Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Δεν χρειάζεται να το αλλάξεις !

 

Οι συμβολαιογράγοι το μόνο που πρέπει να κάνουν (όταν τους δίνουμε το ΠΕΑ), είναι να επιβεβαιώνουν τον Α/Α και τον Κωδικό ασφαλείας του ΠΕΑ !!!

 

Δεν είναι υποψρεωψτικό να συμπίπτουν τα τμ του κτίσματος με τα τμ του ΠΕΑ.

 

Υπάρχει εγκύκλιος γι' αυτό απο το 2012 !

dib, πού μπορώ να ψάξω γι' αυτήν την εγκύκλιο;

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι .... δες τη σελίδα 3 με το έγχρωμο

Εγκύκλιος 10 - Συμβολαιογράφων Ελλάδος - (26-1-2011).pdf

Edited by dib
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι, υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να φαίνονται και οι δύο ιδιοκτήτες στα στοιχεία της πρώτης σελίδας του ΠΕΑ σε περίπτωση εξ' αδιαιρέτου ιδιοκτησίας ?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον όχι.

Αν προσπαθήσεις να βάλεις κάτι σαν > δε θα καταχωρήσεις ορθά το ΑΦΜ στο αντίστοιχο πεδίο.

Οπότε πες τους ιδιοκτήτες να το ξεχάσουν.

Ενας θα φαίνεται.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό όμως είναι λάθος λογιστικά καθώς η φορολογική νομοθεσία απαιτεί να κοπούν τα παραστατικά και στους δύο ιδιοκτήτες, τουλάχιστον έτσι μου έχει πει ο λογιστής μου.

Θα πρέπει να κοπεί μια απόδειξη στον κάθε ιδιοκτήτη στο ποσοστό που του αναλογεί.

 

Δεν βρίσκω το συγκεκριμένο τμήμα της νομοθεσίας αλλά βρήκα μια παρόμοια εγκύκλιο για τους εκμεταλλευτές ΤΑΞΙ

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/11318

"Η κατανομή των κοινών δαπανών μεταξύ των εκμεταλλευτών γίνεται με βάση το ποσοστό συνιδιοκτησίας του καθενός. Εάν υπάρχει ειδική έγγραφη συμφωνία τότε οι δαπάνες κατανέμονται με βάση την συμφωνία η οποία πρέπει σε κάθε περίπτωση να κατατίθεται στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. Τα τιμολόγια εκδίδονται χωριστά στο όνομα του καθενός με βάση το ποσοστό συμμετοχής του."


Θα έπρεπε όταν σχεδιάζουν συστήματα όπως αυτό για τον συμψηφισμό να υπάρχουν και ελεύθεροι επαγγελματίες στην ομάδα σχεδιασμού επειδή έχουν πληρέστερη εικόνα της νομοθεσίας, στις υπηρεσίες και στο ΤΕΕ δεν ξέρουν τι γίνεται ένα βήμα δίπλα τους.
Edited by sdim
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι καλησπέρα.....

 

ειμαι Τεχνικός ασφαλείας σε επιχείρηση η οποία στεγάζεται (νοικιάζει) τμήμα κτιρίου μιας δεύτερης εταιρείας.

μπορώ να εκδόσω ΠΕΑ για το σύνολο του κτιρίου????????

 

το Π.Δ. 100/2010 άρθρο 4 παρ. 4α αναφέρει: (απαγόρευση έκδοσης ΠΕΑ)

"α) στη μελέτη ή κατασκευή ή επίβλεψη ή διαχείριση ή λειτουργία ή συντήρηση ....." 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Ο πίνακας 3.5 της ΤΟΤΕΕ δεν περιλαμβάνει τους συντελεστές θερμοπερατότητας για κτίρια

που βρίσκονται στην Δ κλιματική ζώνη. Από που μπορώ να αντλήσω πληροφορίες.

Επίσης κτίριο κατασκευασμένο το 2005 χωρίς ηλιακό θερμοσίφωνα μου το κατατάσσει στην κατηγόρια Ε

Άπο την εμπειρία σας είναι λογικό να το βγάζει Ε

Link to comment
Share on other sites

Στο κανονισμό του '79 υπήρχαν 3 ζώνες .... η δική σου περίπτωση που τώρα ανήκει στη Δ ζώνη τότε ανήκε στη Γ ζώνη .

 

Αν σου έβγαινε Δ το ΠΕΑ χωρίς ηλιακό ....για μένα θα ήταν λογικό !!!!

 

Αλλά και πάλι, εξαρτάται απο αρκετους παράγοντες..... ύπαρξη επαρκούς/ανεπαρκούς μόνωσης, κλιματική ζώνη, ύπαρξη και αποδόσεις Η/Μ, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Στο κανονισμό του '79 υπήρχαν 3 ζώνες .... η δική σου περίπτωση που τώρα ανήκει στη Δ ζώνη τότε ανήκε στη Γ ζώνη .

 

Αν σου έβγαινε Δ το ΠΕΑ χωρίς ηλιακό ....για μένα θα ήταν λογικό !!!!

 

Αλλά και πάλι, εξαρτάται απο αρκετους παράγοντες..... ύπαρξη επαρκούς/ανεπαρκούς μόνωσης, κλιματική ζώνη, ύπαρξη και αποδόσεις Η/Μ, κλπ.

Σε ευχαριστώ Dib είναι μονωμένο το σπίτι και χρησιμοποίησα τους συντελεστές του πίνακα 3.5

μου βγάζει μεγάλη διαφόρα στην θέρμανση με του κτιρίο αναφοράς. Το έλεγξα ενδελεχώς δεν έχω κάνει κάποιο λάθος

καμμία ιδέα που να εστιάσω.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι το καταβαραθρώνει το ΖΝΧ είναι τριπλάσσιο από του κτιρίου αναφοράς. Μόλις κάνω σενάριο

με ηλιάκο ανεβαίνει στην κατηγορία Δ. Τωρα δεν ξέρω με την θέρμανση τι γίνεται.Έχει λέβητα με πετρέλαιο θέρμανσης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.