταιριάζει με την πραγματικότητα, διάλεξε μία χρήση που να εξυπηρετεί το σενάριό σου.

Ο ελεγκτής δόμησης νομίζω ελέγχει αν εφαρμόζονται οι μελέτες, από τιμολόγια, διαστάσεις κλπ. Αν δεν είναι αρμόδιος δεν ελέγχει την ίδια την μελέτη. Αλλά αν η μελέτη λέει πχ κουφώματα με τάδε U και θερμοδιακόπτη, πρέπει να μπορεί να δει τι βάλανε.

Link to comment
Share on other sites

Αριστείδη, αφού το 2ο κτίριο επικοινωνεί με πόρτες εσωτερικά με το πρώτο, είναι σε επαφή με το πρώτο, υπάρχει λειτουργική εξάρτηση και έχεις ουσιαστικά ένα κτίριο. Δεν είναι δηλαδή δύο ξεχωριστά κτίρια. Είναι ένα κτίριο με αδιαβατικές τις όμορες επιφάνειες των ζωνών.

Ενα κτίριο δηλαδή με μία κύρια χρήση.

 

Οταν δώσεις την κύρια χρήση του κτιρίου όλες οι άλλες επιμέρους ζώνες (γραφεία, βοηθητικοί χώροι κλπ) εντός του <<κουμπώνουν>> στο πρόγραμμα με την κύρια (ωράρια κλπ) από μόνες τους.

 

Εάν ήταν τα δύο κτίρια ανεξάρτητα και σε απόσταση θα έπρεπε να βγάλεις 2 ΠΕΑ και το καθένα θα είχε τη δική του κύρια χρήση, που μπορεί να ήταν και ίδιες.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Σε κατοικία όπου ο ιδιοκτήτης χρησιμοποιεί κυρίως τα κλιματιστικά για θέρμανση και μόνο σε σπάνιες περιπτώσεις και τον λέβητα, τι βάζετε στο σύστημα θέρμανσης;

 

Βάζετε και τον λέβητα και τα κλιματιστικά; Αν ναι, με τι μηνιαίο βαθμό κάλυψης φορτίων;

 

Αν μου υπογράψει υπεύθυνη δήλωση ο ιδιοκτήτης πως ο λέβητας δεν χρησιμοποιείται να την δεχτώ και να μην τον βάλω στην μελέτη;

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.