Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Δεν το παίρνεις λογικά. Το παίρνεις όπως λέει η ΤΟΤΕΕ.

Η ΤΟΤΕΕ σου ζητάει όγκο και εσύ μιλάς με τετραγωνικά.

Πως θα συνεννοηθούμε;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nαι σορρυ και ο όγκος είναι μεγαλύτερος του 10%. Το είπα πιο πολύ επειδή είναι διαφορετική φέρουσα τοιχοποιία. Ευχαριστώ

Edited by PanagiwtaArch
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι αλλά... τώρα μας αποκαλύπτεις ότι το σπίτι είναι 32 τετραγωνικά και το δωμάτιο 25 !!!! 

Με συγχωρείς αλλά έτσι η κουβέντα πάει αλλού...

Τέσπα, άποψη μου (δεν μπορώ να υποθέσω ποιες άλλες "λεπτομέρειες" δεν μας λες) εγώ θα το έπαιρνα ως μία ζώνη.

Έτσι καταλαβαίνω απο αυτά που διαβάζω στην ΤΟΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, PPW said:

ποιο είναι το pdf ? εννοείς πεα;

Τέσπα, υποθέτω φταίει ο νέος κανονισμός περί προσωπικών δεδομένων. Δεν το ξέρω. Υπόθεση κάνω,

Ναι για το PDF του τελικού ΠΕΑ. Και γω για νέες διατάξεις προσωπικών δεδομένων υποψιάστηκα αλλά δεν το ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Το ΠΕΑ αφορά στο κτίριο και όχι στα πρόσωπα (προτελευταία  παράγραφος της σελ. 2 της συνημμένης εγκυκλίου). Για αυτό και δεν μνημονεύονται στο έντυπο.

Τα στοιχεία των ιδιοκτητών υπάρχουν στη βάση δεδομένων του buildingcert.

PanagiwtaArch

Για ποιο λόγο να βάλεις το δωμάτιο σαν ξεχωριστή ζώνη;

Εξετάζεις το κτίριο συνολικά. Το δωμάτιο της προσθήκης θα εξεταστεί όπως και τα άλλα δωμάτια.

4η ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ADA_20160216_172335.pdf

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Κατά την αυτοψία σε ένα σπίτι για έκδοση ΠΕΑ ειδα ότι υπάρχει ηλιακός θερμοσίφωνας , ο οποίος βρίσκεται πάνω στο δώμα και είναι 2,00 τμ περίπου. Το πρόβλημα είναι ότι ο ίδιος θερμοσίφωνας εξυπηρετεί και τις ανάγκες ενός άλλου σπιτιού ... Δηλαδή υπάρχει ένας ηλιακός που χρησιμοποιείται από 2 σπιτια.

Σκέφτηκα να τον βάλω αναλογικά στο δικό μου διαμέρισμα που θα εκδοθεί το ΠΕΑ ως εξής: 0,50 τμ στο δικό μου διαμέρισμα (τα υπόλοιπα 1,50τμ ανήκουν στην άλλη ιδιοκτησία).

Ο διαχωρισμός αυτός έγινε σε σχέση με τα υπνοδωμάτια που διαθέτει το σπίτι : το προς επιθεώρηση σπίτι έχει 1 , ενώ το άλλο σπιτι έχει 3 υπνοδωμάτια ...για αυτό και επέλεξα αυτήν την αναλογία ...

Είναι σωστός ο τρόπος σκεψης??? Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.