Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

MAR_PAX σε ευχαριστώ πολύ για την απαντησή σου. Επομένως, προτείνεις να βγάλω ΠΕΑ μόνο για τη σοφίτα στην περίπτωση που είναι λειτουργικά ανεξάρτητη ενώ ,στην περίπτωση που συνδέεται με την υπολοιπη μεζονέτα με εσωτερική σκάλα, να βγάλω για το σύνολο του κτιρίου. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Ναι εγώ έτσι θα έκανα για ενοικίαση.

Ειδικά αν ήθελε να νοικιάσει μόνο τη σοφίτα το συμφωνητικό θα γράφει τα τμ της σοφιτας,οπότε και το ΠΕΑ εκδίδεται αναλόγως.

ΟΜΩΣ

Αν θα βγάλεις ΠΕΑ για μεταβίβαση μίλησε με το συμβολαιογράφο και πάρε και μια γνώμη από αυτόν γιατί αναλόγως με τις συστάσεις αυτοί θέλουν να βγαίνουν τα ΠΕΑ και μάλλον θα σου πει να βγάλεις για όλο το σπίτι.

Εξηγώ για αυτό : σε σπίτι με 2 ορόφους , πάνω υπνοδωμάτια και κάτω σαλόνι και κουζίνα,που είχε σύσταση ( φαίνονταν σαν ξεχωριστές ιδιοκτησίες ο κάθε όροφος) η συμβολαιογράφος ήθελε ξεχωριστό ΠΕΑ για κάθε όροφο (!).

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Θα συμφωνήσω despoina_pa. Μόνο σε περίπτωση που υπάρχει λειτουργική ανεξαρτησία βγάζεις ΠΕΑ. Σε περίπτωση σύνδεσης (μέσω εσωτερικής σκάλας) με το υπόλοιπο οίκημα πρέπει να εκδοθεί ΠΕΑ για όλο το οίκημα.

Edited by janus
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι και συναδελφισσες,
παρακαλώ την βοήθεια σας με το πρώτο μου ΠΕΑ  :mrgreen: 
Το διαμέρισμα μου βρίσκεται στον Α όροφο και τα τετραγωνικά του είναι 34.19 τ.μ. έχω προβληματάκια με το σύστημα ΖΝΧ, ψύξης και θέρμανση.

Εχω μόνο ένα αιρ κοντίσιον το οποίο βρίσκεται στο δωμάτιο ( το οποίο είναι δωμάτιο είναι 13.45 τ.μ.).
Οσον αφορά το σύστημα θέρμανσης θεώρησα το θεωριτικό σύστημα, το θεωρείται σωστό? (θα το παρατηρήσετε και στο screenshot.

 Για σύστημα ΖΝΧ έχω μόνο ένα ηλεκτρικό θερμοσίφωνα 3 KW όπως βλέπεται και στην εικόνα και το έλυσα όπως βλέπετε στο screenshot πιστεύετε οτι είναι σωστό?
Τώρα όσον αφορά το αιρ κοντίσιον μαύρα μεσάνυχτα... :smile: 
παρακαλώ βλέποντας τις εικόνες τις εξωτερικής και εσωτερικής μονάδας τι πρέπει να λάβω υπόψιν μου και πώς βρίσκω το EER, την ισχύ και τον βαθμό απόδοσης για την παραγωγή?
Τι πρέπει να βάλω στο δίκτυο διανομής στα κελία όπως και στην τερματική μονάδα?
 
Ευχαριστώ για την βοήθεια σας!!! 
 

post-94308-0-75865000-1521731352_thumb.jpg

post-94308-0-36685800-1521731399_thumb.jpg

post-94308-0-62882800-1521731648_thumb.jpg

post-94308-0-41627300-1521732084_thumb.jpg

post-94308-0-09137900-1521732131_thumb.jpg

post-94308-0-62704700-1521732161_thumb.jpg

post-94308-0-47372800-1521732172_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε λέβητα χωρίς ταμπελάκι αλλα΄μεφύλλο ελέγχου νομίζω έχει ξαναπεί κάποιος στο παρελθόν ότι μπορούμε να βρούμε από το φύλλο ελέγχου την ισχύ του λέβητα. (από τς παροχές καυσίμου και τέτοια)

 

Υπάρχε κάποιος τύπος;

(το φε προφανώς δε γράαφει ονομαστική ισχύ λέβητα για να ρωτάω)

 

Ευχαριστώ!

Edited by Fade2Black
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Είμαι νέος στον χώρο..Εχω αναλάβει την έκδοση ΠΕΑ και
Θα ήθελα την βοήθεια σας.
Το κτίριο εχει άδεια ενοικιαζομένων επιπλωμένων δωματίων, το οποίο με το άνοιγμα της διαθήκης μοιράστηκε σ δυο ιδιοκτήτες. Η μια εκ των οποίων είναι κ η πελάτισσα μου, η οποία θέλει να νοικιάσει τα δικά της δωμάτια πλέον με τον μήνα κ όχι με την μερα .
Για αυτό τον λογο ο Λογιστης της ζήτησε ΠΕΑ.

Το πρόβλημα είναι ότι τα δωμάτια αυτά μοιράστηκαν διάσπαρτα στο κτίριο, και η απορία μου είναι αν θα πρεπει να βγάλω ΠΕΑ για το καθε ένα δωμάτιο ξεχωριστά; (Το μεγαλύτερο δωμάτιο δεν ξεπερνά τα 25m3).

Η άλλη μου απορία είναι τα επιπλωμένα δωμάτια πιάνονται στον τριτογενή τομέα (ξενοδοχείο ) η επειδή θα δα νοικιάσει με τον μήνα θα μπουν στην κατηγορία κατοικίας ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Είμαι νέος στον χώρο..Εχω αναλάβει την έκδοση ΠΕΑ και

Θα ήθελα την βοήθεια σας.

Το κτίριο εχει άδεια ενοικιαζομένων επιπλωμένων δωματίων, το οποίο με το άνοιγμα της διαθήκης μοιράστηκε σ δυο ιδιοκτήτες. Η μια εκ των οποίων είναι κ η πελάτισσα μου, η οποία θέλει να νοικιάσει τα δικά της δωμάτια πλέον με τον μήνα κ όχι με την μερα . Για αυτό τον λογο ο Λογιστης της ζήτησε ΠΕΑ.

Το πρόβλημα είναι ότι τα δωμάτια αυτά μοιράστηκαν διάσπαρτα στο κτίριο, και η απορία μου είναι αν θα πρεπει να βγάλω ΠΕΑ για το καθε ένα δωμάτιο ξεχωριστά; (Το μεγαλύτερο δωμάτιο δεν ξεπερνά τα 25m3).

Η άλλη μου απορία είναι τα επιπλωμένα δωμάτια πιάνονται στον τριτογενή τομέα (ξενοδοχείο ) η επειδή θα δα νοικιάσει με τον μήνα θα μπουν στην κατηγορία κατοικίας ;

Αφου ειναι διασπαρτα, να βγάλεις ξεχωριστά για το καθένα οπως πχ θα εκανες σε διαμερισματα πολυκατοικιας. Σαν χρηση θα εβαζα κατοικία

Link to comment
Share on other sites

Αφου ειναι διασπαρτα, να βγάλεις ξεχωριστά για το καθένα οπως πχ θα εκανες σε διαμερισματα πολυκατοικιας. Σαν χρηση θα εβαζα κατοικία

Ναι καταλαβα, κάπως έτσι το σκέφτηκα και εγω.Όσο αφορά τα τμ τα οποιά κυμαίνονται απο 16 εως 25 υπάρχει πρόβλημα?

Και κάτι τελευταιο όσο αφορα την χρήση έφοσον εχει σήμα ομως ακομα (βεβαία πλεόν θα τα νοικιάζει με το μήνα) και γενικά το κτήριο σαν σύνολο μοιάζει σαν ξενοδοχείο δηλαδη αποτελειται απο 2 όροφους που πάνω κατω έχει πέριπου απο δέκα δωμάτια. Θά μπορέσω να το δηλώσω κατοικία ? 

Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

@Fade2Black: ωφέλιμη αποδιδόμενη θερμική ισχύς λέβητα Pm = ngm (από φ.ε. λέβητα) * θερμική ισχύς καυσίμου.

όπου θερμική ισχύς καυσίμου = παροχή καυσίμου (από φ.ε. λέβητα σε kgr/h) * κατώτερη θερμογόνο δύναμη (από πιν 7.1 σελ 48779 ΤΟΤΕΕ1, για πετρέλαιο πχ είναι 11,92 kWh/kgr)

 

@telxinas: πολλά τα ερωτήματα..

1.Στο ζνχ, αν το μονο σύστημα που έχεις είναι αυτός ο ηλεκτρικός θερμοσίφωνας, δηλώνεις ισχύ 3kW με β.α. = 1 και 1 σε όλους τους μήνες.(όπως τα έχεις).Το δ.δ. είναι εσωτερικό με β.α.=1 καθώς το σύστημα είναι τοπικό. Το σύστημα αποθήκευσης του ζνχ έχει απώλειες 2% εάν είναι τοποθετημένο σε εσωτερικό χώρο, άρα έχει β.α=0,98 (όπως το έχεις), διάβασε 48747 ΤΟΤΕΕ1.

2.Εάν το ΠΕΑ αφορά σε κατοικία (όπως υποθέτω) ψυχόμενη επιφάνεια θα βάλεις 34,19*0,50= 17.095μ2. Αντίστοιχα ψυχόμενο όγκο θα δηλώσεις τον μισό.

3.Ότι θα γράψω για θέρμανση κατ'αντιστοιχία ισχύει και για ψύξη:

Εάν το διαμέρισμα έχει το κλιματιστικό (Α.Θ) ως μόνο μέσο για θέρμανση και ψύξη τότε θα δηλώσεις ότι καλύπτει την επιφάνεια που θερμαίνει/ψύχει (π.χ. 13μ2 ,το πόση είναι η επιφάνεια θα το βρεις εσύ) και για τα υπόλοιπα (34,19-13=...) θα δηλώσεις για θέρμανση/ψύξη το θεωρητικό σύστημα θέρμανσης/ψύξης.Αυτό γίνεται γιατί η Α.Θ δεν μπορεί να καλύψει όλη την θ.ζ.

Άρα στους μήνες θα βάλεις σταθμισμένο συντελεστή ήτοι π.χ. 13/34,19 = 0,38 για το κλιματιστικό και 1-0,38=0,62 για το θεωρητικό σύστημα θέρμανσης.Αντίστοιχα στο σύστημα ψύξης θα δηλώσεις 0,38/2=0,19 για το κλιματιστικό και 0,62/2=0,31 για το θεωρητικό, ώστε το τελικό άθροισμα να είναι για την μεν θέρμανση 1 και για την ψύξη 0,50. Τό τί στοιχεία έχει το θεωρητικό θέρμανσης/ψύξης θα τα βρεις αναλυτικά από ΤΟΤΕΕ1.Θα θυμάσαι ότι στο δίκτυο διανομής και στις τερματικές μονάδες θέρμανσης/ψύξης όπου πρέπει να εισάγεις έναν συντελεστή, αυτός θα είναι ο σταθμισμένος των δύο συστημάτων (υφιστάμενο κλιματιστικό και θεωρητικό σύστημα) με τον τροπο που έγραψα παραπάνω.

Τέλος:για θέρμανση η Α/Θ έχει ισχύ 9500btu ήτοι 9500/3412 = 2,78kW. Στην ψύξη 9000btu είναι 9000/3412=2,64kW.

Εάν η Α.Θ έχει ενεργειακή σήμανση κατά 626/2011 διαβάζεις 48711 και 48717 ΤΟΤΕΕ1 και προχωράς.

Εάν δεν έχει, είτε θα εισάγεις τις τυπικές τιμές που δίνει στις ίδιες σελίδες η ΤΟΤΕΕ1 βάσει παλαιότητας της Α.Θ. , είτε θα υπολογίσεις 2,78/0,80 (heating rated input)=3.48 τον β.α. για την θερμανση και 2,64/0,82 (cooling rated input)=3,22 για ψύξη. Εδώ ας περιμένουμε και την βοήθεια των μηχανολόγων για το αν στον παρονομαστή μπαίνει η rated(ονομαστική) ή η max. Νομίζω η rated.

Edited by pirsogiannis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.