Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Ευχαριστώ. Και εγώ έτσι προσέγγιζα αντίστοιχες περιπτωσεις αλλά ξαναδιαβάζοντας την ΤΟΤΕΕ μου γεννήθηκε η απορία.

Link to comment
Share on other sites

 

1,85 /2 W/mK

 

 

Συγνώμη ρε παιδιά, αλλά ο μειωτικός συντελεστής δεν πολλαπλασιάζεται με το U του εξωτερικού αέρα;

Link to comment
Share on other sites

Έχει απαντηθεί πολλάκις, προς ΜΘΧ πάει:

ΤΟΤΤΕ 1 - παρ. 2.2 στο τέλος:

 

Επισημαίνεται ότι ειδικά κατά την διαδικασία ενεργειακής επιθεώρησης τμήματος κτηρίου και μόνο (π.χ.  διαμερίσματος),  το  οποίο  εφάπτεται  με  μη  θερμαινόμενους  χώρους  (π.χ.  κλιμακοστάσιο),  για 
τους υπολογισμούς της ενεργειακής απόδοσης του κτηρίου, θεωρείται κατά παραδοχή ότι εφάπτεται με  τον  εξωτερικό  αέρα.  Σ’  αυτή  την  περίπτωση,  όλα  τα  δομικά  στοιχεία του  τμήματος  κτηρίου που 
εφάπτονται με το μη θερμαινόμενο χώρο (τοιχοποιίες, ανοίγματα κ.ά.), περιγράφονται ως εφαπτόμενα με  τον  εξωτερικό  αέρα  αλλά  με  συντελεστή  θερμοπερατότητας  (U)  μειωμένο  κατά  το  ήμισυ  του 
υπολογιζόμενου  (δηλαδή  πολλαπλασιαζόμενο  επί  μειωτικό συντελεστή  b=0,5)  και  με  πλήρη  σκίαση (μηδενικό  συντελεστή  σκίασης)  χειμώνα  και  καλοκαίρι.  Ο  υπολογισμός  του  συντελεστή 
θερμοπερατότητας U γίνεται βάσει της πραγματικής θέσης του δομικού στοιχείου, δηλαδή σε επαφή με μη θερμαινόμενο χώρο. 
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ισόγειο κατάστημα 80 τ.μ. με υπόγειο ΜΘΧ 50 τ.μ..

Το ισόγειο όμως εκτείνεται και πάνω από το υπόγειο του γειτονικού καταστήματος.

Αυτά τα 30 τ.μ. τα υπολογίζω με U/2;

Την κάθετη επιφάνεια του υπογείου σε επαφή με το γειτονικό υπόγειο; Πάλι U/2;

Link to comment
Share on other sites

Το υπόγειο του καταστήματος που εξετάζεις, έχει άμεση εσωτερική επικοινωνία με το ισόγειο ή διαχωρίζονται με κάποια πόρτα ή καταπακτή;

 

Αν δεν διαχωρίζονται, θα τα έπαιρνα σαν δύο θερμικές ζώνες με διαφορετικά Η/Μ συστήματα (αν βέβαια το ισόγειο έχει κάποια συστήματα θέρμανσης/ψύξης/αερισμού και επίσης αν είχα σκοπό να κάνω σενάρια με χρήση του φυσικού φωτισμού). Πάντως δεν θα θεωρούσα το υπόγειο σαν μ.θ.χ. Σε αυτή την περίπτωση, όσον αφορά στη διαχωριστική επιφάνεια με το γειτονικό υπόγειο (του ιδίου κτιρίου):

α). αν ήξερα πως ήταν παρόμοια περίπτωση (δηλαδή θερμαινόμενος χώρος), θα την αγνοούσα καθώς θα ήταν αδιαβατική

β). αν όμως δεν γνώριζα (ή δεν υπήρχε δυνατότητα να μάθω) τι πραγματικά συμβαίνει με το γειτονικό υπόγειο, τότε θα αντιμετώπιζα αυτή την επιφάνεια με την απλοποιητική παραδοχή του Uτοίχου προς μ.θ.χ./2 και μηδενικές σκιάσεις (σαν σε επαφή με εξωτερικό αέρα όπως κάνουμε όταν πρόκειται για όμορο μη θερμαινόμενο κτίσμα, μου φαίνεται πολύ τραβηγμένο).

 

Αν όμως διαχωρίζονται, τότε καθώς μεταξύ μ.θ.χ. δεν υπάρχει θερμική σύζευξη (θεωρώντας πως και στο γειτονικό κατάστημα θα είχα παρόμοια κατάσταση με το "δικό μου"), θα έπαιρνα για το δάπεδο του καταστήματός μου, την παραδοχή U δαπέδου προς μ.θ.χ./2 και μηδενικές σκιάσεις.

 

Καταχώρηση διαχωριστικών επιφανειών μεταξύ μ.θ.χ., δεν υφίσταται, καθώς δεν υπάρχει ανταλλαγή θερμότητας μεταξύ τους. Θεωρούνται αδιαβατικές επιφάνειες και δεν καταχωρούνται πουθενά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. Κάνω ΠΕΑ για μια μονοκατοικία με στάθμη μπετόν στο δάπεδο +0,65μ., άρα μπάζωμα 0,50μ. (0,65μ. - πάχος πλάκας δαπέδου). Κάτω από ένα τμήμα της κατοικίας υπάρχει υπόγειο που εξέχει από το έδαφος στην πίσω πλευρά του σπιτιού όσο είναι το μπάζωμα. Πώς θα το εξετάσω; 1 θερμική ζώνη και 2 ΜΘΧ; Το μπάζωμα ένας ΜΘΧ κ το υπόγειο ο 2ος ΜΘΧ; Σαν επιφάνειες του 1ου ΜΘΧ θα έχω μόνο σε επαφή με έδαφος, όλους τους τοίχους του και το δάπεδο; Το δάπεδο θα έχει U=4,50W/m2K και κ. βάθος 0, όπως στην περίπτωση της υπερυψωμένης πλάκας του Σχ. 3.4 της ΤΟΤΕΕ 1 ή όχι;

Edited by γ.ταφ
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά Πάνο! Μπράβο για την ανάλυση!

 

Στην περίπτωσή μου το κατάστημα στήνεται τώρα εκ νέου. Υπήρχε πόρτα μεν, ήταν βγαλμένη δε.

Δε ξέρω αν θα τη χρησιμοποιήσει ο νέος ενοικιαστής. Οπότε λέω να το βάλω ΜΘΧ, μιας και δε βρήκα κανένα σύστημα κάτω.

Διαχωρηστική θα έχω μόνο μεταξύ του δικού μου ισογείου και υπογείου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 

ειμαι στο buildingcert ετοιμος να εκδωσω το ΠΕΑ και μου εμφανιζει το παρακατω μηνυμα: 

 

Δεν μπορεί ακόμη να εκδοθεί έγκυρο ΠΕΑ εξαιτίας των παρακάτω προβλημάτων:

  • Η υπολογιζόμενη ετήσια κατανάλωση πρωτογενούς ενέργειας του κτιρίου αναφοράς είναι εκτός ορίων.
  • Η υπολογιζόμενη ετήσια κατανάλωση πρωτογενούς ενέργειας είναι εκτός ορίων

 

Μπορει καποιος να μου πει τι ειναι αυτο?   οι υπολογισμοι του ΠΕΑ βγαζουν τα ακολουθα  

 

Κτίριο Αναφοράς: 17608.6 KWh/m2      Υπάρχον Κτίριο: 19027.8 KWh/m2       Ενεργ. Κλάση: Γ

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

το μετεφερα απο αλλο νημα με κοπυ

γιατι ξεφευγαμε

 

εχω ενα ακινητο που μου ζητησε ΠΕΑ για ενοικιαση

ειναι μεζονετα του 2011 με ΚΕΝΑΚ

στην αδεια διαπιστωσα οτι εχει και προσωρινη συνδεση ρευματος

 

και εχω τα εξης θεματα

 

1ον εχω ΜΟΝΟ τιμολογια υλικων μονωσεων με τμ αλλα χωρις παχος και οχι πιστοποιητικα περι U

2ον ΔΕΝ ΕΧΩ ουτε τιμολογια ουτε πιστοποιητικα υαλοπινακων

3ον αντι για λεβητα οπως προβλεπει η μελετη εχω τα αγαπημενα μου ΠΑΝΕΛΑΚΙΑ ΥΠΕΡΥΘΡΗΣ

 σε ΚΑΘΕ δωματιο του σπιτιου και μαλιστα στο σαλονι 3τεμ 0,80χ2,00

 

θα τσιμπησει τωρα ενα πεα Η Ζ [ Ε στη καλυτερη ] θα βγει αυθαιρετακι και θα δουμε για κουμαντα!!!...

 

εδιτ

 

λοιπον εχει στις αναθεωρησεις τα εξης

2 3 παραβασεις 4014/11 [ πρεπει να τα περασει στο καινουριο ]

και ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΒΑΣΕΙ ΤΟΥ 71755/90

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.