Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Καλημέρα. Σε ΠΕΑ με αντλία θερμότητας αέρα- νερού ψάχνω να βάλω το κατάλληλο COP. Σύμφωνα με ΤΟΤΕΕ 4,1,2,2 σελ. 93 " ο ονομαστικός συντελεστής επίδοσης COP για ονομαστικές συνθήκες  λειτουργίας θερμοκρασίας εξωτερικού αέρα 7οC και θερμοκρασία μέσου 45οC σύμφωνα με το ευρωπαϊκό πρότυπο ΕΝ 14511:2007, όπως δίνεται από τον κατασκευαστή και αναγράφεται στις τεχνικές προδιαγραφές ή/και στο πλαίσιο της αντλίας θερμότητας"

 

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι οι περισσότεροι κατασκευαστές δίνουν το COP για θερμοκρασίες μέσου στους 35οC  (A7/W35 ) σύμφωνα πάντα με το πρότυπο ΕΝ 14511

Ερώτηση: Υπάρχει κάποιο λάθος στην ΤΟΤΕΕ μήπως εννοεί 35ο

μήπως το ΕΝ έχει αναθεωρηθεί?

 

Η αντλία λειτουργεί με σύστημα ενδοδαπέδιας θέρμανσης και πολύ αμφιβάλλω αν θα μου δουλέψει στους 45οC

Edited by Analog_znd
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Κάνω το ΠΕΑ σε υπερυψωμένο κτίριο με μπάζωμα από κάτω ύψους 60εκ. Σε αυτή τη περίπτωση ορίζω κανονικά το μπάζωμα σαν ΜΘΧ ή πάω με το απλοποιητικό U/2? Λογικά ορίζω κανονικά τον ΜΘΧ γιατί δεν έχω τμήμα κτιρίου αλλά σε αυτή τη περίπτωση γράφω "θερμαινόμενος χώρος Χ τ.μ." και συνολικός "Χ+το εμβαδόν του μπαζώματος"? Δεν είναι λίγο "άκυρο" να φαίνονται και τα τετραγωνικά του μπαζώματος στο κτίριο?

Το μπάζωμα πως το θεωρείς χώρο και μθχ? Δεν είναι έδαφος?

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 30/6 ισχύουν οι άδειες των ενεργειακών επιθεωρητών που δεν έχουν περάσει τις εξετάσεις;;

Εγω ανανεωσα κανονικα και μιλησα και τηλεφωνικα και μου ειπαν οτι δεν εχει ακουστει κατι για αυτους που δεν εχουν δωσει εξετασεις

Link to comment
Share on other sites

@Analog_znd

Όταν έγραφαν την ΤΟΤΕΕ, μάλλον είδαν μόνο την πρώτη γραμμή του πίνακα 9 για την λειτουργία θέρμανσης, και αντίστοιχα του πίνακα 10 για την ψύξη. Για στάνταρ συνθήκες και εφαρμογές ενδοδαπέδιας, οι πίνακες ορίζουν: A7/W35 για την θέρμανση, και αντίστοιχα A35/W18 για την ψύξη. Γι' αυτές τις συνθήκες θα καταχωρούσα τα COP και EER και να πάνε να κουρεύονται με τις λαλακίες τους.

 

EN 14511-2_2008 pages 5 & 9.pdf

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι παράλογο να καταχωρηθεί COP με τιμή που αντιστοιχεί  σε θερμοκρασία λειτουργίας άλλου είδους τερματικών μονάδων, απ' ότι οι πραγματικά εγκατεστημένες, ακόμα κι αν βρεις τιμές από τον κατασκευαστή.

Προσωπικά θα έβαζα αυτόν που αντιστοιχεί στο εγκατεστημένο σύστημα, και πιστεύω πως δεν θα υπήρχε πρόβλημα, καθώς το κτίριο αναφοράς θεωρείται πως έχει τις ίδιες τερματικές μονάδες και βαθμό απόδοσης αυτών, με αυτές του εξεταζόμενου. Οπότε στον (με αντίστροφη σειρά) υπολογιζόμενο βαθμό απόδοσης του όλου συστήματος, δεν βλέπω να υπήρχε κάποιο πρόβλημα.

 

Και για να συμπληρώσω την αιτιολόγηση, εάν δεν καταργούνταν η παράγραφος 4 του άρθρου 16 του Ν. 4122/2013, με το άρθρο 23 του Ν. 4351/2015, που έλεγε ότι <<Από την 1.1.2014 και εφόσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις υποχρεωτικής διενέργειας επιθεώρησης συστήματος θέρμανσης ή κλιματισμού των άρθρων 14 και 15, για την έκδοση ΠΕΑ απαιτείται η προσκόμιση της Έκθεσης Επιθεώρησης του Συστήματος Θέρμανσης ή Κλιματισμού>>, θα έβλεπε κάποιος καταγεγραμμένες και καταχωρημένες τις θερμοκρασίες σχεδιασμού προσαγωγής κι επιστροφής του θερμαντικού μέσου και βέβαια το είδος των τερματικών μονάδων καθώς και τα COP και EER, στις σχετικές τεχνικές εκθέσεις, έτσι όπως ορίζει η ΤΟΤΕΕ 20701-4/2010. Πως λοιπόν, όταν θα έρχονταν η ώρα της καταχώρησης στοιχείων για το ΠΕΑ, θα συμπλήρωνε άλλες τιμές COP και EER, από αυτές της σχετικής έκθεσης; Μόνο και μόνο γιατί έτσι ορίζει η ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010;

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ακόμη δεν έδρασε ο καφές, επιτρέπεται ΠΕΑ σε ακίνητο που ανήκει σε εμένα, στη σύζυγό μου, στο παιδί μου, ή στον αδερφό μου;

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα οχι σε σενα και στη σύζυγο, γιατι μου έτυχε πρόσφατα. Λογικά οχι και στο παιδί γιατι ειναι πρώτου βαθμού συγγένεια οπως φαντάζομαι. Ο αδερφός δεν ξερω τι βαθμός ειναι. Καπου έχουν γραφτεί όμως οι βαθμοί συγγένειας, αναζήτησε τους

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.