Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Ψάχνω αλλά δεν μπορώ να βρω σε ποιο νόμο/ΦΕΚ  αναφέρονται τα απαραίτητα δικαιολογητικά που πρέπει να ζητήσει ο Εν. επιθεωρητής για την έκδοση του ΠΕΑ. Συγκεκριμένα   απαιτείται Ε9 και Συμβόλαιο η αρκεί το ένα από τα 2.

Δεν αναφέρεται σε κάποιο ΦΕΚ, αλλά είναι κοινή λογική ότι αυτό που πρέπει να διασφαλίσεις, είναι ο αριθμός του διαμερίσματος (αν φαίνεται στη σύσταση) και τα στοιχεία του ιδιοκτήτη. 

Αν στην περιοχή υπάρχει κτηματολόγιο, τα βρίσκεις κι απο εκεί

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα και καλή εβδομάδα! Έχει πλάκα πάντως το πόσες διαφορετικές απόψεις υπάρχουν...!

Τέλος πάντων, όσον αφορά την άποψη του slalom περί έκδοσης νέου ΠΕΑ όταν θα μπουν τα νέα Η/Μ...κοίτα, έχω διαβάσει πολλές συζητήσεις στο michanikos.gr κι εγώ καταλάβει πως πολλοί μηχανικοί αντιμετωπίζουν τα λεγόμενα ''γυμνά κτίρια'' όπου οι ενοικιαστές χωρίς υπογραφή μισθωτηρίου δεν βάζουν ούτε 1 λάμπα, οπότε αναγκαστικά βγάζεις ΠΕΑ με ότι βλέπεις. Και συμφωνώ ότι ο καθένας ας κάνει ότι του φωτίσει...

Απο την υπογραφη του μισθωτηριου εχεις ενα μηνα να υποβαλλεις το ΠΕΑ. Νομιζω προλαβαινεις...

 

Και αν η καταταξη μετραγε στον ΕΝΦΙΑ θα τους ενοιαζε και θα θελανε να τα βαλεις

 

Το SEER παλι εχει μοναδες ενω το EER ειναι αδιαστατο, αρα δεν ειναι το ιδιο πραγμα

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος συνάδελφος να μου δώσει προτεινόμενα σενάρια? Θα ηθελα ενα σενάριο ηλιακού συλλεκτη αλλα δεν ξέρω τι δεδομένα να εισαγω

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος συνάδελφος να μου δώσει προτεινόμενα σενάρια? Θα ηθελα ενα σενάριο ηλιακού συλλεκτη αλλα δεν ξέρω τι δεδομένα να εισαγω

 

Για ηλιακό συλλέκτη ΖΝΧ βάλε:

Τύπος: επιλεκτικός επίπεδος

Τικαρεις το κουτάκι ΖΝΧ

Συντελεστής α (για Κρήτη 45ο)  βαλε 0,364

Συντελεστής β κενό,

επιφάνεια 2,0 μ

γ= 180ο,

β=45ο,

Fs 1.0

Κόστος 750ευρω/μ2 , (ηταν και ερώτηση στις εξετάσεις)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@skidoo23

Δεν ξέρω τι τραγουδάει η ΕΥΕΠΕΝ, άλλωστε δεν νομοθετεί αυτή, αλλά αν λένε πως πρέπει να γίνεται χρήση των SCOP και SEER όταν αυτοί υπάρχουν, ας σου απαντήσουν συγχρόνως και για το τι γίνεται με το Κ.Α. το οποίο, ξαναθυμίζω, έχει τιμές COP και EER.

Οι τύποι δεν είναι τόσο μπακαλίστκοι, όταν όμως αναφέρονται σε α/θ που σχεδιάστηκαν με το standard AHRI και όχι με ευρωπαϊκά standards.

Δεν είναι λοιπόν θέμα φώτισης ή επιφοίτησης.

Ο τυπος ειναι μπακαλιστικος  γιατι παιρνει τις βαθμοημερες (βαθμοωρες για την ακριβεια) μπακαλιστικα (edit : o δευτερος τύπος  τις παιρνει σωστα από οτι φαίνεται αλλα ισχύει για μόνο μία συγκεκριμένη περιοχή , δεν μπορεις να τον χρησιμοποιήσεις για άλλη περιοχη ουτε καν με τα ansi προτυπα  , και φυσικα δεν ισχυει για τα ευρωπαικα standards.)

Και γενικα τα ευρωπαικα πρότυπα ειναι αρκετα πιο ακριβή, δέχονται διαφορετικές τιμες Τdesign κλπ.

Edit: λαθος , τωρα ειδα το προτυπο στο link σου , και ειναι το ιδιο και πιο ακριβες απο το ΕΝ14825.

Δεν φαινεται ομως πως προκυπτει ο απλοποιητικος τυπος.

 

Η ευεπεν δεν νομοθετει και ουτε την καιει, απλως ακολουθει (ερμηνευοντας μερικες φορες) τον νομο.

Στην περιπτωση που σου ανεφερα, βασει νόμου πρεπει να παρεις seer, αυτη ηταν η ερωτηση μου : αν ειμαι καλυμμενος να χρησιμοποιησω το πινακακι που ειναι πιο σωστο , και η απαντηση ηταν οχι, και ηταν απολυτοι σε αυτο.

Και ηταν σιγουρο οτι το κτηριο θα χτυπουσε για ελεγχο στο συστημα τους.

Το ξερουν οτι υπαρχει αυτο το προβλημα εδω και καιρο, πολυ πριν συζητηθει στο forum.

Tο ακριβως αντιθετο προβλημα υπαρχει με τα επιτοιχα αεριου, που τα εβαζες στην Μεα με 1,05 γιατι αυτο σου εδινε ο κατασκευαστης, και φετος που εγινε η αγορα, το ιδιο μοντέλο επεσε στο 0.92 γιατι αλλαξε ο κανονισμος.Και αμα δεν βγαινει Β το κτηριο τι γινεται?

 

 

Το τι ειναι λαθος και σωστο, εχει σταματησει εδω και καιρό να με απασχολει σε

σχεση με τα πεα και τα μεα.

Edited by skidoo23
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα για ποιο πινακάκι ρώτησες αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις, πάντως αν εννοείς το 4.5. της ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010, που αναφέρεται στον SCOP, ορθώς απάντησαν ότι δεν πρέπει να γίνεται χρήση αυτού. Για τον SEER δεν υπάρχει στην ΤΟΤΕΕ κάτι αντίστοιχο. Πάντως το ότι γνωρίζουν ότι υπάρχει πρόβλημα δεν δικαιολογεί την παραίνεση για χρήση των SCOP και SEER ενόσω δεν υπάρχουν οι αντίστοιχοι συντελεστές/δείκτες για το Κ.Α.

 

@pitsirik0s

Μέχρι να φτάσει κανείς στο σημείο να καταχωρήσει τον ετήσιο συντελεστή αξιοποίησης "α", έχει δουλειά. Δεν μπαίνει έτσι απλά από ένα πινακάκι. Για υφιστάμενες εγκαταστάσεις που δεν γνωρίζεις και είναι πολύ δύσκολο να υπολογιστεί η απόδοσή τους, ναι, αλλά όχι για σενάριο, μελέτη ή νέο σύστημα μετά από ενεργειακή αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Πινακακι εννοω τις προκαθορισμενες τιμες eer και cop , οταν δεν εχεις αλλα στοιχεια. Δεν ειναι σε πινακακι αμα αυτο εννοεις.

 

Κουβεντα να γινεται , αμα εχεις καμια αλλη αποψη για το πως πρεπει να το αντιμετωπισουμε πες την , να μην κουραζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Σε άδεια με ημερομηνια καταθεσης 1979 και ημερομηνια εγκρισης 1980,δεν βρηκα μελετη θερμομονωσης(ουτε αναφερεται στο στελεχος)

Τι κανω σε αυτη τη περιπτωση?

1) στην υπερδιαστασιολογηση

2) στους συντελεστες U

υπηρχαν λογικα καποιες μεταβατικες διαταξεις.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η άδεια κατατέθηκε πριν την ισχύ του ΚΘΚ, προφανώς δεν έχει μελέτη θερμομόνωσης, οπότε θα χρησιμοποιήσεις:

1. Um=3.5

2. Δομικά στοιχεία χωρίς θερμομόνωση(*)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.