Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Άλλη απορία...

σε περίπτωση διπλού κουφώματος, όπου το εσωτερικό κούφωμα έχει Uw=1.10, το εξωτερικό Uw=4.10 και μεταξύ τους υπάρχει διάκενο αέρα 25εκ, στον τύπο 2.18 της ΤΟΤΕΕ 2, τι τιμή βάζω στο Rδw; O πιν. 3β έχει για διάκενο μέχρι 5εκ.

TOTEE-20701-2 σελ 34, παρ. 2.2.5.Αναλυτικός υπολογισμός του UW ενός διπλού κουφώματος λές;

Αν υπολογίσεις αναλυτικά από τον πίνακα υλικών για αέρα σε ηρεμία 20ο θα σου δώσει τεράστιο R. Εγώ θα έπαιρνα d=50mm ώς μέγιστο.

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Για το Νο2, στα σεμινάρια μας λέγανε να καταχωρίσουμε την ισχύ του κυκλοφορητή. Έλεγα μήπως αποτυπώνεται κάπου στα χαρακτηριστικά.

 

O βαθμός απόδοσης  (94%) περιέχει και την κατανάλωση του κυκλοφορητή.

Ο βαθμός απόδοσης για ΖΝΧ αποκλείεται να είναι πάνω από 90% συνήθως ειναι 87-88% 

Link to comment
Share on other sites

TOTEE-20701-2 σελ 34, παρ. 2.2.5.Αναλυτικός υπολογισμός του UW ενός διπλού κουφώματος λές;

Αν υπολογίσεις αναλυτικά από τον πίνακα υλικών για αέρα σε ηρεμία 20ο θα σου δώσει τεράστιο R. Εγώ θα έπαιρνα d=50mm ώς μέγιστο.

Σε ευχαριστώ.  Ναι αυτό λέω και επειδή έβγαζε όντως μεγάλο R μου φάνηκε λίγο έως πολύ περίεργο. Μάλλον θα πάρω τα 50mm.

 

O βαθμός απόδοσης  (94%) περιέχει και την κατανάλωση του κυκλοφορητή.

Ο βαθμός απόδοσης για ΖΝΧ αποκλείεται να είναι πάνω από 90% συνήθως ειναι 87-88% 

Σε ευχαριστώ, επομένως τι βαθμό απόδοσης για ΖΝΧ θα βάζαμε; Την τυπική τιμή 0,85 που αναφέρεται στη σελ. 145 στην ΤΟΤΕΕ 1;

Link to comment
Share on other sites

Το παλιο μονωτικο του 1983...αυτο που ειναι λευκο (με τα μπαλακια που τριβοταν) ...πως λεγεται και τι συντελεστη θερμ. εχει; γνωριζει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

προσοχή !!! μη σβήνετε την έκδοση 1.29  Οποιος έχει 2η επιθεώρηση Εξοικονομώ, πρέπει να το ετοιμάσει όπως παλια (το βγάζει παρατήρηση το buildingcert)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

έκανα αυτοψία σε διαμέρισμα το οποίο έχει ατομικό λέβητα πετρελαίου,οπου στο ταμπελακι αναγραφονται ισχυς :34.9 κw και βαθμος αποδοσης 0.92.δεν μου δωθηκε καμμια μελετη απο κανεναν μηχανικο,δεν εχει γινει απο το 2000 που εγινε η εγκατασταση κανεις ελενχος καυσαεριων.Αφου λοιπόν δεν εχω πλην της ταμπελας τιποτα αλλο διαθεσιμο τι θα βαλω σαν ισχυ και β.απ. στην παραγωγη;θα κανω διασασιολογηση βασει τυπου 4..1 τοτεε 2017;Σαν Α στον τυπο θα συμπεριλαβω ολες τις επιφανειες που εφαπτονται με εξ.αερα ;εναν τοιχο που κοιτα προς μθχ (κλιμακοστασιο) και το δαπεδο που ειναι υπερυψωμενο και το εχω αναλυσει την σαν  επιφανεια προς μθχ και την κατω σαν επαφη με το εδαφος την τα προσθετω αυτα; ευελπιστω σε μια απαντηση σας.

Link to comment
Share on other sites

5.1.2.1

Για τους υφιστάμενους αναλογικούς (π.χ. επίτοιχους) λέβητες αερίου παραγωγής θερμότητας ή/και

ΖΝΧ (μονάδες ροής) χωρίς ενεργειακή σήμανση ο βαθμός απόδοσης (ngm) λαμβάνεται ίσος με το

βαθμό απόδοσης που δίνουν οι προδιαγραφές του κατασκευαστή και βάσει της πιστοποίησης του.

 

Άκυρο έχεις πετρελαίου

Άρα απόδοση 0,8 κλπ κλπ

Edited by zxgr
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, 

 

Έχω μπερδευτεί σχετικά με τον ορισμό της ωφέλιμης επιφάνειας. 

 

Έχω ΠΕΑ σε ολόκληρη πολυκατοικία με υπόγειο. 

 

Στην βοήθεια του προγράμματος αναφέρει πως κοινόχρηστοι χώροι δεν συμπεριλαμβάνονται στην ωφέλιμη επιφάνεια. 

 

Για τον καθορισμό όμως των θερμικών ζωνών, επειδή οι κοινόχρηστοι χώροι (διάδρομοι, κλιμακοστάσιο) καταλαμβάνουν λιγότερο από το 10% του συνολικού όγκου της θερμικής ζώνης θα τους εντάξω στην ίδια θερμική ζώνη. 

 

Έτσι όμως προκύπτει το οξύμωρο η ωφέλιμη επιφάνεια να είναι μικρότερη από την επιφάνεια της θερμικής ζώνης. 

 

Δεν πρέπει η ωφέλιμη επιφάνεια να συμπίπτει με την συνολική επιφάνεια των θερμικών ζωνών; 

 

Επίσης, μόλις διαπίστωσα ότι εάν δεν υπάρχει αντιστάθμιση στο σύστημα κεντρικής θέρμανσης κατατάσσεται στην κατηγορία Δ (τελευταία) παρά την ύπαρξη αυτονομίας ανά ιδιοκτησία. Χαντακώνεται δηλαδή η πλειοψηφία των εγκαταστάσεων. Σωστά καταλαβαίνω; 

Edited by JasonK
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.