Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Κωδικό ασφαλείας παίρνει άλλο, για τον α/α δεν θυμάμαι.

 

Καμία αν δεν έχεις πολλές ανακλήσεις σε κοντικά χρονικά διαστήματα.

 

Υπάρχει σχετική ανακοίνωση θα πρέπει να ψάξω να τη βρω όμως...

 

ΥΓ: Δες την ανακοίνωση στις 4/3/13, για πάνω από 5% ανακλήσεις έχεις κυρώσεις.

Edited by akis73
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για επιθεωρητές που έχουν κάνει λίγα ΠΕΑ, πχ 7-8 όλο το χρόνο, το 1 είναι πάνω από 5%. Έχουν κάποιο reset ανά χρονικό διάστημα; Ή αριθμητικό όριο; Θυμάμαι παλιά είχε γίνει θέμα συζήτησης αυτό το 5%. Έχει αλλάξει κάτι;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έκανα την ανάκληση, πόσο χρόνο παίρνει για να βγει ξανά σε μη οριστικοποιημενη μορφή;

Ναι, έχω κάνει μόνο 5 ΠΕΑ το 2016.

Άμα έχει κυρώσεις, δεν θέλω να ανακληθεί για ένα βελάκι στη φωτο!

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Το 5% είναι επί του συνόλου των ΠΕΑ

Σε μια-δυο μέρες οριστικοποιείται η ανάκληση (αφού "τ΄ακούσεις" από την ΕΥΕΠΕΝ) και θα μπορείς να εισάγεις τα δεδομένα στο νέο α.α.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Έκανα την ανάκληση, πόσο χρόνο παίρνει για να βγει ξανά σε μη οριστικοποιημενη μορφή;

Ναι, έχω κάνει μόνο 5 ΠΕΑ το 2016.

Άμα έχει κυρώσεις, δεν θέλω να ανακληθεί για ένα βελάκι στη φωτο!

Εγω ειχα παρει κατι τετοιες απαντησεις

 

 

Το αίτημα σας απορρίπτεται.

Σύμφωνα με το άρθρο 19, παρ. 1 του ν.4122/2013, η ανάκληση/ αντικατάσταση έγκυρου ΠΕΑ ή Έκθεσης Επιθεώρησης γίνεται μετά από σχετικό αίτημα του Ενεργειακού Επιθεωρητή, στο οποίο διατυπώνονται σαφώς οι λόγοι της ανάκλησης, καθώς και τα τροποποιούμενα στοιχεία του ΠΕΑ.

Παρακαλούμε, όπως υποβάλλετε εκ νέου αίτημα, στο οποίο θα διατυπώνετε ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ όχι μόνο τους λόγους ανάκλησης, αλλά και τα στοιχεία που επιθυμείτε να τροποποιήσετε στο εν λόγω ΠΕΑ.

Σας ενημερώνουμε ότι, η μη τήρηση της προβλεπόμενης διαδικασίας ανάκλησης, καθώς και η τροποποίηση στοιχείων του ΠΕΑ, πέραν όσων δηλώνονται από τον Ενεργειακό Επιθεωρητή στο αίτημα ανάκλησης / αντικατάστασης, συνιστά παράβαση για την οποία επιβάλλονται οι κυρώσεις του άρθρου 56 του ν. 4409/2016 [Α 136].

Ξαναεκανα πιο λεπτομερη αιτηση ανακλησης και πηρα αυτο

Εξετάζοντας τους λόγους που επικαλείστε για την ανάκληση του με αρ. ΧΧΧΧΧΧ/2016 ΠΕΑ, εγκρίνουμε το αίτημά σας για την ανάκλησή του και αποδεχόμαστε την υποβολή νέου ΠΕΑ.

Επισημαίνεται ότι, θα έπρεπε να διαπιστώσετε την παράλειψη/λανθασμένη εισαγωγή ΠΡΙΝ την οριστική υποβολή του ΠΕΑ.

Θα ακολουθήσει σύγκριση των δύο ΠΕΑ από την υπηρεσία μας ως προς την τήρηση των επικαλούμενων λόγων ανάκλησης.

Σας ενημερώνουμε ότι, η μη τήρηση της προβλεπόμενης διαδικασίας ανάκλησης, καθώς και η τροποποίηση στοιχείων του ΠΕΑ, πέραν όσων δηλώνονται από τον Ενεργειακό Επιθεωρητή στο αίτημα ανάκλησης / αντικατάστασης, συνιστά παράβαση για την οποία επιβάλλονται οι κυρώσεις του άρθρου 56 του ν. 4409/2016 [Α 136].-

Την επομενη μερα απαντανε, αλλα προσοχη σε αυτα που ανεβαζετε

 

Για βελακι σε φωτο μαλλον δε θα το αλλαζα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μου το ξεκλειδώσαν σε μιάμισι-δύο ώρες και μάλιστα χωρίς πρήξιμο.

Μάλλον θεώρησαν ήσσονος σημασίας το λάθος βελάκι.

Link to comment
Share on other sites

Βελάκια κι άλλες αηδίες εν είδει χάπενινγκ... Εδώ έχει διαμερίσματα χωρίς πρόσβαση για λήψη εξωτερικής φωτογραφίας, τα βελάκια μας μάραναν.

Ωρέ, θα 'θελα να ιδώ να ζητάνε ΠΕΑ αλα γκρέκ γι' αυτά ας πούμε. Να μπερδέψεις τις τρούπες και να ζητάς ανάκληση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι. Αν όμως το δάπεδο είναι ο βράχος απ'ευθείας δεν έχουν προβλέψει στον ΚΕΝΑΚ να υπολογίζεις απώλειες χρησιμοποιώντας το έδαφος, οπότε δεν μπορείς να βγάλεις ΠΕΑ! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.