Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Ρε παιδιά απο περιέργεια, πόσο χρόνο σας παίρνει ένα ΠΕΑ?

Μου πήρε σήμερα σχεδόν όλη μέρα (5-6 ώρες) να κάνω ένα ΠΕΑ για ένα μεγάλο εκτεθειμένο διαμέρισμα και σκέφτομαι αν τελικά αξίζει όλη αυτή η διαδικασία ακόμη και με τις νόμιμες αμοιβές.

Κάποιοι γνωστοί μου λένε για 1 ώρα για ένα ΠΕΑ, μάλλον κάτι κάνω λάθος.

Τοσο περιπου, να κανεις και ΤΕΕ & buildingcert μαζι με φωτο κλπ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. επειδή δεν κάνω πολλά πιστοποιητικά, το πιστοποιητικό μπορεί να εκδοθεί και σε άτομο το οποίο δεν είναι ιδιοκτήτης (πχ, στην κόρη της ιδιοκτήτριας που έχει πεθάνει και δεν έχει γίνει ακόμη η μεταβίβαση, ή πχ. στο όνομα του μελλοντικού μισθωτή?)

το ΠΕΑ εκδίδεται στο όνομα του ιδιοκτήτη

άρα, θα πρέπει να έχει προηγηθεί η αποδοχή

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά απο περιέργεια, πόσο χρόνο σας παίρνει ένα ΠΕΑ?

Μου πήρε σήμερα σχεδόν όλη μέρα (5-6 ώρες) να κάνω ένα ΠΕΑ για ένα μεγάλο εκτεθειμένο διαμέρισμα και σκέφτομαι αν τελικά αξίζει όλη αυτή η διαδικασία ακόμη και με τις νόμιμες αμοιβές.

Κάποιοι γνωστοί μου λένε για 1 ώρα για ένα ΠΕΑ, μάλλον κάτι κάνω λάθος.

1 έως 1,5 ώρα για μικρά θέματα είναι εφικτή αν έχεις κάποιο καλό βοηθητικό λογισμικό.

Εμένα για ένα διαμέρισμα μου παίρνει 30 έως 60 λεπτά στο βοηθητικό λογισμικό για το xml και την κάτοψη, συν το χρόνο που χρειάζεται για το building cert.

Link to comment
Share on other sites

το ΠΕΑ εκδίδεται στο όνομα του ιδιοκτήτη

άρα, θα πρέπει να έχει προηγηθεί η αποδοχή

δηλαδή στην περίπτωση που έχει πεθάνει ο ιδιοκτήτης και θέλει η κόρη να μισθώσει άμεσα το διαμέρισμα, τι ακριβώς πρέπει να της ζητήσω να φέρει κι απο πού και που το υποβλάλλω αυτό (ή απλά το κρατώ αρχείο)?

ΥΓ. το ΠΕΑ όπως όλοι ξέρετε το θέλουν άμεσα

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το έκανα στο όνομα της κόρης, και ας τρέξει μετά να βρεί ότι χαρτιά χρειάζεται για δική της χρήση.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή στην περίπτωση που έχει πεθάνει ο ιδιοκτήτης και θέλει η κόρη να μισθώσει άμεσα το διαμέρισμα, τι ακριβώς πρέπει να της ζητήσω να φέρει κι απο πού και που το υποβλάλλω αυτό (ή απλά το κρατώ αρχείο)?

ΥΓ. το ΠΕΑ όπως όλοι ξέρετε το θέλουν άμεσα

Και εμενα μου εχει τυχει παρόμοια περίπτωση, μέτρησα και ζούσε η μητέρα, ενώ μετά απο 2 μέρες όταν εκανα τη μελετη και το υπέβαλα στο σύστημα είχε πεθάνει. Το ΠΕΑ το έκδοσα στο όνομα της πεθαμένης κυρίας. Βεβαια δεν ξέρω αν εκανα το σωστό, πάντως εχουν περάσει 2-3 χρόνια και δεν εχει προκύψει πρόβλημα. Αλλωστε οι νομιμοι κληρονόμοι μπορεί να μην είναι μόνο η κόρη της συχωρεμένης, οπότε μηπως πρεπει να απευθυνθείς σε συμβολαιογραφο??

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση θανάτου του ιδιοκτήτη πρέπει πρώτα να γίνει αποδοχή κληρονομιάς και μετά ΠΕΑ και Μισθωτήριο. Καλύτερα να ρωτήσεις τον Λογιστή. Ο δικός μου αυτό προτείνει και το βρίσκω λογικό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε ΜΕΑ έχω ξύλινα κουφώματα με πιστοποιητικά αεροστεγανότητας αλλά δεν αναφέρεται κάποιο νούμερο συγκεκριμένο σε κυβικά μέτρα άερα. Τα παίρνω από πίνακα αυτά;

Link to comment
Share on other sites

#zio7 ΑΦΜ κατοίκου εξωτερικού,

#ata δεν έχει κανένα ποσοτικό στοιχείο το πιστοποιητικό αεροστεγανότητας; Ή επικοινωνείς με τον φορέα πιστοποίησης ή το αγνοείς πιστεύω, αλλά αν σου έδινε κάτι θα ήταν σε συγκεκριμένη πίεση, όπότε κάπως πρέπει να γίνει αναγωγή στον τρόπο υπολογισμού του ΚΕΝΑΚ. Αλλιώς μπορείς να κινηθείς με blow-door τεστ, που θέτεις στόχο ach και το ελέγχεις μετά την κατασκευή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.