Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και καλή εβδομάδα. Ηθελα να ρωτήσω ισχύει ασυμβίβαστο σχετικά με την έκδοση Π.Ε.Α?Συγκεκριμένα θέλω να εκδόσω Π.Ε.Α στον αδερφό μου για ένταξη στο Εξοικονομώ. Ισχύει ότι για Α' Βαθμό συγγένεια δεν μπορεί να εκδοθεί Π.Ε.Α?Και αν ναι γνωρίζει κάποιος που αναφέρεται? Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και καλή εβδομάδα. Ηθελα να ρωτήσω ισχύει ασυμβίβαστο σχετικά με την έκδοση Π.Ε.Α?Συγκεκριμένα θέλω να εκδόσω Π.Ε.Α στον αδερφό μου για ένταξη στο Εξοικονομώ. Ισχύει ότι για Α' Βαθμό συγγένεια δεν μπορεί να εκδοθεί Π.Ε.Α?Και αν ναι γνωρίζει κάποιος που αναφέρεται? Ευχαριστώ πολύ

NOMOΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ. 4409
ΦΕΚ A 136 - 28.07.2016
ΜΕΡΟΣ ΤΡΙΤΟ: ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟΥΣ ΕΠΙΘΕΩΡΗΤΕΣ ΚΤΙΡΙΩΝ ΚΑΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΚΑΙ ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΥ
 
Άρθρο 53.Ασυμβίβαστα Ενεργειακών Επιθεωρητών
1. Απαγορεύεται η διενέργεια ενεργειακής επιθεώρησης από Ενεργειακό Επιθεωρητή σε κτίριο ή κτιριακή μονάδα εφόσον:
α) συμμετείχε στη μελέτη, κατασκευή, επίβλεψη, συντήρηση, ο ίδιος ή νομικό πρόσωπο του οποίου είναι μέλος ή εταίρος ή υπάλληλος,
β) έχει δικαίωμα κυριότητας, νομής ή κατοχής, ο ίδιος, ή σύζυγος ή συγγενής του έως β’ βαθμού ή νομικό πρόσωπο του οποίου ο ίδιος είναι μέλος ή εταίρος ή υπάλληλος.
2. Η ιδιότητα του Ενεργειακού Επιθεωρητή είναι ασυμβίβαστη με την ιδιότητα του υπαλλήλου στο Δημόσιο ή ευρύτερο Δημόσιο τομέα, με σχέση δημοσίου δικαίου ή ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου. Για την εφαρμογή του παρόντος, το Δημόσιο ή ο ευρύτερος δημόσιος τομέας ορίζεται από τις «αναθέτουσες αρχές», του άρθρου 2 του Π.δ. 60/2007 (Α’64), όπως κάθε φορά ισχύει.
______________________________________________________
 
Για τις συγγένειες Β’ βαθμού:
(κατιόντες – ανιόντες) παππούδες, γιαγιάδες, εγγόνια
(εξ αγχιστείας) γαμπρός, νύφη, κουνιάδος, κουνιάδα (γυναικάδελφοι)
(εκ πλαγίου) αδέρφια
 
 
Αυτά λένε οι νόμοι. Τώρα τι γίνεται στην πραγματικότητα και ποιος θα σε ψάξει δεν ξέρω.
 
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, Σε Μονοκατοικία υπάρχει ισόγεια αποθήκη και κατοικία στον όροφο.Επειδή είμαι φρέσκος στην επιθεώρηση και ψάχνομαι ακόμα,πως θα εισάγω στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ το δάπεδο του ορόφου?Δε βρήκα κάποια επιλογή στις αδιαφανείς επιφάνειες για δάπεδο πάνω από μη θερμαινόμενο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Για κτίρια προ ΚΕΝΑΚ (προ 2010) πίνακας 3.5.β σελ 48659-48660 ΤΟΤΕΕ 1.

U=2 για δάπεδο πάνω από μθχ, χωρίς θερμομόνωση.

U=0,80 για δάπεδο πάνω από μθχ, με θερμομόνωση.

Link to comment
Share on other sites

Και που το εισάγω στο πρόγραμμα του ΤΕΕ?Σε ποια καρτέλα? Στις αδιαφανείς επιφάνειες και αν ναι σαν τι?Ή στις επιφάνειες σε επαφή με το έδαφος?

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι απορίες sos!!! 

 

1. Εχω μπερδευτει με κατι που μπορει να ακουγεται απλο "χαζό" ! Σε μονοκατοικια 3 οροφη. υπογειο αποθηκη- ΜΘΧ, ισογειο σαλονι κλπ, οροφος δωματια, σαν συνολική επιφάνεια τα βάζω ολα μεσα? Υπογειο, ισογειο, οροφο και σαν ωφέλιμη? Βαχω μονο τα τ.μ ισογειου και οροφου? Γιατι το υπογειο ειναι αποθήκη και δεν θεωρειται χωρος κυριας χ΄ρησης. 

 

Επίσης, εφοσον περιγράφω ΜΘΧ, το δάπεδο του ισογείου θα το περιγράψω κανονικα με U= 2 και στον μΘΧ θα βάλω και το ίδιο σαν οροφή με U=2 πάλι? ή ειναι σαν να το ΄βαζω δυο φορές αρα θα το βάλω μονο σε ένα απο τα δυο.

 

Σας ευχαριστω εκ των πρωτερων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

εχω τρεις απορίες σχετικά με ενα ΠΕΑ σε μεζονέτα (μονοκατοικία).

1) τα τετραγωνικά της σκάλας εντασσονται κανονικά στη Θ.Ζ;

2) Η κατοικία έχει η/υ. Αυτόν τον αντιμετωπίζω σαν να είναι μπαλκόνι απο τη στιγμή που δεν είναι κλειστός χώρος;

3) Ο η/υ στην όψη του έχει αρχιτεκτονική λεπτομέρεια από οπλ.σκυρόδεμα. Μοιάζουν με τόξα τα οποία δημιουργούν μεγαλύτερη σκίαση στον τοίχο του κτιρίου. Πώς αντιμετωπίζεται αυτό όσον αφορά τη σκίαση;

Link to comment
Share on other sites

1. Λες μεζονέτα - μονοκατοικια, άρα πρόκειται για κλιμακοστάσιο εσωτερικό της οικιας που συνδέει τους ορόφους της?Αν ναι, κανονικά στην θ.ζ.

2. Ο η.χ. θα μπει στα μ2 της συνολικής επιφάνειας, όχι όμως στην ωφέλιμη επιφάνεια της θ.ζ. Δες και το help του τεεκενακ, καρτέλα "κτίριο" - "γενικά."

3. σκιαση από πρόβολο αν κατάλαβα καλά?

Μια απορία κι εγώ:

Στην επιφάνεια των κατακόρυφων αδιαφανών (πχ τοίχος) λαμβάνετε υπόψη ως ύψος το μεικτό (καθαρό ύψος όψης τοίχου + παχος πλάκας δαπέδου + πάχος πλάκας οροφής) ή μόνο το καθαρό ύψος τοίχου? Βάσει της ΤΟΤΕΕ2, στον τρόπο που ορίζονται οι κατακόρυφες διαστάσεις (σελ 48833 ΦΕΚ) λαμβάνεται το μεικτό, αυτό όμως απ'ότι καταλαβαίνω είναι απαραίτητο ως πιο ακριβές για τις μεα, ενώ για πεα υπάρχει η απλοποιητική παραδοχή της 4.1.1 σελ 48651 φεκ τοτεε1.

Τί είναι ορθό? Επιπλέον: εάν λάβουμε το μεικτό ύψος, όπως το περιγράφω παραπάνω, στο σενάριο του τεεκενακ βάζοντας και το κόστος θερμοπρόσοψης ανά μ2 θα υπάρχει διαφορά σε σχεση με τον πραγματικό προυπολογισμό αφού η πραγματική θερμοπρόσοψη θα είναι σε ύψος όσο το καθαρό του τοίχου και όχι όσο το μεικτό..Γενικώς πώς το αντιμετωπίζετε?ευχαριστώ.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω να κάνω ΠΕΑ για ένα beach bar

Λειτουργεί μόνο το καλοκαίρι και μόνο μέχρι τις 18:00. Είναι 80τ.μ δεν έχει κανένα σύστημα θέρμανσης, ψύξης, ΖΝΧ, αερισμό ή φωτισμό.

Επίσης είναι όλο ανοιχτό, δηλαδή έχουν φτιάξει σκελετό με στέγη, 4 τοίχους 1,10μ ύψος και από πάνω μεταλλικά ρολά που ανοίγουν τελείως κατά τη λειτουργία. 

Βάζω σε όλα τα συστήματα θεωρητικό σύστημα, φωτισμό βάσει χρήσης και στο κέλυφος τα τοιχάκια και τα ρολά στις αδιαφανείς

Μου δίνει error πως δεν έχω ορίσει διαφανείς επιφάνειες, αλλά δεν έχω κανένα παράθυρο/πόρτα. 

Τι να κάνω? Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πραγματικά είναι κατάστημα και νοείται ως κτίριο-κλειστή κατασκευή του 4122;

Σα ΜΘΧ το ακούω. Επίσης δεν έχει ανοίγματα και έχει μόνο τα ρολά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.