Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Η γωνία κλίσης της στέγης μου είναι 29ο οριακά κάτω από τις 30 που μου γράφεις. Αλλά εγώ θα την καταχωρίσω σαν οροφή να τελειώνει. Τώρα όσον αφορά τον διαχωρισμό μάλλον θα ακολουθήσω αυτό που λές. (Θα πάρω ως όριο της ΘΖ την αμόνωτη στέγη χωρίς να υπολογίσω το ταβάνι.) 

Και λογικά θα τη "σπάσω" στα τέσσερα για να υπολογίσω τους συντελεστές σκίασης ξεχωριστά.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. 

Link to comment
Share on other sites

Περίπτωση που έχουν ενωθεί 2 καταστήματα δύο κτιρίων (και φυσικά διαφορετικές ιδιοκτησίες) σε ένα, πόσα πιστοποιητικά κάνω ένα ή δύο;

Link to comment
Share on other sites

Δύο. Διότι :

1. Θα γίνουν δύο μισθωτήρια

2. Ακόμη κι αν ο ιδιοκτήτης είναι ο ίδιος, υπάρχει διαφορετική δ/νση (και διαφορετικός ΚΑΕΚ) για το καθένα.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Η ζώνη βέβαια είναι κοινή, αλλά στο σημείο που ενώνονται τα 2 καταστήματα και δεν υπάρχει τοίχος το εξετάζω απλά ως επαφή με θερμαινόμενο χώρο έτσι δεν είναι; 

Link to comment
Share on other sites

Στην πραγματικότητα έχεις 1 θερμική ζώνη, αλλά τυπικά 2 ανεξάρτητες. Ο κοινός τοίχος είναι αδιαβατικός (αφού έχεις θ.χ. εκατέρωθεν). 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται δυο ΠΕΑ ρε παιδιά. Ένα θα πρέπει να βγει. Δίκιο έχει ο tetris σχετικά με το ιδιοκτησιακό και τα ΚΑΕΚ, αλλά απ' ότι θυμάμαι, κάποιος από εδώ μέσα το είχε αντιμετωπίσει και υπήρχε λύση.

Link to comment
Share on other sites

ΕΝΑ ΠΕΑ θα βγει

Τα ΠΕΑ δε βγαινουν ανα ιδιοκτησια στα συμβολαια αλλα ανα λειτουργικα ανεξαρτητο χωρο

Δεν πα να συνενωσαν 10 μαγαζια σε ενα?

Ενα ΠΕΑ θα βγει.

Τελος...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.