Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Γεια σας,

έχω ένα κτίριο διώροφο με υπόγειο. Το υπόγειο με ανεξάρτητη είσοδο είναι αποθήκη. Το ισόγειο είναι κατάστημα και ο όροφος κατοικία. Το πρόβλημα είναι ότι η πρόσβαση στην κατοικία γίνεται μέσα από το κατάστημα με εσωτερική σκάλα, χωρίς την ύπαρξη πόρτας. Πρόκειται για παλιό κτίριο και θα γίνει μεταβίβαση. Γνωρίζεται πως πρέπει να αντιμετωπιστεί η περίπτωση αυτή? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

1 ΠΕΑ για κάθε χρήση

Το ότι δεν υπάρχει(?) πόρτα μεταξύ καταστήματος και κατοικίας είναι άνευ σημασίας, αφού και οι δύο χώροι είναι θερμαινόμενοι, άρα τα κοινά δομικά στοιχεία τους αντιμετωπίζονται ως αδιαβατικά

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μια ερώτηση περι ΠΕΑ-συμβολαίων-τετραγωνικών γιατί είμαι πελαγωμένος.

 

Θέλω να νοικιάσω έναν ισόγειο χώρο της κατοικίας μου (χωρίς σύσταση οριζοντίου, αυτοτελής μόνο), στο ισόγειο υπάρχει και υπόγειος χώρος που αναφέρεται ως αποθήκη στον τίτλο ιδιοκτησίας. Στο κτίριο που ανήκει το ισόγειο υπάρχουν και άλλες ιδιοκτησίες-όροφοι από πάνω και κάθε όροφος έχει και έναν υπόγειο χώρο ως αποθήκη, το κτίριο είναι πολύ παλιό. Στο συμβόλαιο ιδιοκτησίας όσον αφορά το εμβαδό των υπογείων, αναφέρει το συνολικό εμβαδό όλων των υπογείων και δεν κάνει διαχωρισμό εμβαδού ανα ιδιοκτησία.

 

Τώρα λοιπόν που θέλησα να νοικιάσω τον ισόγειο χώρο, είπα στον ενοικιαστή καλύτερα να μην δηλώσουμε τα τετραγωνικά του υπογείου στο μισθωτήριο γιατί στο Ε9 αναγράφονται διαφορετικά τμ (όλων των υπογείων χώρων μαζί) και μάλλον θα αναγκαστεί να τα δηλώσει όλα. Ακόμα δεν υπογράψαμε το μισθωτήριο, αλλά το πρόβλημά μου τώρα είναι αν ο μηχανικός που θα έρθει να εκδόσει το ΠΕΑ θα αναγράψει στο ΠΕΑ τα τμ του υπογείου. Στο υπόγειο κατεβαίνεις με σκάλα η οποία βρίσκεται εντός του ισογείου, υπάρχουν φυσικά και είσοδοι που μπορείς να μπεις από τον δρόμο. Το υπόγειο δεν θερμένεται με κάποιο σύστημα.

 

Μίλησα με τον μηχανικό που θα μας βγάλει το ΠΕΑ και μου είπε από τηλεφώνου οτι αφού είναι αποθήκη ας το αφήσουμε, αλλά δεν του ανέφερα οτι εισέρχεσαι σ' αυτή με σκαλα εντός του οικήματος.

 

Εσείς πως θα χειριζόσασταν το θέμα;

 

Γενικά σε ενοικιάσεις, παίζει να υπάρχει θέμα αν στο ΠΕΑ γράφει διαφορετικά τμ από Ε9 και μισθωτήριο; Το ΠΕΑ που σηκώνουμε στο taxis το κοιτάει η εφορία?

 

Ξέρω γενικά οτι το τι δηλώνει ο καθένας στα συμβόλαια στα Ε9 και σε οτιδήποτε άλλο δεν αφορά τον μηχανικό που επιθεωρεί την ιδιοκτησία για να εκδόσει το ΠΕΑ, απλά ρωτάω για να ξέρω αν υπάρχει κάποια λύση.

Link to comment
Share on other sites

GIORGOS 1987,

Τις περισσότερες φορές, εάν δεν έχει προηγηθεί κάποια τακτοποίηση, τα εμβαδά συμβολαίου & Ε9 δεν ταυτίζονται με αυτά του ΠΕΑ.

Επίσης ο τρόπος που μετράται το εμβαδόν της Θερμαινόμενης ζώνης διαφέρει ελαφρώς απο τον τρόπου υπολογισμού μεικτών και καθαρών εμβαδών χώρου, οπότε πάντα υπάρχει απόκλιση.

Απ΄όσο γνωρίζω προς το παρόν δεν γίνεται κάποιου είδους διασταύρωση των εμβαδών στο taxis. Τώρα αν θα προκύψει κάτι τέτοιο στο μελλον...

Με το νέο νόμο των αυθαιρέτων μάλιστα έχει προστεθεί στα ισχύοντα και η παράγραφος για την ενοικίαση σε ακίνητα με αυθαιρεσίες, που όμως δεν καθορίζει συγκεκριμένες κυρώσεις στις περιπτώσεις όπου 

η διάταξη δεν εφαρμόζεται ούτε κάνει λόγο για απαίτηση βεβαίωσης μηχανικού στις ενοικιάσεις.

Για την περίπτωση που αναφέρεσαι και εφόσον,το τμήμα του υπόγειου αποθηκευτικού χώρου είναι κάπως διαχωρισμένο (πόρτα) από την υπόλοιπη ιδιοκτησία,θα μπορούσε να μην συμπεριληφθεί στο ΠΕΑ.

Σε κάθε περίπτωση όμως την καλύτερη πληροφόρηση θα σου την δώσει ο συνάδερφος που θα κάνει την αυτοψία και θα μελετήσει τον χώρο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

 

Διενήργησα αυτόψια σε ισόγειο χώρο ο οποίος θα μισθωθεί για κλειστό γυμναστήριο. Από η/μ συστήματα δεν είχε τίποτα, οπότε καταχωρώ τα θεωρητικά.

 

Για το ζεστό νερό χρήσης η ετήσια κατανάλωση προκύπτει από τον Πιν 2.5 και συγκεκριμένα για τον χώρο τον δικό μου (230 τμ) ως 230 Χ 3,20 = 756.70 μ3/έτος;

 

Και προφανώς καταχωρώ το θεωρητικό σύστημα με το λέβητα πετρελαίο αφού η κατανάλωση δεν είναι < 10 λιτ/άτομο/ημερά;

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

GIORGOS 1987,

Τις περισσότερες φορές, εάν δεν έχει προηγηθεί κάποια τακτοποίηση, τα εμβαδά συμβολαίου & Ε9 δεν ταυτίζονται με αυτά του ΠΕΑ.

Επίσης ο τρόπος που μετράται το εμβαδόν της Θερμαινόμενης ζώνης διαφέρει ελαφρώς απο τον τρόπου υπολογισμού μεικτών και καθαρών εμβαδών χώρου, οπότε πάντα υπάρχει απόκλιση.

Απ΄όσο γνωρίζω προς το παρόν δεν γίνεται κάποιου είδους διασταύρωση των εμβαδών στο taxis. Τώρα αν θα προκύψει κάτι τέτοιο στο μελλον...

Με το νέο νόμο των αυθαιρέτων μάλιστα έχει προστεθεί στα ισχύοντα και η παράγραφος για την ενοικίαση σε ακίνητα με αυθαιρεσίες, που όμως δεν καθορίζει συγκεκριμένες κυρώσεις στις περιπτώσεις όπου 

η διάταξη δεν εφαρμόζεται ούτε κάνει λόγο για απαίτηση βεβαίωσης μηχανικού στις ενοικιάσεις.

Για την περίπτωση που αναφέρεσαι και εφόσον,το τμήμα του υπόγειου αποθηκευτικού χώρου είναι κάπως διαχωρισμένο (πόρτα) από την υπόλοιπη ιδιοκτησία,θα μπορούσε να μην συμπεριληφθεί στο ΠΕΑ.

Σε κάθε περίπτωση όμως την καλύτερη πληροφόρηση θα σου την δώσει ο συνάδερφος που θα κάνει την αυτοψία και θα μελετήσει τον χώρο.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Υο υπόγειο δεν είναι διαχωρισμένο από το ισόγειο με πόρτα.

 

Πάντως κοίταξα σχετικά με το ΠΕΑ και το taxis, από οτι κατάλαβα απλά συμπληρώνεις επάνω στο ηλεκτρονικό μισθωτήριο τους κωδικούς αριθμούς του πιστοποιητικού, οπότε δεν θα υπάρξει κάποιο θέμα λογικά με την εφορία.

Link to comment
Share on other sites

Σε κτίριο που υπάρχουν δύο ανεξάρτητες  ισόγειες κατοικίες (διαμερίσματα) πρόκειται να κάνω ΠΕΑ στο ένα διαμέρισμα. Η απορία μου έχει να κάνει με το εξής:

Όλο το κτίριο είναι υπερυψωμένο κατά 0,80 μ (μπάζωμα) ενώ παράλληλα υπάρχει και εξ' αδιαιρέτου υπόγειο (ΜΘΧ) κοινό και για τις δύο κατοικίες το οποίο είναι σε επαφή με τμήμα του δαπέδου του διαμερίσματος που πρόκειται να κάνω ΠΕΑ.

Πως νομίζετε ότι πρέπει να αντιμετωπίσω το δάπεδο του διαμερίσματος (με την παραδοχή U/2 δηλαδή U=2 ή να ορίσω ένα ΜΘΧ που να περιλαμβάνει το μπάζωμα + υπόγειο με μία διαχωριστική επιφάνεια??) και αν χρειάζεται να φαίνονται τα τετραγωνικά του υπόγειο ΜΘΧ στο ΠΕΑ.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. 

 

Στις φωτογραφίες είναι ο λέβητας πετρελαίου σε 4όροφη πολυκατοικία. Η ερώτηση μου είναι η εξής: Υπάρχει τρόπος κοιτώντας απλά το λέβητα και την όποια διάταξη γύρω του με σιγουριά να γνωρίζω την ύπαρξη ή μη ΖΝΧ μέσω αυτού. Στην προκειμένη περίπτωση δεν υπήρχε κεντρικό μέσο αποθήκευσης νερού σε αποθήκη ή κοινόχρηστο χώρο. Συνεπώς ο μόνος τρόπος είναι η ύπαρξη boiler διπλής ενέργειας στο πατάρι κάθε διαμερίσματος. Όμως δεν μπορούσα να το δω. Κοιτώντας το λέβητα και μόνο μπορώ να εξάγω συμπέρασμα?

post-102160-0-39585000-1509553729_thumb.jpg

post-102160-0-55664800-1509553751_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.