Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

η αποθήκη πάρκινγκ στο ισόγειο είναι ξεχωριστή ιδιοκτησία ;

 

Αν είναι ξεχωριστή πάω με τμήμα κτιρίου και αν είναι ίδια πάω όλο ως μονοκατοικία;

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που έχουμε κλιματιστικό χωρίς κανένα απολύτως ταμπελάκι και το οποίο όσο κι αν έψαξα στο Internet δεν μπόρεσα να βρω στοιχεία, τι κάνουμε;

Είναι ένα παμπάλαιο οροφής York...

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για ψύξη, η ΤΟΤΕΕ δίνει για τοπική αερόψυκτη μονάδα EER=2,5 2,0 για σύστημα δεκαετίας και EER=2,0 1,5 για σύστημα 20ετίας.

 

Πιο αναλυτικά στην σελ. 98 της 1η ΤΟΤΕΕ.

 

Στην εξωτ. μονάδα μήπως κοίταξες για στοιχεία εκτός αν εννοείς ότι και εκεί δεν υπάρχει ταμπελάκι;

Edited by akis73
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Άκη, οι τιμές που αναφέρεις είναι για κεντρικές μονάδες ψύξης...

(+1 γιατί ήσουν πιο αναλυτικός από εμένα)

Edited by Panos_
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις κατατοπιστικότατες απαντήσεις.

Δυστυχώς ούτε η εσωτερική, ούτε η εξωτερική μονάδα είχαν κάποιο ταμπελάκι, ήταν μάλιστα παμπάλαιες και σε κακή κατάσταση, οπότε θα κάνω ό,τι λέει η ΤΟΤΕΕ!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι (ξανακάνω την ερώτηση) και θα ήθελα τη βοήθειά σας. 


Έχω να εκδόσω ΠΕΑ για ένα κτήριο του 1935 σε χωριό (διώροφη μονοκατοικία με τετράριχτη κεραμοσκεπή).


Ενώ έχω χωρίσει θερμαινόμενες ζώνες και ΜΘΧ είμαι σε δίλημμα για την κατηγοριοποίηση της στέγης. Πιο συγκεκριμμένα ο 2ος όροφος χωρίζεται σε κατοικία (Θερμαινόμενη ζώνη) και αποθήκη (ΜΘΧ). Το κάτω μέρος της στέγης είναι εμφανές σε όλη την αποθήκη ενώ στο τμήμα της κατοικίας καλύπτεται με ξύλινο ταβάνι χωρίς καμία θερμομόνωση. Σημειώνω ότι το κάτω μέρος της στέγης είναι ενιαίο.


Η ερώτησή μου είναι η εξής: Λαμβάνω υπ' όψιν τη στέγη ως συνέχεια του ΜΘΧ και το ξύλινο ταβάνι ως διαχωριστική επιφάνεια;


Αυτό μου φαίνεται σωστό απλά θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάποια άλλη αντιμετώπιση.


 


Επίσης για τον υπολογισμό της γωνίας α χωρίζω την τετράριχτη στέγη στα τέσσερα τμήματά της (αφού το κάθε ένα έχει διαφορετικό προσανατολισμό) ή υπολογίζω τη γωνία α του κτηρίου;


 


Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα θεωρούσα το τμήμα ανάμεσα στην (μάλλον μη θερμομονωμένη) στέγη και το ταβάνωμα σαν μ.θ.χ., αλλά θα το προσμετρούσα κανονικά στη θερμική ζώνη. Δηλαδή σαν να μην υπήρχε ταβάνι.

Αν η γωνία η κλίσης της στέγης (γωνία β στο λογισμικό) ήταν φ ≤ 30° θα την καταχωρούσα σαν "οροφή" ενώ αν φ > 30° θα την καταχωρούσα σαν "τοίχο".

 

Την στέγη θα την χώριζα σε τέσσερα τμήματα όπως λες. Ποιά είναι η "γωνία α"; Μήπως εννοείς τη γωνία γ;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.