Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Χρόνια πολλά σε όλους.

 

Ακη, σε τέτοιες περιπτώσεις κι αν δεν μπορείς να βγάλεις άκρη από την άδεια λειτουργίας, χρήσιμος είναι ο πίν. 2.1 (ωράριο λειτουργίας) για τον καθορισμό της χρήσης.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση μάλλον είναι κατάστημα όπως σου είπαν οι συνάδελφοι παραπάνω αφού δεν είναι τμήμα ενός μεγαλύτερου εμπορικού κτηρίου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι και χρόνια πολλά!!!Έχω ένα γραφείο που θερμαίνεται με αντλία θερμότητας λογικά από ότι κατάλαβα ως ταπεινός πολιτικός μηχανικός και είναι της εταιρίας TRANE.Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ από το καρτελάκι να δω την ισχύ,ούτε μπόρεσα να βρω στοιχεία για το μοντέλο,ούτε να βρω κάποιον από την εταιρία να μιλήσω.Κάνω και attach 2 φωτο να το δείτε!Τι να βάλω στα συστήματα θέρμανσης?Πήγα να βάλω αντλία θερμότητας για κτίριο αναφοράς και μου βγαίνει το κτίριο κατηγορία Α!!!Επίσης τα κουφώματα μου είναι σκουρόχρωμα.Πρέπει κάπου να το λάβω υπόψην μου?Ευχαριστώ!!!!

 

 

http://i40.tinypic.com/1zvy45h.jpg

http://i44.tinypic.com/1zdbrch.jpg

http://i43.tinypic.com/2vj992c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν θες δες το παρακάτω σύνδεσμο, ελπίζω να βγαίνει σωστά:

 

http://www.eurovent-certification.com/en/Certified_products/Access_by_participant.php?lg=en&rub=04&srub=02&table_histo=eurovent_modif_donnees_2001&select_prog=LCP&select_partic=168&select_marque=TRANE&select_class=LCP+%2F+A+%2F+P+%2F+R+%2F+AC

 

Για το μοντέλο που παραθέτεις δηλ. το CXA060ND δίνει στην ψύξη ισχύ 13,8 kw, EER 2,43 και στην θέρμανση ισχύ 16,2 kw και COP 2,99

 

Επειδή όμως το μοντέλο μπορεί αν είναι πιο παλιό αν θες για EER/COP μπορείς να βάλεις αυτά που προτείνει η ΤΟΤΕΕ για παλαιότητα 10-ετίας ή 20-ετίας (λογικά ο ιδιοκτήτης θα θυμάται πόσο παλιό είναι).

 

Για τα κουφώματα που λες σκουρώχωρμα τι εννοείς, τα προφίλ ή την υάλωση;

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Πως το βρήκατε το μοντέλο??Εγώ έψαχνα πολύ καιρό!!Και στο τεε κενακ στη θέρμανση το πέρασα ως κεντρική υδρόψυκτη αντλία θερμότητας και στη ψύξη υδρόψυκτη αντλία θερμότητας με βαθμό απόδοσης 1.Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Το ότι τα κουφώματα είναι σκουρόχρωμα δεν υπεισέρχεται στους υπολογισμούς.

 

ΓΙα το μοντέλο το βρήκα από το google βάζοντας "trane cxa 060 nd" δοκίμασέ το και εσύ.

 

Για την αντλία θερμότητας. Σε ενδιαφέρει στην θέρμανση το COP και για την ψύξη το EER. Μην πειράζεις βαθμούς απόδοσης.

 

Για την κατηγορία που σου βγαίνει Α κάτι προφανώς έχεις κάνει λάθος, αλλά μπορεί σε κάποιο άλλο τομέα, πχ. κέλυψος, ΚΚΜ, φωτισμός.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το διόρθωσα και είμαι εντάξει έβαζα λάθος στη θέρμανση και τη ψύξη.Μου πήγε κατηγορία Γ που είναι και φυσιολογική για κτίριο του 1999.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μου έτυχε να κάνω πιστοποιητικό για ενοικιαστήριο 4 ενοικιαζόμενων δωματίων και 1 αποθήκης που είναι σε άλλο σημείο του οικοπέδου.Αυτά μπαίνουν σε 1 πιστοποιητικό όλα?Δεν πειράζει που δεν είναι το ίδιο κτίριο?Τα δωμάτια είναι σε επαφή το ένα με το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας

θέλω να εκδόσω πεα για διαμερισμα ε οικοδομικη αδεια 1793 οπου φερει και φωταγωγο . τα τετραγωνικα του διαμερισματος ειναι 84,90 με το μισο φωταγωγο( το 1973 μετρουσε κ ο φωταγωγος στη δόμηση) εγω ποσα τετραγωνικα θα βάλω οτι ειναι η συνολική επιφάνεια και η θερμαινόμενη?

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Ευχαριστώ, hkamp.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.