Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Σε κτήριο με χρήση ενοικιαζόμενα δωμάτια και σχετικό σήμα απο ΕΟΤ με κλειδιά, η ενεργειακή επιθεωρηση μπορεί να γίνει ανα κτηριακή μονάδα (δηλαδη ανα ενοικιαζομενο δωματιο) ή υποχρεωτικά ένα ΠΕΑ για όλο το κτηριο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω την εξής απορία-πρόβλημα:

Το 2013 έβγαλα ΠΕΑ για κατοικία 318m2 για  ένταξη στο εξοικονομώ κατ οίκον. Μπήκε φέτος(2018) στο πρόγραμμα .

Αφου έκανα το 2ο ΠΕΑ και αφου ανέβασα ολα τα νεα δεδομένα, οταν πληρωσα το ε-παραβολο ( [8012] 5€), το σύστημα στο buildingcert  μου έβγαλε το εξής μήνυμα :

"Το e-παράβολο δεν έχει το σωστό κωδικό τύπου"

μετα απο επικοινωνια με το helpdesk τους , έμαθα οτι πλέον ανω των 250μ2 απαιτείται να είσαι ενεργειακός β'κατηγορίας.

Όταν όμως εγω έκανα το 1ο ΠΕΑ το όριο ήταν 1000μ2. 

Εαν εγω πληρωσω νέο ε-παραβολο των 10€ ( β κατηγ), θα το δεχθεί το συστημα ;

ή πρέπει να γινει το 2ο Πεα απο ενεργειακό επιθεωρητη β κατηγ; ( σε αυτη την περιπτωση μπορει να γινει αλλαγή ενεργειακού επιθ. μεσα απο το buildingcert  ή πρεπει να γινει εκ νέου νεα επιθεωρηση απο τον νεο ενεργ επιθεωρητη;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Θα ήθελα την γνώμη σας για το πως να αντιμετωπίσω την εξής περίπτωση: Ιδιοκτήτης θέλει να νοικιάσει το ισόγειο μίας διώροφης κατοικίας του 1930 που αποτελείται από χωλ και 2 δωμάτια και ένα ισόγειο κτίσμα που έγινε κατ' επέκταση του διώροφου που αποτελείται από κουζίνα λουτρό και αποθήκη. Τα δύο κτίρια έχουν απόσταση 1,20μ μεταξύ τους και έχουν ανεξάρτητη είσοδο το καθένα. Επισυνάπτω ένα σκαρίφημα που αποτυπώνεται η υφιστάμενη κατάσταση. Ο ιδιοκτήτης στο Ε9 έχει δηλώσει το σύνολο της επιφάνειας των δύο κτιρίων ως μία κατοικία αφού λειτουργικά την θεωρεί σαν μία κατοικία. Πιστεύετε ότι θα ήταν σωστό να βγει ένα ΠΕΑ για το σύνολο του ισογείου που πρόκειται να νοικιαστεί κ ο ενδιάμεσος μεταξύ των κτιρίων στεγασμένος χώρος να δηλωθεί ως ΜΘΧ?

Καταγραφή.JPG

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

μπορει καποιος να μου πει τι θα κανω στην περιπτωση που ο ιδιοκτητης Α μου ζητησει ΠΕΑ για την ιδιοκτησια του?

Θα κανω ΠΕΑ το Α με Ε=25τμ ? Θα κανω ΠΕΑ 1 ενιαιο για Α+Β με Ε=50τμ ?

το καταστημα λειτουργει ηδη, και θα συναψει νεο συμβολαιο ενοικιασης, οπου χρησιμοποιει και τους 2 χωρους (2 ιδιοκτησιες) ως εναν ενιαιο χωρο.

Ευχαριστω..

wtf.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εγω θα εκδωσω ενα ΠΕΑ για εναν χωρο 50τμ, (που δηλαδη θα περιλαμβανει και τις 2 ιδιοκτησιες), και αυτος θα το δωσει στο λογιστη του να κανει ηλεκτρονικη υποβολη κτλ... παροτι στο Ε9 του θα λεει 25τμ ? Σωστα?

και απο την αλλη λογικα, ενας αλλος ενεργειακος επιθεωρητης θα κανει ΠΕΑ για τον αλλον ιδιοκτητη, που θα ειναι το ιδιο (ενας χωρος 50τμ) ? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και για ολόκληρο κτίριο μπορείς να κάνεις ΠΕΑ σύμφωνα με τη νομοθεσία το οποίο ισχεί για όλα τα διαμερίσματα. Στην περίπτωσή σου δεν υπάρχει άλλη επιλογή δεδομένης της υφιστάμενης κατάστασης. Δεν μπορείς να κάνεις ΠΕΑ στο μισό με "θεωρητικό τοίχο". 1 ΠΕΑ θα γίνει το οποίο θα μπορούν να χρησιμοποιήσουν και οι 2 ιδιοκτήτες.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, dib said:

 

7 ώρες πριν, dib said:

 

 

1 λεπτό πριν, danaikaterina said:

Και για ολόκληρο κτίριο μπορείς να κάνεις ΠΕΑ σύμφωνα με τη νομοθεσία το οποίο ισχεί για όλα τα διαμερίσματα. Στην περίπτωσή σου δεν υπάρχει άλλη επιλογή δεδομένης της υφιστάμενης κατάστασης. Δεν μπορείς να κάνεις ΠΕΑ στο μισό με "θεωρητικό τοίχο". 1 ΠΕΑ θα γίνει το οποίο θα μπορούν να χρησιμοποιήσουν και οι 2 ιδιοκτήτες.

οκ ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα (και καλο ΣΚ).

θελω να ρωτησω.

1. το νεο tab "Υγρανση" σε ποιες περιπτώσεις χρησιμοποιεται ?

2. στην κατηγορία φωτισμοί, στο ποσοστο 100% χρησης απο lumen, πως προσδιορίζω αν πρεπει να βαλω π.χ. 50% 500lx και 50% 1000lx ? ή τι ειναι συνηθες για το θεωρητικο σεναριο ?

3. οταν εχω air-condition (τα απλα συματικα στο τοιχο), αυτα υπολογιζονται σε θερμανση-ψυξη ? (ειτε για κατοικιες/καταστηματα)

Ευχαριστω.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Θα ήθελα τη βοήθεια σας για ένα ενεργειακό πιστοποιητικό.

Σύμφωνα με το συμβόλαιο που βγήκαν μετά την τακτοποίηση έχουμε τις τους εξής χώρους:

1)      Κατάστημα (ισόγειο) 220τ.μ

2)      Υπόγειο 90τ.μ από τα οποία 50τ.μ κύριας χρήσης και 40τ.μ βοηθητικής.

Το υπόγειο το αναφέρει ως παράρτημα και παρακολούθημα του καταστήματος με αποκλειστική χρήση  αυτού και δεν έχει χιλιοστά.

Στον πίνακα χιλιοστών το καταστήματα περιλαμβάνει και τα χιλιοστά του υπογείου και είναι αυτά που περιγράφονται στο συμβόλαιο για αυτό.

Το υπερυψωμένο κατάστημα έχει μια εσωτερική σκάλα που κατεβαίνει σε ένα προθάλαμο στον οποίο υπάρχει η πόρτα του υπογείου. Στον προθάλαμο υπάρχουν επίσης δύο πόρτες προς τον ακάλυπτο του οικοπέδου.

Ποια η γνώμη σας για το πόσα ΠΕΑ και τι τετραγωνικά σε συνολική και θερμαινόμενη επιφάνεια ?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.