Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Έχεις δίκιο, στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ λέει να βάλεις ηλεκτρικό θερμοσίφωνα. Στην τελευταία ΤΟΤΕΕ 20701-1/2017 λέει να βάλεις λέβητα. Μπορεί να τους ξέφυγε από παλιά το help στο πρόγραμμα. :shock:

Πάρε από τους πίνακες, είτε δάπεδο πάνω από ΜΘΧ είτε δάπεδο πάνω από έδαφος. Αν το κάνεις ΜΘΧ, μη βάλεις διαχωριστική επιφάνεια. Λογικά δεν έχεις χώρο όπως κλιμακοστάσιο ή κάτι άλλο. Πατάς πάνω σε ένα κούφιο κουτί. Σε αυτή την περίπτωση βάζεις κατά προσέγγιση U/2 σε σχέση με το U με αέρα.

Link to comment
Share on other sites

απο ΤΟΤΕΕ 20701 -1/2017 (απο τη σελ. του ΤΕΕ)
5.8.3. Σύστημα διανομής θερμότητας ζεστού νερού χρήσης
σελ. 147

Σε περίπτωση που το εξεταζόμενο κτήριο δεν διαθέτει σύστημα παραγωγής Ζ.Ν.Χ., θεωρείται ότι διαθέτει τοπική μονάδα παραγωγής Ζ.Ν.Χ (ηλεκτρικό θερμοσίφωνα) με συντελεστή απόδοσης ίσο με την μονάδα (1), τοπικό δίκτυο διανομής χωρίς ανακυκλοφορία με βαθμό απόδοσης 1 και βαθμό απόδοσης συστήματος αποθήκευσης 0,98 και ισχύ βοηθητικών μονάδων 0 W/m2.

δεν βλεπω λεβητα πουθενα....

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

διάβαζα 5 σελίδες πίσω, στην ίδια ΤΟΤΕΕ (142)

Σε περίπτωση που το εξεταζόμενο κτήριο δεν διαθέτει σύστημα παραγωγής Ζ.Ν.Χ. ή διαθέτει σύστημα το οποίο καλύπτει τμήμα του απαιτούμενου θερμικού φορτίου για Ζ.Ν.Χ., τότε για τo κτήριο αναφοράς (για το σύνολο ή για το ακάλυπτο τμήμα του απαιτούμενου θερμικού φορτίου) και μόνο για τις χρήσεις με μεγάλες καταναλώσεις, θεωρείται ότι η παραγωγή γίνεται με λέβητα πετρελαίου (βαθμού απόδοσης 0.85), δίκτυο διανομής θερμού μέσου χωρίς ανακυκλοφορία, το οποίο διέρχεται από εσωτερικούς χώρους του κτιρίου, με βαθμό απόδοσης ανάλογα με την ημερήσια κατανάλωση ΖΝΧ (Πίνακας 4.16), σύστημα αποθήκευσης με βαθμό απόδοσης 0.93 και βοηθητικές μονάδες με ειδική ισχύ 0 W/m2 για κατοικίες και 0.1 W/m2 για τριτογενή τομέα.
 
Τώρα γιατί το αλλάζουν στην 147 (ή γιατί δεν το άλλαξαν και μπροστά), δεν είμαι σίγουρος. Μέχρι να αποφασίσουν ποιο θέλουν, όποιο και να πάρεις σωστό είναι.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπαρχει παροχη ρευματος και παιρνει απο το διπλανο που ανηκει στον ιδιο οικιμα, δημιουργει προβλημα στην εκδοση ΠΕΑ?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,

σε δοκιμαστικό αρχείο έχω βάλει σύστημα θέρμανσης αντλία θερμότητας αέρα αέρα με βαθμό απόδοσης μονάδα.

Στις καταναλώσεις όμως, η ενεργειακή απαίτηση με την ενεργειακή κατανάλωση του κτιρίου εμφανίζει μία διαφορά περίπου 8 τοις εκατό.

Γιατί;

Από που προκύπτουν απώλειες; Εγώ δεν βλέπω να έχω δηλώσει πουθενά ούτε στο δίκτυο ούτε στις τερματικές μονάδες...;

Link to comment
Share on other sites

On 29/7/2018 at 6:00 ΜΜ, jedi.Yannis said:

διάβαζα 5 σελίδες πίσω, στην ίδια ΤΟΤΕΕ (142)

Σε περίπτωση που το εξεταζόμενο κτήριο δεν διαθέτει σύστημα παραγωγής Ζ.Ν.Χ. ή διαθέτει σύστημα το οποίο καλύπτει τμήμα του απαιτούμενου θερμικού φορτίου για Ζ.Ν.Χ., τότε για τo κτήριο αναφοράς (για το σύνολο ή για το ακάλυπτο τμήμα του απαιτούμενου θερμικού φορτίου) και μόνο για τις χρήσεις με μεγάλες καταναλώσεις, θεωρείται ότι η παραγωγή γίνεται με λέβητα πετρελαίου (βαθμού απόδοσης 0.85), δίκτυο διανομής θερμού μέσου χωρίς ανακυκλοφορία, το οποίο διέρχεται από εσωτερικούς χώρους του κτιρίου, με βαθμό απόδοσης ανάλογα με την ημερήσια κατανάλωση ΖΝΧ (Πίνακας 4.16), σύστημα αποθήκευσης με βαθμό απόδοσης 0.93 και βοηθητικές μονάδες με ειδική ισχύ 0 W/m2 για κατοικίες και 0.1 W/m2 για τριτογενή τομέα.
 
Τώρα γιατί το αλλάζουν στην 147 (ή γιατί δεν το άλλαξαν και μπροστά), δεν είμαι σίγουρος. Μέχρι να αποφασίσουν ποιο θέλουν, όποιο και να πάρεις σωστό είναι.

Τα προτεινόμενα σε αυτή τη σελίδα αφορούν το Κτήριο Αναφοράς και όχι το εξεταζόμενο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

# Τ-911
έχεις δίκιο. θυμόμουν ότι στον παλιό ΚΕΝΑΚ, όταν δεν είχες συστήματα, ΚΑ και εξεταζόμενο είχαν τον ίδιο τύπο. Τώρα το αλλάξανε. το ίδιο έχουν κάνει και στην θέρμανση.
#PPW
Για απαίτηση Q έχεις κατανάλωση Q+H, όπου H η ενέργεια που γίνεται θερμότητα εκλυόμενη στο περιβάλλον, σε κάθε μετατροπή ενέργειας. Λογικά αυτό έχουν υπολογίσει.

Link to comment
Share on other sites

jedi.Yannis

Αυτό το H που εκλύεται στο περιβάλλον, απώλειες δεν το λέμε;

Τέσπα, ορίζεται κάπου σε κάποια ΤΟΤΕΕ να ξέρουμε πόσο είναι; Γιατί να είναι 8 τοις εκατό ή 10 ή 20;

Είναι στάνταρ; Είναι το ελάχιστο; 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, απώλειες είναι και οι ΤΟΤΕΕ έχει ένα πίνακα στην αρχή με συντελεστές πρωτογεννούς ενέργειας. Αλλά δοκίμασα και εγώ να κάνω το ίδιο πείραμα με σένα, βάζοντας απόδοση Α/Θ 1, δίκτυο 1 και τελικές μονάδες 1, και μου έβγαλε απαιτήσεις ίδιες με την κατανάλωση. Έκανα λάθος στην υπόθεσή μου για το πρόγραμμα.
Θες να ανεβάσεις το αρχείο σου, να το δούμε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.