Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

1. Αν περιγράφεις σαν οροφή το οριζόντιο ταβάνι ραμποτέ τότε είσαι <<οριζόντια οροφή κάτω από μη θερμομονωμένη στέγη>> και έχεις 3,70.

Αλλιώς αν για κάποιο λόγο, που δεν μπορώ να φανταστώ, συμπεριλάβεις στη ζώνη και τον χώρο ανάμεσα στο ταβάνι ραμποτέ και τα κεραμίδια, τότε είσαι 4,25.

Οχι όμως 2,90. Ο χώρος πάνω από το ταβάνι και ανάμεσα στη στέγη με τα κεραμίδια δεν αντιμετωπίζεται με τη λογική του μθχ αλλά με τη λογική Ru.

 

Το περίεργο είναι ότι όσον αφορά τα a, ε και σκιάσεις, στην πρώτη περίπτωση όπως και στη δεύτερη, θα τα πάρεις σαν η οροφή σου να ήταν το <<απέξω>>.

Δηλαδή για την πρώτη περίπτωση στη ζώνη: <<Οροφή>> το ταβάνι ραμποτέ με U= 3,7, εμβαδό επιφάνειας η οριζόντια του ραμποτέ αλλά a=0,6 (αν έχεις κόκκινο κεραμίδι) και ε=0,8 και σκιάσεις π.χ. 0,9 ή ότι άλλο σύμφωνα με τις ερωταπαντήσεις του ΤΕΕ.

Λίγο κουφό αλλά αυτό πρέπει να ισχύει.

 

2. Αφού περιγράφεις κανονικά τον μθχ και δεν χρησιμοποιείς την προσέγγιση U/2, τότε στη διαχωριστική επιφάνεια στο πρόγραμμα το U του δαπέδου είναι 2.

Οχι 2/2 γιατί αυτό παραπέμπει στη διευκόλυνση του U/2 που θα σήμαινε ότι είχες περάσει το δάπεδο στα δομικά προς εξωτερικό περιβάλλον.

Κάτι που δε γίνεται σε μονοκατοικία.

Καλησπέρα...σχετικα με το θέμα αυτο εχω ακριβως την ιδια απορια οσον αφορα την υπογεια αποθηκη. Στη δικη μου περιπτωση δε νοικιαζεται..Επομένως εφοσον εχω μονο πεα για την κατοικια τι κανω?εχω μπερδευτει.. πρεπει να περιγραψω και την αποθηκη ως μθχ η μπορω να κανω uμθχ/2? Επισης η τουαλετα μου ειναι εκτος κτιριου οποτε λογικα δεν βγαζω πεα και γι αυτο σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Είναι σύνηθες μπέρδεμα.

 

Χωρίς να θεωρώ πως είναι "ο τρόπος", θα το προσέγγιζα ως εξής:

 

Επειδή αναφέρεις "κατοικία" φαντάζομαι πως έχεις μια ισόγεια κατοικία με υπόγειο αποθήκη. Αν είναι έτσι τότε σωστότερο κατα τη γνώμη μου είναι να την αντιμετωπίσεις ως "κτιριο" και να περιγράψεις και το υπόγειο ως Μθχ και να ορίσεις διαχωριστική επιφάνεια ανάμεσα στην θερμική ζώνη και τον μθχ.

 

Αν πρόκειται για διώροφο ή μια ισόγεια κατοικία η οποία έχει 2 διαμερίσματα και πάνω στο ισόγειο, και εσύ ασχολείσαι με το ΠΕΑ ενός εκ των διαμερισμάτων, τότε μπορείς να θεωρήσεις πως πρόκειται για "κτιριακή μονάδα" και έτσι  να μην περιγράψεις το υπόγειο και να χρησιμοποιησεις το u/2 στην επιφάνεια που τα διαχωρίζει.

Edited by Vasili
Link to comment
Share on other sites

Ειναι η πρωτη περιπτωση που περιγραφεις...η ισογεια κατοικια με τη υπογεια αποθηκη δεν επικοινωνουν λειτουργικα...επισης μονο η κατοικια ενοικιαζεται..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Κανω ΠΕΑ για κατάστημα και ενω εχω τελειωσει και παταω εκτελεση μου βγάζει οτι εχει σφάλματα.

 
 
Errors για Υπάρχον Κτίριο
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Συνολικά errors για Υπάρχον Κτίριο = 0

 

 

Warnings για Υπάρχον Κτίριο

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Η συνολική επιφάνεια όλων των ζωνών > Ωφέλιμη επιφάνεια στο Υπάρχον Κτίριο
 
Συνολικά warnings για Υπάρχον Κτίριο = 1
 
Ξερετε γιατι μου το βγαζει? Δεν εχω συμπληρωσει λαθος τις επιφαενεις και δεν καταλαβαινω γιατι....
Link to comment
Share on other sites

Ειναι η πρωτη περιπτωση που περιγραφεις...η ισογεια κατοικια με τη υπογεια αποθηκη δεν επικοινωνουν λειτουργικα...επισης μονο η κατοικια ενοικιαζεται..

Ανεξάρτητα του αν νοικιάζεται το υπόγειο, εφόσον ανήκει σε μονοκατοικία, θα περιγραφεί κι αυτό όπως εκτέθηκε ανωτέρω

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλή σας μέρα.

Σε κτίριο που έχει ολοκληρώσει τον φέροντα οργανισμό με οικοδομική άδεια που δεν είναι πλέον σε ισχύ, καλούμαι να εκδώσω άδει δόμησης αποπεράτωσης. Παλαιότερα είχα αντιμετωπίσει το ίδιο ζήτημα και η τότε Υ.Δομ. δεν είχε ζητήσει ΜΕΑ,. κάτι που μου φάνηκε λογικό.

Τώρα σε άλλη Υ.Δομ. μου ζητούν να τους προσκομίσω κάποια εγκύκλιο που να αναφέρει οτι στην περίπτωσή μου δεν απαιτείται ΜΕΑ. Από μια αναζήτηση χτες, το μόνο που βρήκα είναι η Εγκύκλιος 1603/2010, η οποία αναφέρει

Στην περίπτωση αναθεώρησης υφιστάμενης οικοδομικής άδειας για παράταση ισχύος και
εφόσον δεν έχει γίνει καμία οικοδομική εργασία απαιτείται η υποβολή Μελέτης
Ενεργειακής Απόδοσης.

Δεν είναι η περίπτωσή μου, σίγουρα. Αλλά δεν έχω βρει κάτι πιο κοντινό. Το ζήτημα βέβαα δεν είναι αν θα γίνει ή όχι ΜΕΑ. Υπάρχουν κατασκευαστικά ζητήματα και ακόμη και θέματα παραβίασης ΟΓ. Το κτίριο έχει περατωμένο σκελετό και περατωμένα κάποια τμήματα τοιχοποιίας.

 

Έχετε κάποια σχετικη εμπειρία;

Σας ευχαριστω

Edited by thymios
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα δύο ερωτησούλες. Καλούμαι να κάνω ένα ΠΕΑ σε μία συνηθισμένη καφετέρια.Η χρήση που θα βάλω είναι το Ζαχαροπλαστείο, Καφενείο;

Και δεύτερον όλος ο χώρος μαζί με πατάρι και υπόγειο είναι 252 τμ.

Εγώ είμαι ενεργειακός επιθεωρητής Α τάξης, μέχρι πόσο μπορώ να υπογράψω 250 ή 249,99 τμ; Για να ξέρω γιατί τόσο θα το δηλώσω.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλή σας μέρα.

Σε κτίριο που έχει ολοκληρώσει τον φέροντα οργανισμό με οικοδομική άδεια που δεν είναι πλέον σε ισχύ, καλούμαι να εκδώσω άδει δόμησης αποπεράτωσης. Παλαιότερα είχα αντιμετωπίσει το ίδιο ζήτημα και η τότε Υ.Δομ. δεν είχε ζητήσει ΜΕΑ,. κάτι που μου φάνηκε λογικό.

Τώρα σε άλλη Υ.Δομ. μου ζητούν να τους προσκομίσω κάποια εγκύκλιο που να αναφέρει οτι στην περίπτωσή μου δεν απαιτείται ΜΕΑ. Από μια αναζήτηση χτες, το μόνο που βρήκα είναι η Εγκύκλιος 1603/2010, η οποία αναφέρει

Στην περίπτωση αναθεώρησης υφιστάμενης οικοδομικής άδειας για παράταση ισχύος και

εφόσον δεν έχει γίνει καμία οικοδομική εργασία απαιτείται η υποβολή Μελέτης

Ενεργειακής Απόδοσης.

Δεν είναι η περίπτωσή μου, σίγουρα. Αλλά δεν έχω βρει κάτι πιο κοντινό. Το ζήτημα βέβαα δεν είναι αν θα γίνει ή όχι ΜΕΑ. Υπάρχουν κατασκευαστικά ζητήματα και ακόμη και θέματα παραβίασης ΟΓ. Το κτίριο έχει περατωμένο σκελετό και περατωμένα κάποια τμήματα τοιχοποιίας.

 

Καταρχήν εξέτασε αν η άδεια είναι σε ισχύ γιατί τα τελευταία χρόνια έχουν δοθεί πολλές παρατάσεις.

 

Στο ν.4495/2017 υπάρχει το παρακάτω το οποίο νομίζω σε αφορά:

"Άρθρο 148

Τροποποίηση διατάξεων πολεοδομικής νομοθεσίας

1. Το πρώτο εδάφιο της παρ. 6 του άρθρου 29 του ν. 4067/2012 (Α΄ 79) αντικαθίσταται ως εξής:

«6. Παρατείνεται η ισχύς των οικοδομικών αδειών που εμπίπτουν στο πεδίο εφαρμογής της παραγράφου 3α του άρθρου 6 του από 8.7.1993 προεδρικού διατάγματος (Δ΄ 795), έως και τις 31.12.2019 προκειμένου να ολοκληρωθούν οι όψεις και η τυχόν στέγη του κτιρίου και να ενταχθούν στην παρ. 4γ του άρθρου 6 του ν. 4030/2011»

 

και μετά επ' αόριστον παράταση βάση της παρ. 4γ του άρθρου 6 του ν. 4030/2011

 

4. Η άδεια δόμησης αναθεωρείται, μετά τη λήξη της, για την παράταση της ισχύος της, ύστερα από αίτηση του δικαιούχου και κατόπιν αυτοψίας:

α. Για τέσσερα έτη από την ημερομηνία λήξης της και σύμφωνα με τις διατάξεις που ισχύουν κατά το χρόνο έκδοσης της πράξης αναθεώρησης, αν μέχρι τη λήξη της ισχύος της άδειας δεν έχει περατωθεί ο φέρων οργανι-

σμός του κτιρίου.

β. Για τέσσερα έτη από την ημερομηνία λήξης της και σύμφωνα με τις διατάξεις που ίσχυαν κατά το χρόνο έκδοσής της, αν μέχρι τη λήξη της ισχύος της άδειας, έχει περατωθεί ο φέρων οργανισμός του κτιρίου.

γ. Για αόριστο χρόνο και σύμφωνα με τις διατάξεις που ίσχυαν κατά το χρόνο έκδοσής της, αν μέχρι τη λήξη της ισχύος της άδειας ή της πράξης αναθεώρησής της, έχουν περατωθεί ο φέρων οργανισμός, οι όψεις του κτιρίου και η

στέγη του κτιρίου, όπου αυτή είναι υποχρεωτική.

 

Βάσει των παραπάνω, αλλά ακόμη και της εγκυκλίου που βρήκες μπορείς να προχωρήσεις σε αποπεράτωση βάσει των μελετών που είχαν εγκριθεί και βάσει των διατάξεων που ίσχυαν κατά το χρόνο έκδοσης της άδειας.

Edited by Vasili
Link to comment
Share on other sites

 

Καλησπέρα σας. Κανω ΠΕΑ για κατάστημα και ενω εχω τελειωσει και παταω εκτελεση μου βγάζει οτι εχει σφάλματα.

 
 
Errors για Υπάρχον Κτίριο
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Συνολικά errors για Υπάρχον Κτίριο = 0

 

 

Warnings για Υπάρχον Κτίριο

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Η συνολική επιφάνεια όλων των ζωνών > Ωφέλιμη επιφάνεια στο Υπάρχον Κτίριο
 
Συνολικά warnings για Υπάρχον Κτίριο = 1
 
Ξερετε γιατι μου το βγαζει? Δεν εχω συμπληρωσει λαθος τις επιφαενεις και δεν καταλαβαινω γιατι....

 

Δες τους αριθμούς "ωφέλιμη επιφάνεια" και τα εμβαδά που έχεις καταχωρίσει στις θερμικές ζώνες αν ταυτίζονται. μάλλον αυτό είναι το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι η πρωτη περιπτωση που περιγραφεις...η ισογεια κατοικια με τη υπογεια αποθηκη δεν επικοινωνουν λειτουργικα...επισης μονο η κατοικια ενοικιαζεται..

Είναι σωστό να το κάνεις για ολόκληρο το κτίριο εφόσον πρόκειται για μονοκατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.