Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

ένα διαμέρισμα είναι αφού το χρησιμοποιούσαν σαν ένα σπίτι.

Σ αυτή τη περίπτωση όπως έγραψες δε θα πρέπει να πάρω ως ΜΘΧ και το διάδρομο του ορόφου?

δεν υπάρχει καμία πόρτα να τον διαχωρίζει με κλιμακοστάσιο και σκάλα εισόδου..

Επίσης θα το θεωρήσω ολόκληρο κτίριο χρήση μονοκατοικία ενώ έχει στο ισόγειο μαγαζί που δεν επιθεωρείται? πως?

Σόρρυ για την καθυστέρηση, σου απάντησε κι ο συνάδελφος. Ο διάδρομος του ορόφου ανήκει στη θερμική ζώνη ενός ενιαίου διαμερίσματος. Μονοκατοικία είναι η χρήση αν το διαμέρισμά σου αποτελεί τη μοναδική κατοικία στο οικόπεδο. Παρόλα αυτά θα βάλεις κτιριακή μονάδα "Α' όροφος".

Link to comment
Share on other sites

Παιδες μια ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ βοηθεια...

Πηγα σημερα Κατερινη για ΠΕΑ σε διαμερισμα φιλου.

 

Ισογεια κατοικια με αδεια του 1953, προσθηκη οροφου το 1961 και προσθηκη κατ επεκταση δωματιου κ αποθηκης (λεβητοστασιου) το 1965.

 

Το θεμα μου ειναι οτι απο το 1961 κι επειτα ο οροφος ειναι ημιτελης, στα τουβλα, με ανοικτα και τα κουφωματα. Για την ακριβεια δεν υπαρχει καν κλιμακοστασιο. ΘΑ κατασκευαζοταν οταν ολοκληρωνοταν ο οροφος, ο οποιος δεν υλοποιηθηκε ποτε.

 

Το διαμερισμα του ισογειου πως το αντιμετωπιζω?

Σαν τμημα κτηριου με χρηση πολυκατοικιας ή σα μονοκατοικια?

Στην 1η περιπτωση το λεβητοστασιο θεωρειται κοινοχρηστος της ολης πολυκατοικιας και αγνοειται ενω στη δευτερη θεωρειται ΜΘΧ της μονοκατοικιας και μελεταται...

 

Γνωμες?

 

Προσανατολιζομαι σε πολυκατοικια και τμημα κτηριου.

Φυσικα η πλακα οροφης του ισογειου διαμερισματος δε θα θεωρηθει αδιαβατικη αλλα με απωλειες (με μηδενικο συντελεστη σκιασης)

Αυτο τελικα τι το βάζετε, όταν η μία κατοικία είναι ημιτελής (αποπερατωμένοι σοβάδες χωρίς κουφωματα)? Τμημα κτιριου, πολυκατοικια ή μονοκατοικία?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με όροφο κλπ.

Αλλά

1.γιατι μονοκατοικία ολόκληρο κτίριο? Αφού υπάρχει και αλλη κατοικία ημιτελής (χωρίς βέβαια σύσταση οριζοντιου ιδιοκτησίας, αλλά είναι ανεξάρτητη και έτσι δηλώνεται στο Ε9, ώς ισογεια οικια ημιτελής)

2. λογικότατα στο Ε9 θα δηλώνεται με κωδικο κατοικίας και όχι μονοκατοικίας. Αν τελικά στο ΠΕΑ πρέπει να μπεί ολόκληρο κτίριο μονοκατοικία θα έχει πρόβλημα?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που δεν είναι ολοκληρωμένο το κέλυφος στον όροφο, δεν μπορείς να το θεωρήσεις κλειστό χώρο, θερμαινόμενο ή μη, και φυσικά όχι κατοικημένο. Οπότε το μόνο που λαμβάνεις υπόψη είναι η σκίαση που προκαλεί. Άρα κατοικία στο οικόπεδό σου υπάρχει μόνο μία = μονοκατοικία. Ολόκληρο κτίριο θεωρείς γιατί δεν υπάρχει άλλη ζώνη πλην του ισογείου. Τώρα αν θα έχει πρόβλημα, μέχρι τώρα δε γίνονται τέτοιου είδους διασταυρώσεις, όμως πέρα από αυτό εσύ καταγράφεις αυτό που βλέπεις. 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, επειδη εχω κολλησει λιγο, το παραβολο 5ευρω που απαιτειται για εκδοση πεα Α ταξης με τι τροπο και ποτε εξοφλειται; εχω ηδη εκδωσει 2 πεα και δεν το εχω εξοφλισει ακομα, ουτε ομως μου ζητηθηκε σε καποιο σταδιο. ευχαριστω!!

Edited by lenia_s
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει εφαρμοστει ακόμη. Προς το παρόν πληρωνουμε την ετήσια συνδρομη των 100 ευρω.

 

Να ρωτήσω κι εγω κατι...

Έχουμε διωροφο οπου στο ισόγειο έχει δυο διαμερισματα και στους οροφους Α,Β μεζονέτα.

Ο πατέρας έχει την επικαρπία και ο γιος σε όλα τα διαμερισματα (και στη μεζονετα).

Η μεζονέτα μπαίνει στο εξοικονομω οπου και δηλώνεται ''Διαμέρισμα με χρήση  πολυκατοικία΄΄ στο προγραμμα εξοικονομω ενω στο Πεα ΄΄κτηριακή μονάδα με χρήση πολυκατοικία΄΄ σωστά?

Edited by bobzavras
Link to comment
Share on other sites

Απορία που έχει και ολίγη από εξοικονομώ μέσα...

 

elY8Fp5.jpg

 

Το παράθυρο να το βάλω ως δύο κουφώματα ή είμαι ΟΚ αν το δηλώσω ως ένα (και το πάνω τμήμα είναι κανονικά ανοιγόμενο)

 

Κυρίως για το εξοικονομώ με ενδιαφέρει, αν είχα περίπτωση ΠΕΑ απλά για πώληση / ενοικίαση θα το έβαζα ως ένα... 

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Ως ένα το έβαλα και εγώ, ελπίζω να μην έχω κάποιο πρόβλημα στην αίτηση (αν προχωρήσει φυσικά)

 

off topic mode on:

 

Όχι μωρέ, σε ανεκτή κατάσταση ήταν το σπίτι, έχω δει πολύ πολύ χειρότερα...

 

Πλάκα πλάκα τώρα έχω απίστευτο (φωτογραφικό) αρχείο σαβούρας, πρέπει να ανεβάσω μερικές στο σχετικό νήμα :D

 

off topic mode off 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.