Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

κάποιες ερωτήσεις

 

1. όταν εχει θεα στον ακάλυπτο το διαμέρισμα  και δεν έχει στην όψη......φωτογραφία πως? 

2. όταν πιστευεις ότι υπάρχει πατάρι αλλα ούτε βρίσκεις κλιμακοστάσιο να οδηγεί και ο ιδιοκτήτης σου λέει ότι δεν υπάρχει και είναι του διπλανού τι κάνεις?

3. όταν το καλοριφερ δεν λειτουργεί 4 χρονια...θεωρητικό σύστημα για θερμανση?

Λοιπον, μου χουν τυχει ολα.

1. Βρισκω προσβαση απο διπλανη πυλωτη ή παραθυρο κλιμακοστασιου ή ταράτσα

2. Εμπιστευεσαι τον ιδιοκτητη. Δεν εχεις αλλες επιλογες.

3. Παιρνεις στοιχεια του ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟΥ συστηματος θερμανσης ακομα κι αν δεν λειτουργει για χρονια, υπερδιαστασιολογεις και το οριζεις ως συστημα θερμανσης ΕΚΤΟΣ κι αν εχεις δευτερευον εγκατεστημενο συστημα θερμανσης που να καλυπτει 100% την επιφανεια.

Link to comment
Share on other sites

3. Σε αντίστοιχη περίπτωση σε κτίριο γραφείων, οριζόντια ιδιοκτησία-γραφείο-τρύπα  με ένα σώμα καλοριφέρ που δεν λειτουργούν τη κεντρική θέρμανση πετρ. έβαλα κτιρίου αναφοράς εφόσον δεν υπήρχε κάποιο άλλο σύστημα θέρμανσης.   Σήμερα δεν λειτουργεί και για τα επόμενα ένα-δυο τουλάχιστον χρόνια δεν θα λειτουργεί.  Το αν θα λειτουργήσει στο μέλλον δεν το ξερεις ή μπορεί να βάλουν αέριο. Επομένως αν βάλεις κεντρικό πετρέλαιο είσαι λάθος. Όπως και να το κάνεις λάθος είναι. Δεν βρήκα το διαχειριστή. Πόσες φορές να πας? Και τι να πάρεις. Εκεί που έχει πάει το ΠΕΑ αλλά και τα ενοίκια, 50€ το νοίκι. Για νόμιμη 300€ σε τρύπα με μια όψη προς εξωτερικό αέρα, όπου 3,072*300=9,22€ κρατήσεις, δεν θα ψάχνω το διαχειριστή στη χαβούζα που ζούμε. Επειδή το λέει η ΤΟ. Η νοοτροπία έχει πάει στο ατομικό, άσε που δεν θα φτιάξουν και τα πράματα οπότε σίγουρα δεν ξαναλειτουργεί το κεντρικό. 

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Σε καινουργιό κτίριο του 2014 με ΚΕΝΑΚ χώρις να έχει γίνει η εγκάτασταση των Η/Μ

για να πάρει ρεύμα απαιτείται ΠΕΑ. έγω μπορώ να εκδώσω  πεα χώρις να έχουν γίνει τα Η/Μ;

Link to comment
Share on other sites

Όχι, πρέπει να έχουν εγκατασταθεί όλα τα συστήματα. Πρέπει να συγκεντρώσεις τιμολόγια - πιστοποιητικά - δελτία αποστολής που να αποδεικνύουν τι έχει εγκατασταθεί..

Link to comment
Share on other sites

Όχι, πρέπει να έχουν εγκατασταθεί όλα τα συστήματα. Πρέπει να συγκεντρώσεις τιμολόγια - πιστοποιητικά - δελτία αποστολής που να αποδεικνύουν τι έχει εγκατασταθεί..

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα στο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ και θα ήθελα τη βοήθειά σας. Το υπάρχον κτίριο διαθέτει ηλιακό θερμοσίφωνα για ΖΝΧ και ενώ τον βάζω στα δεδομένα του προγράμματος στην τελική κατάταξη του κτιρίου μου βγάζει 0 (μηδέν) στο ΖΝΧ, δλδ σαν να μην έχει κανένα σύστημα για ΖΝΧ το κτίριο. Τι κάνω λάθος?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

μήπως πρόκειται για κτίριο τριτογενή τομέα που δεν έχει απαιτήσεις για ζνχ σύμφωνα με τον πίνακα στην αρχή της ΤΟΤΕΕ?? σε αυτή την περίπτωση βγαίνει 0, μου έχει τύχει..

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση..

δυστυχώς κανένα από τα παραπάνω δεν ισχύει...

είναι κατοικία και αυτό έχω βάλει και έχω βάλει και την κατανάλωση ζνχ ανά έτος....

 

Επίσης να επισημάνω πως ούτε στο κτίριο αναφοράς μου βγάζει ζνχ;;;;;

 

Καμιά ιδέα για το τι συμβαίνει;;;;;

 

Ευχαριστώ...

 

Υ.Γ. Και φυσικά έχω κλείσει και ανοίξει το τεε κενάκ άπειρες φορές όπως έχω κάνει και restart στον υπολογιστή μου μπας και τα παίζει το πρόγραμμα

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Έχεις ξαναβάλει ηλιακό σε άλλη επιθεώρηση και εμφανιζόταν κανονικά?

 

Γιατί συνεργάτης μου είχε το ίδιο πρόβλημα όταν πρωτοπήρε το πρόγραμμα. Δεν λάμβανε καθόλου υπ όψιν τον ηλιακό.

 

Η λύση ήταν (μάντεψε) απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση.

 

Αλλά αν το πρόβλημά σου αφορά μόνο τη συγκεκριμένη επιθεώρηση δεν ξέρω, 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.