Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Παρακαλώ  θα  ήθελα  να ρωτήσω  ,  σε  υπόγειο ανεξάρτητης οριζόντιας  ιδιοκτησίας  που  δεν  επικοινωνεί  με  άλλους  χώρους  και  δεν  έχει  θέρμανση – ψύξη   ,  χρειάζεται  ενεργειακό   πιστοποιητικό;   

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εάν είναι για ενοικίαση το ΠΕΑ μελετάω μόνο το σπίτι..

Σε παρόμοια περίπτωση όμως συμβολαιογράφος μου ζήτησε να φαίνεται και το υπόγειο γιατι αποτελούσε παρακολουθημα της οικίας , οπότε και το δήλωσα σαν ΜΘΧ 

(Να σημειωθεί ότι η περίπτωση μου αφορούσε μονοκατοικία με υπόγειο) 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι  ώμος  ανεξάρτητη  οριζόντια  ιδιοκτησία  έχει  και δικά  της  χιλιοστά  στον  πίνακα  χιλιοστών  άρα  είναι  κάτι  ανεξάρτητο  ,  χρειάζεται  να  γίνει   ενεργειακό  πιστοποιητικό;

Link to comment
Share on other sites

Έγω δε θα έβαζα το υπόγειο αφού είναι και ανεξάρτητη ιδιοκτησία 

Είναι αποθηκευτικός χώρος και στις αποθήκες δεν εκδίδουμε ΠΕΑ

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν ανατρέξετε σε παλαιότερα μηνύματα, θα δείτε ότι όταν το υπόγειο επικοινωνεί το λαμβάνουμε κανονικά στην θερμαινόμενη ζώνη.

Αν δεν θερμαίνεται και ειναι σε επαφή με την θερμ. ζώνη, τότε μπαίνει ως μη θερμαινόμενος χώρος.

Αν είναι παντελώς ανεξάρτητη ιδιοκτησίας, τότε όχι.

 

Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν, MAR_PAX said:

Σε παρόμοια περίπτωση όμως συμβολαιογράφος μου ζήτησε να φαίνεται και το υπόγειο γιατι αποτελούσε παρακολουθημα της οικίας , οπότε και το δήλωσα σαν ΜΘΧ 

(Να σημειωθεί ότι η περίπτωση μου αφορούσε μονοκατοικία με υπόγειο) 

Σωστά το έκανες ... ανεξάρτητα αν επικοινωνεί εσωτερικά ή εξωτερικά !

Αυτό βέβαια ισχύει μόνο στις μονοκατοικίες και υπο περιορισμούς σε ισόγεια καταστήματα και διαμερίσματα (με υπόγειο) ιδιοκτησίας των ανωτέρω χώρων.

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

 
Καλημέρα σας,
θέλουν να νοικιάσουν το ημιυπόγειο τμήμα μιας μεζονέτας το οποίο έχει ανεξάρτητη είσοδο από την υπόλοιπη κατοικία . Με το ισόγειο επικοινωνεί με εσωτερική σκάλα όπου στο τέλος της υπάρχει πόρτα ( η οποία απομονώνει τον κάτω χώρο) . Μπορώ να εκδόσω πιστοποιητικό για μόνο αυτό το τμήμα?
Είναι ένας ο ιδιοκτήτης
Edited by mag_civ
Link to comment
Share on other sites

On 17/10/2018 at 12:59 ΜΜ, mag_civ said:
 
Καλημέρα σας,
θέλουν να νοικιάσουν το ημιυπόγειο τμήμα μιας μεζονέτας το οποίο έχει ανεξάρτητη είσοδο από την υπόλοιπη κατοικία . Με το ισόγειο επικοινωνεί με εσωτερική σκάλα όπου στο τέλος της υπάρχει πόρτα ( η οποία απομονώνει τον κάτω χώρο) . Μπορώ να εκδόσω πιστοποιητικό για μόνο αυτό το τμήμα?
Είναι ένας ο ιδιοκτήτης

Μπορείς. Δεν σε αφορά η ιδιοκτησία, ούτε πως έχει δηλωθεί στο Ε9 κ.λ. Αρκεί να είναι ανεξάρτητο ως προς το κέλυφος.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.