Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Φυσικά και μπορείς να βγάλεις ένα ΠΕΑ.

 

Χώρισε το κτήριο σε δύο θερμικές ζώνες.

 

Χρήση τριτογενούς τομέα, σύμφωνα με την πραγματική. Άρα θα θεωρήσεις και φωτισμό, αερισμό κλπ

Link to comment
Share on other sites

εχείς δίκιο θα το όρισω ως δύο θερμικές ζώνες μου έλυσες τα χέρια.

ο ιδιοκτήτης μου είπε ότι τα χει δηλωμένα ως ενοικιαζόμενα εγω τι χρήση πρέπει να επιλέξω

για να κάνω τους υπολογισμούς;

Link to comment
Share on other sites

Πελάτισσά μου θα ενοικιάσει διώροφη έπαυλη με σήμα από τον ΕΟΤ ως "Τουριστική επιπλωμένη έπαυλη", δηλ. για κάποιους μήνες το χρόνο.

Απαιτείται ενεργειακό πιστοποιητικό για την ενοικίασή της;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Αν και πιθανότατα έχει ξανασυζητηθεί, δε μπορώ να το εντοπίσω 

 

Τι κάνουμε σε περίπτωση που σε κάποιο ΠΕΑ ο ιδιοκτήτης αφού ακολουθήσει κάποιες από τις προτεινόμενες παρεμβάσεις θελήσει να ξαναβγάλει ΠΕΑ ; 

 

Δε συζητάμε για εξοικονομώ κλπ, απλά μπορεί π.χ. ο ιδιοκτήτης να θεωρήσει ότι έτσι γίνεται πιο θελκτικό το ακίνητό του, είτε για πώληση είτε για ενοικίαση...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω, ότι ισχύουν αυτά περί ριζικής ανακαίνισης (με ότι σημαίνει ο ορισμός αυτός πχ αξία ανακαίνισης κλπ). Δεν νομίζω ή μου διαφεύγει  να έχει νομοθετηθεί κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ριζική είναι υποχρεωτικό, σε άλλη περίπτωση δεν νομίζω να απαγορεύεται κιόλας. Αν θέλει ο ιδιοκτήτης, μπορείς να βγάλεις θεωρώ, άλλωστε άλλαξαν τα δεδομένα.

 

......................................... Στην περίπτωσή σου όμως δεν είναι μέσα στο διαμέρισμα ο ΜΘΧ, αλλά ανάμεσα σε αυτό και στο εξωτερικό περιβάλλον. Εγώ θα το θεωρούσα ΜΘΧ.

Αν θεωρήσουμε ότι δεν είναι μέσα στο διαμέρισμα τότε ίσως μπορούμε να τον αγνοήσουμε τελείως. Και ας φαίνεται στα στοιχεία που εισάγεις ότι το διαμέρισμα δεν έρχεται σε επαφή με εξ. αέρα αλλά με μθχ. Άλλωστε αίθριο ήταν που μετατράπηκε σε ημιυπαίθριο 1,4x6,00 και τελικά κλείστηκε με βοηθητική χρήση. Αν ήταν η/χ ανοικτό πάλι την ίδια χρήση θα είχε αλλά ανοικτό χωρίς κουφώματα δεν θα είχες εμβαδόν. Αν σκοπεύει να διατηρήσει τα κουφώματα σίγουρα πρέπει να συμπεριληφθεί και να τακτοποιηθεί. Αν βγάλει τα κουφώματα, με δεδομένο ότι εκεί δεν είχε στηθαίο, ίσως και δάπεδο και αφού είναι στη χρήση του διαμερίσματος, ίσως πάλι πρέπει να τακτοποιηθεί.

Το πιο σωστό βέβαια είναι να το μετρήσεις κανονικά και να το συμπεριλάβεις στο ΠΕΑ και να πάρεις και κάποια αμοιβή αποτύπωσης ώστε να μη το βγάλεις στο περίπου, αλλά ακριβώς όσο θα το έβαζες όταν τακτοποιηθεί. Λέμε τώρα

Περιπτωση μικρου διαμερισματος περι τα 50 τ.μ. σε οικοδομη του 1998 στη Θεσσαλονικη, εχει κλεισει εναν Η/Χ διαστασεων 1,40Χ6,00 και εμβαδου περιπου 8,4 τ.μ..........

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Σε ριζική είναι υποχρεωτικό, σε άλλη περίπτωση δεν νομίζω να απαγορεύεται κιόλας. Αν θέλει ο ιδιοκτήτης, μπορείς να βγάλεις θεωρώ, άλλωστε άλλαξαν τα δεδομένα.

+1

 

 

Αν θεωρήσουμε ότι δεν είναι μέσα στο διαμέρισμα τότε ίσως μπορούμε να τον αγνοήσουμε τελείως. Και ας φαίνεται στα στοιχεία που εισάγεις ότι το διαμέρισμα δεν έρχεται σε επαφή με εξ. αέρα αλλά με μθχ. Άλλωστε αίθριο ήταν που μετατράπηκε σε ημιυπαίθριο 1,4x6,00 και τελικά κλείστηκε με βοηθητική χρήση. Αν ήταν η/χ ανοικτό πάλι την ίδια χρήση θα είχε αλλά ανοικτό χωρίς κουφώματα δεν θα είχες εμβαδόν. Αν σκοπεύει να διατηρήσει τα κουφώματα σίγουρα πρέπει να συμπεριληφθεί και να τακτοποιηθεί. Αν βγάλει τα κουφώματα, με δεδομένο ότι εκεί δεν είχε στηθαίο, ίσως και δάπεδο και αφού είναι στη χρήση του διαμερίσματος, ίσως πάλι πρέπει να τακτοποιηθεί.

Το πιο σωστό βέβαια είναι να το μετρήσεις κανονικά και να το συμπεριλάβεις στο ΠΕΑ και να πάρεις και κάποια αμοιβή αποτύπωσης ώστε να μη το βγάλεις στο περίπου, αλλά ακριβώς όσο θα το έβαζες όταν τακτοποιηθεί. Λέμε τώρα

Δεν κατάλαβα τι εννοείς ακριβώς ως προς το ΠΕΑ. Ας ξεκαθαρίσω τι εννοώ εγώ τουλάχιστον:

-Αν ο μη θερμαινόμενος χώρος είναι μικρός και περιβάλλεται από το υπόλοιπο διαμέρισμα, λαμβάνεται ως μέρος της ΘΖ.

-Αν ήταν ανοιχτός Η/Χ θα τον θεωρούσα σαν εξ. περιβάλλον.

-Στην κατάσταση που το βλέπω θα το θεωρούσα ΜΘΧ.

Link to comment
Share on other sites

Από τα λίγα που ξέρω μου φαίνεται αυτό είναι και το πιο σωστό: μθχ. Απλά λέω ίσως το 1,40*6,00  θα μπορούσε να μην προσμετρηθεί στο ΠΕΑ και στο εμβαδόν που θα αναγραφεί άρα ούτε και μθχ καρτέλα. Γιατί σώνει και καλά να είναι εντός διαμερίσματος. Τι είναι αποθήκη? δε βλέπω αποθηκευτικό χώρο. Απλά έχει κουφώματα, ε για να  μη μπαίνουν πουλιά και λερώνουν τον παράνομο Η/Χ. Άλλωστε ΠΕΑ κάνεις δεν δίνεις βεβαίωση νομιμότητας που και κει πολλά μπορούν να ειπωθούν. Η εξωτερική τοιχοποιία του διαμερίσματος τελειώνει εκεί που είναι οι μπαλκονόπορτες και το παράθυρο με 20εκ τοίχο. Αν στέκει αυτό τότε γιατί να μην μπορείς να θεωρήσεις αυτή την πλευρά προς μθχ με u/2 και όχι μθχ καρτέλα. Βέβαια σε αυτή την περίπτωση προκύπτουν και άλλα προβλήματα, θα πάρεις μηδενικές σκιάσεις για τη μισή περίπου επιφάνεια (που καλύπτεται από στηθαίο, δοκάρι και πλευρική τοιχοποιία) και την υπόλοιπη με διπλό παράθυρο και ότι ισχύει από σκιάσεις? Πολλά μπορούν να ειπωθούν, αλλά αν μου τύχαινε τέτοια περίπτωση λογικά θα το έβαζα όλο με τον παράνομο κλειστό Η/Χ ως μθχ για να ξεμπερδεύω.

Edited by Ιάμβλιχος
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

......

 

Τι κάνουμε σε περίπτωση που σε κάποιο ΠΕΑ ο ιδιοκτήτης αφού ακολουθήσει κάποιες από τις προτεινόμενες παρεμβάσεις θελήσει να ξαναβγάλει ΠΕΑ ; 

 

..........

 

Δεν μπορεί για το ίδιο κτίριο να υπάρχουν εν ισχύ δύο διαφορετικά ΠΕΑ.

Που σημαίνει ότι πρέπει να ενημερωθεί η ΕΥΕΠΕΝ και να σου υποδείξει την διαδικασία για την έκδοση του ΠΕΑ.

 

Με λίγα λόγια:

Αν από μόνος σου εκδώσεις ΠΕΑ χωρίς να τους ενημερώσεις και σε πάρουν χαμπάρι, τρως καμπάνα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.