Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Πρεπει να πληρουνται ολα τα κριτηρια αλλιως πας στη χαμηλοτερη. Αν δεν υπαρχει αντισταθμιση ειναι Δ (ετσι το καταλαβαξνω στην τοτεε).

 

Αν πας για πληρη καλυψη το σωστο ειναι θερμανση - ψυξη. Δες και βοηθεια τεε-κενακ.

Με scop 4 ειναι σαφως οικονομικοτερα του λεβητα στο ετος και εκει πανε απ' οτι καταλαβαινω.

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Οποτε, αγαπητε Sw0rdf1sh,

 

προτεινεις να το βαλω σαν μοναδικη θερμανση του σεναριου, αλλα Δ σε ψυξη-θερμανση;

 

 

Με το cop τι κανουμε; να το αφησω οσο το scop;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα, θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας σε κάτι:

 

1.  Επιθεώρηση για Εξοικονομώ σε διαμέρισμα Α ορόφου (2όροφου κτιρίου), στο ισόγειο έχει ΜΘΧ αγροτική αποθήκη και στον Α όροφο 1 οροφοδιαμέρισμα το οποίο και θέλει να εντάξει στο Εξοικονομώ.

 

Βγάζω ΠΕΑ για Τμήμα κτιρίου - μονοκατοικία όπως ορίζεται στον οδηγό του προγράμματος αλλα η απορία είναι η εξής: Στην συνολική επιφάνεια βάζω και το κλιμακοστάσιο (εφόσον χρησιμοποιείται μόνο για το οροφοδιαμέρισμα) και στην ωφέλιμη βάζω τη θερμαινόμενη του διαμερίσματος? Θεωρώντας πως το κλ/σιο ανήκει αποκλειστικά και μόνο στο δ/μα - μονοκατοικία.

 

2.  Δεύτερη περίπτωση: Οροφοδιαμέρισμα σε πολυκατοικία με τρεις ορόφους- ένα οροφοδιαμέρισμα στον καθένα. Βγάζω ΠΕΑ για ένα από τα τρία οροφοδιαμερίσματα ως τμήμα κτιρίου - πολυκατοικία. Το κλιμακοστάσιο του ορόφου θα υπολογίζεται στη συνολική επιφάνεια του δ/τος και όχι στην ωφέλιμη (όπως πριν) ή δε θα το υπολογίσω καθόλου και συνολική = ωφέλιμη επιφάνεια? (θεωρώντας ότι το κλ/σιο είναι κοινόχρηστο τμήμα της πολυκατοικίας μέσω του οποίου υπάρχει πρόσβαση προς το δώμα..?/)

 

Τα έχω καταλάβει σωστά ή τρικυμία?

 

Σας ευχαριστώ πολυ, καλημέρα!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΖΕΑ η απάντηση στο πρώτο θα με βοηθούσε και εμένα. Στη δική μου περίπτωση η οικ.άδεια και το Ε9 έχει σαν εμβαδόν κύριάς χρήσης τα συνολικό εμβαδό του διαμερίσματος και του κλιμακοστασίου

Link to comment
Share on other sites

Raniak καλημέρα, πρόσεξε την ΤΟΤΕΕ 1, §5.1.2.2

---> αν έχεις τοπική αερόψυκτη α.θ. τότε σαν COP βάζεις 0.93*SCOP=0,93*4,2=3,906

αντίστοιχα πρόσεξε το EER (πολλαπλ. επί 0,60)

Όσο για κατηγορία αυτοματισμών όταν έχεις πάνω από μία inverter τοπική αεροψυκτη α.θ. θεωρώ ότι ικανοποιείς ναι μεν την απαίτηση της αντιστάθμισης αλλά όχι της αλληλουχίας, οπότε πας κατηγορία αυτοματισμών Δ. (ΠΡΟΣΟΧΗ: Η κατηγορία αυτοματισμών εφαρμόζεται ανεξάρτητα για θέρμανση και ψύξη)

Παρακαλώ αν διαφωνεί κάποιος ας ας πει την άποψή του.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το θέμα της αλληλουχίας το βλέπω ως εξής:

 

Έστω ότι έχουμε 2 λέβητες για να καλύπτουμε το μερικο και το ολικό φορτίο. Συνήως δουλεύει ο ένας λέβητας, αλλά όταν οι καιρικές συνθήκες ή/και η ζήτηση θερμότητας (δηλαδή αύξηση φορτίων) το απαιτεί τότε να μπαίνει και ο άλλος με κάποιο αυτοματισμό και όχι π.χ. χειροκίνητα ή με χρονοδιακόπτη, αλλά μόνο όταν έχουμε απαίτηση σε φορτία.

 

Στα σπλιτάκια δεν έχουμε τέτοια αλληλουχία, γιατί κάθε ένα θερμαίνει/ψύχει ξεχωριστό χώρο. Εδω τίθεται το θέμα της υπαρξής θερμοστάστη ανά χώρο και σε συνδιασμό με το inverter, κατηγορία Β.

 

Εγώ πάντως σπλιτάκια και επίτοιχους με αντιστάθμιση τα βάζω κατηγορία Γ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.