Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

4 ώρες πριν, akis73 said:

Το υπόγειο των 50 + 40 = 90 τμ όπως το περιγράφεις θερμαίνεται;

 

Όχι ... δεν έχει θέρμαση το κατάστημα και είναι κενό.

Link to comment
Share on other sites

Άρα περιγράφεις τα 90 τμ ως μη θερμαινόμενο χώρο και πληρώνεσαι για τα 220 τμ του κατ/τος ως θερμική ζώνη.

Δηλαδή αναγράφεις τα συνολικά τμ που βλέπεις κατά την διάρκεια της αυτοψίας, μην ασχολείσαι με τα του συμβολαίου.

 

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

On 23/6/2018 at 4:27 ΜΜ, shodan said:

Καλησπερα (και καλο ΣΚ).

θελω να ρωτησω.

1. το νεο tab "Υγρανση" σε ποιες περιπτώσεις χρησιμοποιεται ?

2. στην κατηγορία φωτισμοί, στο ποσοστο 100% χρησης απο lumen, πως προσδιορίζω αν πρεπει να βαλω π.χ. 50% 500lx και 50% 1000lx ? ή τι ειναι συνηθες για το θεωρητικο σεναριο ?

3. οταν εχω air-condition (τα απλα συματικα στο τοιχο), αυτα υπολογιζονται σε θερμανση-ψυξη ? (ειτε για κατοικιες/καταστηματα)

Ευχαριστω.

 

καμια βοηθεια? 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, shodan said:

1. το νεο tab "Υγρανση" σε ποιες περιπτώσεις χρησιμοποιεται ?

2. στην κατηγορία φωτισμοί, στο ποσοστο 100% χρησης απο lumen, πως προσδιορίζω αν πρεπει να βαλω π.χ. 50% 500lx και 50% 1000lx ? ή τι ειναι συνηθες για το θεωρητικο σεναριο ?

3. οταν εχω air-condition (τα απλα συματικα στο τοιχο), αυτα υπολογιζονται σε θερμανση-ψυξη ? (ειτε για κατοικιες/καταστηματα)

1. Αντιγράφω από το help του τεε κενακ ->

Πλήρης περιγραφή περιλαμβάνεται στην Τ.Ο.Τ.Ε.Ε. 20701-4, στην ενότητα 2.1.16.6 (Πίνακας 11.6 – Σύστημα Ύγρανσης).


2. Εξαρτάται από την χρήση και αν είναι η ίδια σε όλη την θερμ. ζώνη πχ. αν έχεις 100% γραφείo η στάθμη ειναι 500 lx.

3. Και εδώ εξαρτάται τι ποσοστό της ζώνης καλύπτουν, λογικά όχι όλη και θα πρέπει να ορίσεις και ένα θεωρητικό για να καλύψεις τμήμα τις ζώνης σε ανάγκες ψύξης θέρμανσης.

Φύσικά όλα τα παραπάνω τα ξέρεις εσύ καλύτερα με βάση το τι μέτρησες κατά την αυτοψία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

σχετικά με μια περίπτωση ΠΕΑ θα ήθελα την βοήθεια σας.

Ιδιοκτήτης δύο καταστημάτων που έχουν ενωθεί στο παρελθόν χωρίς να έχει γίνει συνένωση μου ζητά μα του εκδώσω ΠΕΑ  για το καφενείο που έχει προκύψει απ την ένωση των 2 λόγω αναπροσαρμογής του ενοικίου. Μπορώ να εκδώσω ένα ΠΕΑ παρόλο που στα χαρτιά είναι 2 τα καταστήματα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς. Αναγκαστικά 1 ΠΕΑ θα εκδόσεις. Το θέμα έχει συζητηθεί πολλάκις, δες και παλαιότερες δημοσιεύσεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μία ερώτηση για ΜΕΑ.

Θέλω να βγάλω ΜΕΑ σε ένα ισόγειο κατάστημα. Ισχύει κανονικά ότι και για κατοικίες; Δηλαδή πρέπει να ξέρω τι σύστημα θέρμανσης-ψύξης θα χρησιμοποιηθεί; Γιατί υπάρχει το κλασσικό πρόβλημα ότι ακόμη δεν έχει στοιχεία ο ιδιοκτήτης για το σύστημα αυτό. Κάποιος μου είχε πει κάποτε ότι μπορώ να βάλω το θεωρητικό στην ψύξη μόνο (νομίζω ο panos-vicious), το θυμάμαι καλά; 

Και επίσης βλέπω κάτι τιμές στα επιτρεπόμενα U, με τιμή 2 στη Β ζώνη που είμαι εγώ για τις γυαλινες προσόψεις. Όπου εχω τζαμαρία δηλ πρέπει να πιάνω την τιμή αυτή έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα της ψύξης νομίζω οτι αυτό ισχύει στη περίπτωση του ΠΕΚ (στην έκδοση ΠΕΑ κατά την αποπεράτωση) ... όχι για τη ΜΕΑ ! (αλλά ρώτα και τον  panos-vicious)

Τα κρητήρια της μόνωσης (θερμομονωτικής επάρκειας) για κάθε νέο κτήριο είναι 2, σύμφωνα με το ΚΕΝΑΚ :

1) Για καθε δομικό υλικό που χρησιμοποείται το Uυλικού = ή < του UΚΕΝΑΚ

2) Το Uκτηρίου = ή < του Umax (ΚΕΝΑΚ)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Κάνω επιθεώρηση σε διαμέρισμα που έχει ατομική θέρμανση με λέβητα πετρελαίου. Το διαμέρισμα διαθέτει και καινούριο κλιματιστικό υψηλής απόδοσης. Θεωρείται ότι το κλιματιστικό πρέπει να ληφθεί υπόψη στα συστήματα θέρμανσης ή όχι και άρα να θεωρηθεί εφεδρικό σύστημα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.