Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Στην ΤΟΤΕΕ1 σου λέει πότε μπορείς να θεωρήσεις επαρκή μόνωση αν δεν υπάρχει μελέτη με τον ΚΘΚ.

Αν μπορείς να το αποδείξεις πέρα κάθε αμφιβολίας, γιατί όχι;

Μπορείς;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Μια βοήθεια στο σκάλωμα που έφαγα θέλω...

Σε διαμέρισμα 75 τμ με μη θερμαινόμενη αποθήκη 3-4 τμ(φαίνεται κανονικά στην κάτοψη)που η πρόσβαση σε αυτή γίνεται μέσω πόρτας από το μπαλκόνι,

θεωρείται μη θερμαινόμενος χώρος?

 

edit:Θεωρώ ότι είναι μθχ...απλά είχα μια κουβέντα με συνάδελφο που μου πρότεινε να την λάβω ως μέρος της θερμικής ζώνης.

Edited by impalnto
Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι αφού αφορά αποθήκη που δεν θερμαίνεται και η πρόσβαση γίνεται εξωτερικά, μπορείς να μην τη συμπεριλάβεις στη θερμική ζώνη και να πάρεις τον τοίχο σε επαφή με την αποθήκη με το γνωστό U/2

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως στην προκειμένη περίπτωση δεν μπορεί να εφαρμοστεί η απλοποιητική παραδοχή, αν η αποθήκη δεν συνορεύει (εφάπτεται) και με άλλες ιδιοκτησίες. Οπότε θα πρέπει να περιγραφεί κανονικά ο μ.θ.χ. και η διαχωριστική επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με panos-vicious.Η απλοποιητική παραδοχή U/2 είναι μόνο αν συνορεύουμε με ΜΘΧ κοινόχρηστο (π.χ κλιμακοστάσιο οικοδομής),οπότε προκειμένου να μην ξεσκιστείς να τον περιγράψεις όλο (φαντάσου να περιγράφεις κλιμακοστάσιο έστω 3 όροφης οικοδομής με όλους τους τοίχους και παράθυρο προς εξωτερικό περιβάλλον,προσανατολισμούς,σκιάσεις κ.λ.π !!! ).Στην περίπτωση μονοκατοικίας που νομίζω πως είσαι,περιγράφεις κανονικά τον ΜΘΧ,όπως επίσης και τις διαχωριστικές του επιφάνειες με τη θερμική ζώνη

Link to comment
Share on other sites

Αφού σας ευχαριστήσω όλους,θα συμφωνήσω και εγώ μαζί σας (και όχι με τον φίλο spapako).Αλλά για να μης σας ταλαιπωρώ σας επισυνάπτω και την κάτοψη να πείτε (και όποιος άλλος θέλει) μια γνώμη πως να προχωρήσω.

Το διαμέρισμα που με αφορά είναι το 1 αριστερά.Η εν λόγω αποθήκη είναι δίπλα από τα δύο δωμάτια.(edit:δεν ξέρω αν φαίνεται καλά...)
 

αν η αποθήκη δεν συνορεύει (εφάπτεται) και με άλλες ιδιοκτησίες.

Αυτό ακριβώς συμβαίνει και στην δικιά μου περίπτωση...

Πάνο τι θα άλλαζε αν συνόρευε με άλλες ιδιοκτησίες γιατί δεν πολυκατάλαβα τη διαφορά?

post-48538-0-33446900-1397749794_thumb.jpg

Edited by impalnto
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα θεωρούσα την αποθήκη μέσα στη Θ.Ζ. (ανεξάρτητα αν δεν θερμαίνεται) και τους εξ. τοίχους της θα τους λάμβανα με U/2 ως προς το κλιμακοστάσιο και ως προς εξωτερικό περιβάλλον το τοίχο στο φρεάτιο ανελκυστήρα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον dib έχοντας το εξής σκεπτικό. Έστω ότι καλούνταν κάποιος να βγάλει ΠΕΑ για κάποιο διαμέρισμα, πάνω από το συγκεκριμένο ή κάτω από αυτό και το διαμέρισμα που εξέταζε δεν είχε και αυτό αποθήκη στη θέση αυτή αλλά κάποιο κατοικήσιμο χώρο. Σαν τι θα έπαιρνε το δάπεδο ή (την οροφή) σε εκείνη τι θέση; Προς μ.θ.χ τον οποίο μάλιστα θα έπρεπε να τον περιγράψει; Δεν το νομίζω. Αδιαβατική επιφάνεια θα θεωρούσε, σκεπτόμενος πως στη θέση αυτή από πάνω (ή από κάτω) θα υπήρχε θερμαινόμενος χώρος.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ απλά αυτό το ''συνδέονται λειτουργικά με μια θερμική ζώνη'' είναι λίγο 'παρεξηγήσιμο'.

Το είχα στο μυαλό μου όπως είναι το σπίτι μου,δηλαδή η πόρτα της αποθήκης εντός του διαμερίσματος.

Εν τέλει αυτό που μου προτείνετε βέβαια βολεύει σε όγκο δουλειάς... :smile:

Ευχαριστώ άπαντες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.