Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω περίπτωση ΠΕΑ σε τμήμα κτιρίου οικογενειακής πολυκατοικίας όπου ο λέβητας δεν έχει ανάψει για δύο χρόνια και οι ιδιοκτήτες δεν έχουν νέο φύλλο ελέγχου. Το πιο πρόσφατο είναι του '12 και μου δήλωσαν ότι δεν πρόκειται να εκδόσουν άλλο λόγω κόστους. Λόγω συγγενείας (όχι α' βαθμού) έχω επιμείνει κάπως, αλλά δεν βλέπω προκοπή. Νομίζω πως σε αυτή την περίπτωση, επειδή εγώ δεν δέχομαι το φ.ε. του '12, αυτό που θα κάνω είναι να βάλω θεωρητικά στοιχεία στο σύστημα και να κρατήσω το φύλλο ελέγχου του '12 με σημείωση στο φάκελο. Υπάρχει λέτε κάτι άλλο που μπορώ να κάνω;

Edited by Liselef
Link to comment
Share on other sites

Ναι, να μην εκδώσεις ΠΕΑ και να στείλεις και μια επιστολή στο ΥΠΕΚΑ, να κόψουν τον χοντρο.... τους να βρούνε λύσεις για όλ' αυτά και ν' αφήσουν κατά μέρος τις μνημο(συ)νιακές υποχρεώσεις και τις υπηρεσιακές απαντήσεις του τύπου <<σύμφωνα με το άρθρο 5 της Υ.Α. ΟΙΚ. 189533 / 07.11.2011, ανάλογα με το είδος του καυσίμου και την εγκατεστημένη ισχύ η συντήρηση - ρύθμιση γίνεται τουλάχιστον ...>>.

Θα σου απαντήσει αυτοπροσώπως ο κος. υπουργός, ότι δώσανε σκληρές μάχες για να ξεπουλήσουν, συγγνώμη να προστατεύσουν, τον ....αιγιαλό!

Link to comment
Share on other sites

να εκδωσεις με τα στοιχεια του 12, που δεν τα δεχεται μεν το υπεκα λογω Υ.Α. ΟΙΚ. 189533,

αλλα δεν εισαι επιθεωρητης ενεργειας του υπεκα για να τους βαλεις προστιμο

ή 

με θεωρητικο συστημα που δεν το δεχεται η ευεπεν γιατι υπαρχει πραγματικο συστημα

ή

οτι λεει το προηγουμενο ποστ

Link to comment
Share on other sites

Να εκδοσεις ΠΕΑ με τα στοιχεια του 2012

Μην τρελαθουμε τελειως που θα τους ζητησουμε να συντηρησουν ενα μηχανακι που δεν προκειται να λειτουργησουν.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως το καλύτερο που μπορεί να κάνει ο συνάδελφος, αν θέλει να νιώθει ασφαλής, είναι να πάρει υ.δ. από τους ιδιοκτήτες ότι από το 12 και μετά ο λέβητας δεν λειτουργεί λόγω καταστροφής, και να χρησιμοποιήσει το υπάρχον φ.ε..

Link to comment
Share on other sites

Κτήριο δεν έχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας (έχει έναν ΚΑΕΚ) και ο ιδιοκτήτης θέλει να νοικιάσει το έναν όροφο (διαμέρισμα) και χρειάζεται ΠΕΑ.

 

Μπορώ να κάνω ΠΕΑ μόνο στον υπό ενοικίαση όροφο ή χρειάζεται να κάνω για όλο το κτήριο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.