Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Στο ισόγειο υπάρχει κλιματιστικό (Hitachi ras-s14ha) για θέρμανση + ψύξη. Να βάλω ότι καλύπτει το 100% της ζώνης με δεδομένο ότι στο υπόγειο + πατάρι δεν γίνεται εκτεταμένη χρήση; Το συγκεκριμένο μοντέλο (~ 12.000 Btu/h) δεν καλύπτει περισσότερο απο 20 - 25τμ., συνεπώς δεν νομίζω οτι καλύπτει τα 35τμ.

 

Ή να βάλω ότι καλύπτει το 1/3 της ζώνης και τα άλλα 2/3 ότι καλύπονται με το θεωρητικό σύστημα; Κατα την άποψη μου βάλε οτι καλύπτει ~ 24% και τα υπόλοιπα τμ με θεωρητικό.

 

Επίσης για το ως άνω κλιματιστικό βρίσκω scop και seer αντί για cop/eer, να βάλω τα πρώτα τελικά γιατί αν δεν απατώμαι είχε συζητηθεί και παλαιότερα ότι είναι πιο αξιόπιστα. Αν έχεις φωτο της εξωτ. μονάδας για να βρείς την κατανάλωση (αφού γνωρίζεις την απόδοση σε W ή Btu/h), βάλε V*A = W

V = 220,  A = (απο φωτο πρέπει να λέει πόσα αμπέρ καταναλώνει στη λειτουργία) ... η συνέχεια γιια COP & EER είναι εύκολη :smile:

Link to comment
Share on other sites

Dib, σε ευχαριστώ και συγγνώμη γιατί καθώς έγραφες έκανα edit το αρχικό μου ποστ.

 

Για το κλιμ/κό τελικά από γκουκλάρισμα βρήκα cop/eer 3,8/3,2. Για τη ζώνη θα το βάλω όπως λες και μένα μου φαίνεται μικρό ακόμα και για το ισόγειο των 35,00 τμ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι.

 

Διενήργησα αυτοψία για έκδοση ΠΕΑ σε οροφοδιαμέρισμα 4ου ορόφου. Το ένα από τα εξωτερικά ανοίγματα είναι 2πλο, χρειάζεται ακριβής υπολογισμός του U από την 2η τοτεε και στον αερισμό ποιά τιμή παίρνω;

 

Eπίσης έχω κεντρική θέρμανση με λέβητα πετρελαίου + ζνχ με μπόϊλερ 2πλης. Στο λεβ/σιο βρήκα περσινό χαρτί από συντηρητή με βα = 0,91 για τον λέβητα. Δυστυχώς όμως δεν αναγράφει την ισχύ του λέβητα...

 

Ο καυστήρας όμως αναγράφει εύρος από 54 έως 120 kw και παροχή 4,5-10 kg/h οπότε μπορώ να πάρω την ισχύ ως 120 kw και να είμαι προσεγγιστικά μέσα...;

 

Τελικά μήπως και το φ.ε είναι μούφα γιατί προφανώς βαρέθηκε ο καλλιτέχνης να γράψει την ισχύ του λέβητα;

 

Και κάτι τελευταίο. Έχω σώματα καλοριφέρ σε επαφή με τοίχο σε μθχ (τον κοινόχρηστο διάδρομο). Αυτά με τι συντελεστή εκπομπής nem τα θεωρώ; 0,89 ή 0,85;

 

Σας ευχαριστώ.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι, Άκη.

Από το τέλος προς την αρχή:

3). Σε εσωτερικό τοίχο. Ακόμη και ο προς μ.θ.χ. τέτοιος είναι, απλά σε χώρο χαμηλότερης εσωτερικής θερμοκρασίας.

2). Βρε ανάποδα στον γάιδαρο καβάλα είναι το φ.ε. Αν δεν έχει και στοιχεία για να υπολογίσεις την καταναλισκόμενη, βράστα. Πάρε ό,τι να 'ναι. Εγώ θα έπαιρνα μια μέση ισχύ Pm = Pgen*1,30, προσαυξημένη και κατά την Pn εάν τυχόν ο λέβητας καλύπτει και τις ανάγκες για ζ.ν.χ.

Γίνεται κι αλλιώς. Αν μπορείς να εκτιμήσεις το εμβαδό (και τον όγκο) των υπολοίπων οροφοδιαμερισμάτων, τότε με βάση τις θερμικές απαιτήσεις του δικού σου για τον χειρότερο μήνα ([kWh/m2]*m2 και διαίρεση με τις ώρες λειτουργίας εκείνο τον μήνα, n[ημέρες]*18[ώρες/ημέρα))]), μπορείς στο περίπου να υπολογίσεις και τις απαιτήσεις των υπολοίπων και να πάρεις το άθροισμα με μια προσαύξηση. Όλα στο εντελώς περίπου.

1). Δες την παραπομπή σχετικά με τον αερισμό από διείσδυση σε διπλό κούφωμα, κι ό,τι σε φωτίσει ο μεγαλοδύναμος: Συντελεστής αερισμού σε διπλό κούφωμα?

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Eπίσης έχω κεντρική θέρμανση με λέβητα πετρελαίου + ζνχ με μπόϊλερ 2πλης. Στο λεβ/σιο βρήκα περσινό χαρτί από συντηρητή με βα = 0,91 για τον λέβητα. Δυστυχώς όμως δεν αναγράφει την ισχύ του λέβητα...

 

Μηπως γραφει παροχη καυσιμου?

Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι, Άκη.

Από το τέλος προς την αρχή:

3). Σε εσωτερικό τοίχο. Ακόμη και ο προς μ.θ.χ. τέτοιος είναι, απλά σε χώρο χαμηλότερης εσωτερικής θερμοκρασίας.

2). Βρε ανάποδα στον γάιδαρο καβάλα είναι το φ.ε. Αν δεν έχει και στοιχεία για να υπολογίσεις την καταναλισκόμενη, βράστα. Πάρε ό,τι να 'ναι. Εγώ θα έπαιρνα μια μέση ισχύ Pm = Pgen*1,30, προσαυξημένη και κατά την Pn εάν τυχόν ο λέβητας καλύπτει και τις ανάγκες για ζ.ν.χ.

Γίνεται κι αλλιώς. Αν μπορείς να εκτιμήσεις το εμβαδό (και τον όγκο) των υπολοίπων οροφοδιαμερισμάτων, τότε με βάση τις θερμικές απαιτήσεις του δικού σου για τον χειρότερο μήνα ([kWh/m2]*m2 και διαίρεση με τις ώρες λειτουργίας εκείνο τον μήνα, n[ημέρες]*18[ώρες/ημέρα))]), μπορείς στο περίπου να υπολογίσεις και τις απαιτήσεις των υπολοίπων και να πάρεις το άθροισμα με μια προσαύξηση. Όλα στο εντελώς περίπου.

1). Δες την παραπομπή σχετικά με τον αερισμό από διείσδυση σε διπλό κούφωμα, κι ό,τι σε φωτίσει ο μεγαλοδύναμος: Συντελεστής αερισμού σε διπλό κούφωμα?

 

Σε ευχαριστώ πολύ Πάνο.

Μηπως γραφει παροχη καυσιμου?

Δυστυχώς δεν γράφει τίποτα για αυτό έχω και την υποψία ότι το φ.ε. είναι ότι να'ναι.

 

EDIT:

Έχω ένα θέμα με την εφαρμογή του τύπου 2.14 στην 2η τοτεε για υπολογισμό του U του διπλού ανοίγματος...

Έχω βρει τα επι μέρους U, με δεδομένο ότι διάκενο μεταξύ των είναι χοντρικά 15 εκ εκλέγω Rdw = 0,186 από τον Πιν 4β;

Επίσης τα Ri + Ra είναι από Πιν 3β 0,13 και 0,04 αντίστοιχα;

Tέλος το gw το υπολογίζω σαν να ήταν μονό;

 

Σας ευχαριστώ και πάλι.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ καλή εβδομάδα! Σε παλιά κατοικία 65 τμ κατασκευής του 1965 δεν υπάρχει σύστημα θέρμανσης, παρά μόνο στο σαλόνι όπου υπάρχει μία αντλία θερμότητας κ μία ξυλόσομπα. Λέω να θεωρήσω για το σαλόνι μόνο την αντλία θερμότ. (να μη λάβω υπόψη σόμπα) και για το υπόλοιπο σπίτι να πάρω θεωρητικό σύστημα, δηλαδή λέβητα. Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

...

EDIT:

Έχω ένα θέμα με την εφαρμογή του τύπου 2.14 στην 2η τοτεε για υπολογισμό του U του διπλού ανοίγματος...

Έχω βρει τα επι μέρους U, με δεδομένο ότι διάκενο μεταξύ των είναι χοντρικά 15 εκ εκλέγω Rdw = 0,186 από τον Πιν 4β;

Όχι, γιατί γράφεις για 15cm=150mm>>15mm. Αν τα εκατοστά τα έγραψες εκ παραδρομής, τότε είναι όσο λες (Rw=0,186), αλλιώς με γραμμική παρεμβολή.

Το πρόβλημα είναι τι γίνεται με τα διάκενα άνω των 50mm=5cm. Έχω την εντύπωση πως ο αέρας στο διάκενο παύει να θεωρείται "ακίνητος". Να πεις ότι θα κάνεις γραμμική προεκβολή; Ίσως. Ίσως και να πρέπει να αγνοηθεί η αντίσταση Rw σε τέτοια περίπτωση και παράλληλα να πρέπει να ληφθεί αντί για την τιμή Ra η τιμή Ri και για τα δύο κουφώματα.

Επίσης τα Ri + Ra είναι από Πιν 3β 0,13 και 0,04 αντίστοιχα; Ναι. Με την παραπάνω παρατήρηση-πρόταση.

Tέλος το gw το υπολογίζω σαν να ήταν μονό; Όχι, στον πίνακα 3.16. της ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010, έχει τιμές για τα g, ggl και gem για "Διπλό παράθυρο". Συγκεκριμένα: 0,67-0,60-0,56. Το ίδιο και στον πίνακα 3.17. για το gw κατευθείαν, για μερικές περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πάνο χίλια ευχαριστώ και πάλι. Και ναι έχεις δίκιο το διάκενο προφανώς και δεν είναι 15mm είναι τελικά περίπου 20 εκ. Μήπως τελικά για τόσο μεγάλα διάκενα το Rδw = 0;

 

Είδα και τον πιν 3.16 για το g, απλά επειδή στο εξωτερικό κούφωμα έχω ff = 40% περίπου και στο εσωτ. = 30% βάσει του πιν 3.17 να το υπολογίσω τελικά ως (0,48+0,41)/2 = 0,445 ;

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.