Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Εγώ για την πέργκολα για σκίαση από πρόβολο θα την έπαιρνα 45% σαν να μην υπήρχε καθόλου και 55% σας να μην είχε τις οπές …

πχ για αν για πρόβολο χωρίς οπές είχαμε συντελεστές h = 0.7 και c = 0.6 θα έπαιρνα

h= 0.7*55% + 1*45% = 0.83 και

c=0.6*55%+1*45% = 0.78 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

 

Έχω περίπτωση ιατρείου σε διαμέρισμα 1ου ορόφου πολυκατοικίας. 

 

Εισάγω

 

-στη σελίδα buildingcert, πάνω δεξιά: "Άλλα Τεχνικά Στοιχεία": Ιατρεία (έτσι το περνάει και στην προγραμμα στην 1η σελίδα, "χρήση κτιρίου")

 

-στο πρόγραμμα ΤΕΕΚΕΝΑΚ, Ζώνη 1, Χρήση: Αγροτικά ιατρεία, υγειονομική σταθμοί, κέντρα υγείας, ιατρεία

 

Συμφωνείτε;

 

 

(η ερώτηση γίνεται γιατί με αυτές τις επιλογες ενεργοποιείται η καρτέλα "Φωτισμός" και αυξάνεται η κατανάλωση του κτιρίου αναφοράς οπότε ευνοείται πάρα πολύ ο εξεταζόμενος χώρος. Χώρος του '70, με ξυλινα κουφώματα, μονους υ/πίνακες, ατομικό λέβητα και 2 A/C  και βγαίνει κατηγορία Γ)

Edited by albert
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν υπάρχει φωτισμός στο εξεταζόμενο κτήριο; Είναι τριτογενούς τομέα, οπότε στους υπολογισμούς εισέρχεται και ο φωτισμός.

 

Πάντως κτήρια τριτογενούς, προ ΚΘΚ, με θωρητικά συστήματα βγαίνουν Γ ή Δ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά υπάρχει φωτισμός. Μου φάνηκε υπερβολικά ευνοϊκο το Γ. Ο ίδιος χώρος ως διαμερισμα (δηλ. με ΖΝΧ αλλά χωρις αερισμο-φωτισμό έδινε Ζ)

 

Απλά η εξέταση ενός κανονικού διαμερίσματος ως γραφείου ή ιατρείου, επειδή τυχαίνει να λειτουργούν ως τέτοια, μου φαίνεται μη ρεαλιστική αλλά τι να πεις...

Edited by albert
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους εκανα το πρωτο μου ΠΕΑ σημερα και επειδη ειχα καταχωρησει λαθος τη διευθυνση του κτιριου εκανα ανακληση μηπως γνωριζει καποιος τι πρεπει να κανω απο δω κ περα 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους εκανα το πρωτο μου ΠΕΑ σημερα και επειδη ειχα καταχωρησει λαθος τη διευθυνση του κτιριου εκανα ανακληση μηπως γνωριζει καποιος τι πρεπει να κανω απο δω κ περα 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.