Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Γιατι συναρειανε συναδελφε.... Το προβλημα σου που ειναι εσενα?

Το οτι δεν ειχα ξανασυναντησει κατι παρομοιο και "τολμησα" να κανω το "λαθος" να ρωτησω το φορουμ γι αυτο, με καθιστα ΜΗ ικανο εκπονησης ΠΕΑ?

Σε παρακαλω πολυ.... καποιοι νομιζω περιμενετε στη γωνια....

 

Ασχετα που σου το εξηγησα, αλλα με το δικιο του (μας-υμων)

και οχι επι προσωπικου, γενικοτερα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά δηλαδή εμείς οι ΠΜ να "την πούμε" στους ΗΜ/ΜΜ που εν έτη 2016 το 95% των συναδέλφων σας ότι έχει μέσα μπετό το λένε  δοκάρι;  Το forum γι αυτό είναι, για να ανταλάσουμε γνώσεις/εμπειρίες ..

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι για να βγαζουμε το κομπλεξ μας?  :shock:

 

Οχι, συναδελφε slalom... Που το ειδες το δικιο που μου την ειπε?

Επειδη εξεφρασα απορια?

Sorry που δε γεννηθηκα παντογνωστης....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

Συσταση οριζοντιου και γονικη παροχη σε 2ωροφη -με καποιες τακτοποιησεις - απαιτειται  πεα(2) ? Σε γονική παροχή δεν απαιτείται

 

Συνάδελφε @tetris απο που προκύπτει η μη απαίτηση ?

Κοίταξα κάποιες εγκυκλίους που έχω αλλά δεν είδα κάτι σχετικό ... ίσως και να μου διέφυγς της προσοχής !

Μπορείς να αναφέρεις τη σχετική νομοθεσία ?

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτήν την εγκύκλιο, λέει ότι τα ΠΕΑ απαιτούνται σε αγοραπωλησίες και ενοικιάσεις, ενώ σε περιπτώσεις διανομής / ανταλλαγής, δεν απαιτείται

 

Προφανώς η γονική παροχή νοείται ως διανομή να φανταστώ ;

Link to comment
Share on other sites

Από τον Ν.4122-2013 (ΦΕΚ 42Α - 19.02.2013), άρθρο 12, παρ. 1, προκύπτει, φίλε Δημήτρη: ολοκλήρωση κατασκευής νέων κτιρίων ή/και κτιριακών μονάδων, ολοκλήρωση ριζικών ανακαινίσεων των παραπάνω, πωλήσεις ή μισθώσεις (σε νέο ενοικιαστή) κτιρίων ή/και κτιριακών μονάδων, και  κτίρια συνολικής επιφάνειας άνω των 250 τ.μ. (από τις 09/07/2015), τα οποία χρησιμοποιούνται από υπηρεσίες του δημόσιου και ευρύτερου δημόσιου τομέα, όπως αυτός ορίζεται κάθε φορά, και τα οποία επισκέπτεται συχνά το κοινό.

Οι γονικές παροχές δεν εμπίπτουν σε καμιά από τις παραπάνω κατηγορίες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μου ζητήθηκε ΠΕΑ  για δωμάτιο κατοικίας το οποίο θα ενοικιασθεί από τον γονίο σε μέλος της οικογένειας ως έδρα-γραφείο. Εκδίδεται ΠΕΑ σε τέτοιες περιπτώσεις και εφόσον ο χώρος δεν έχει δικα του χιλιοστά αλλά είναι μέρος της οικίας?

Link to comment
Share on other sites

Πάνο είσαι σίγουρος ;;;

 

Αφού θα είναι προφανώς δωρεάν παραχώρηση

 

Εγώ νομίζω δεν είχα καταθέσει καν συμβόλαιο στην εφορία όταν είχα έδρα το πατρικό μου

Link to comment
Share on other sites

Μα λέει ότι θα καταβάλει ενοίκιο, το οποίο προφανώς θα δηλώνεται. Τι να σε πω βρε Αρίστο; Κανένας λογιστής, φοροτεχνικός κλπ για να μας εξηγήσει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.